Şimdi yükleniyor

İstanbulda Güvenli Bir Fatura Basımı Hizmeti

İstanbulda Güvenli Bir Fatura Basımı Hizmeti

İstanbulda Güvenli Bir Fatura Basımı Hizmeti

İstanbulda güvenli bir fatura basımı hizmeti almak için öncelikle maliye bakanlığınca yetkilendirilmiş ve maliye ile anlaşmalı matbaa olmaya hak kazanmış anlaşmalı matbaalar ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Çalışmak istediğiniz firmanın maliye ile anlaşmalı matbaa olup olmadığını her ilin anlaşmalı matbaa listelerinizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Anlaşmalı matbaa ünvanına sahip matbaalar tarafından basımı yapılan faturalar tamamen yasaldır ve teslim alındığı tarihten itibaren kullanımına başlayabilir. Bu faturalarda noter onayı vb. işlemlere gerek duyulmamaktadır. Resmi evrak statüsüne giren bu evrakların bildirimi sadece maliye ile anlaşmalı matbaa firmaları tarafından online sisteme girilerek kullanıma hazır hale gelmektedir. Bu sayede herhangi bir onay işlemine gerek duyulmadan daha uygun maliyetlerle ve daha kısa sürede resmi evrak basımı işlemleri tamamlanabilmektedir.

Resmi evrak basımlarında maliye ile anlaşmalı matbaaların basımda yetkili oldukları ürünleri sıralamak gerekir ise; fatura, sevk irsaliyesi, irsaliyeli fatura, gider pusulası, taşıma irsaliyesi, dip koçanlı giriş bileti, adisyon, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, döviz alım fişi, döviz satım fişi vb. evraklardır. Bu evrakların statüleri ve basım şekilleri usul grup müdürlüğünce belirlenerek anlaşmalı matbaa firmalarına tebliğ yolu ile iletilmektedir.

2020 yılında en çok sorun sorulardan bir tanesi ise e-arşiv fatura kesimlerinde sevk irsaliyesi kullanımıdır. Bu konuya açıklık getirmek gerekir ise e-arşiv sistemde fiziki mal satışlarında kağıt olarak sevk irsaliyesi düzenlemek ve bu irsaliye numarasını sisteme girmek zorunludur. Yani e-arşiv sistemi üzerinden fiziki mal satış faturası düzenliyorsanız sevk irsaliyesi basımı yaptırmanız gerekmektedir.

Yine 2020 yılında en çok tercih edilen fatura basımı türlerinden bir tanesi de e-ticaret fatura basımı hizmetidir. E-ticaret sitelerinin çok fazla olması, uygun fiyatlı ve hızlı yazılabilir faturalara ihtiyaç duyulması sebebiyle e-ticaret faturaları ortaya çıkmıştır. Bu faturalar a4 kağıdı üzerine ortadan perforajlı olarak genellikle 3 parça üretilmektedir. İsteğe bağlı olarak 2-4 parçada üretilen faturalar hem fatura maliyeti, hem toner maliyeti açısından daha makul hemde tek seferde yazdırılabildiği için zaman kazanımı sağlamaktadır.

Fatura basımı hizmetlerinden yararlanmak için ilinizde bulunan bir anlaşmalı matbaa firmasına ulaşarak  istediğiniz fatura tarzını anlatmanız yeterli olacaktır. Matbaanın sizden isteyeceği vergi levhası, imza sirküleri, kimlik fotokopisi vb. evraklar tamamen sizin güvenliğiniz amaçlı olup matbaa firmasına teslim edilmesi zorunludur.

Share this content:

Yorum gönder