İşletim sistemi bulunamadı çözümü ve çözümü

İçindekiler1 İşletim sistemi bulunamadı çözümü ve çözümü1.1 BIOS’u denetim edin1.2 BIOS’u sıfırlayın1.3 Önyükleme kayıtlarını düzeltin1.4 UEFI Güvenli önyüklemeyi etkinleştirin yada dönem dışı bırakın1.5 Üçüncü taraf yazılım kullanarak çözümü çözün2 Topluluk – İşletim sistemi bulunamadı2.1 İşletim sistemi bulunamadı
Bilgisayarlarda en fazlaca kullanılan ve majör sürüm olan Windows 10 işletim sisteminde birçok sorunla karşı karşıya kalınabilir. Kullananların en fazlaca karşılaşmış olduğu mesele mavi ekran sorunudur. Sadece birde “işletim sistemi bulunamadı” çözümü vardır ki bu mesele diğerlerine nazaran çeşitli farklılıklar taşır. İşletim sistemi bulunamadı çözümü birden fazla sebepten kaynaklanabilir. Çözüm yoluysa soruna sebep olan şeye nazaran değişkenlik gösterir. Bu yayında işletim sistemi bulunamadı çözümü yada öteki tabiriyle “An Operating System Wasn’t Found” sorununa en fazlaca sebep olan durumları anlatıp çözüm yollarından bahsedeceğiz.
 
İşletim sistemi bulunamadı çözümü ve çözümü
İşletim sistemi bulunamadı çözümü, bilgisayarınız BIOS arayüzünde yanlış yapılmış bir ayarlama yüzünden yaşanıyor olabilir. Yada önyükleme kayıtlarında yaşanmış olan bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Benzer şekilde UEFI güvenli önyükleme seçeneğinin etkin durumda olması, bazı cihazların bu sorunla karşılaşmasına sebep olabilir.

BIOS’u deneyin
Bilgisayarda Hard Disk Drive (HDD), Solid State Disk (SSD), Flash Disk, CD, DVD ve benzeri depolama birimleri kullanılır. Bunlardan bazıları taşınabilir depolama birimiyken bazıları bilgisayar içersin de durağan(durgun) olarak bulundurulan depolama donanımıdır. Bilgisayarınızı her çalıştırdığınızda bu birimler sırasıyla okunması mümkün.
Bu yüzden BIOS arayüzünde işletim sisteminizin yüklü olduğu depolama biriminin ilk yüklenen durumda olduğundan güvenli olun. Doğrusu bilgisayarınız çalıştırıldığında ilk olarak işletim sisteminin yüklü olduğu depolama birimini okumalıdır.

Bilgisayarınızı ilk çalıştırdığınızda Boot Menü üstünden işletim sisteminin yüklü olduğu depolama birimini çalıştırarak bir tecrübe etme yapabilirsiniz. Yada okuma sırasını ilk işletim sisteminin yüklü olduğu birimi okuyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun {nasıl} yapıldığını bilmiyorsanız buraya tıklayın. Oluşturulan yeni sayfada USB sürücüsü ilk sıraya alınmıştır. Siz, işletim sisteminizin yüklü olduğu depolama birimini ilk sıraya alınız.
 
BIOS’u sıfırlayın
Cihazınız durağan(durgun) sürücüyü tanımıyor mu ? Teknoloji tutkunu olmayan yada bilgisayar kullanımı mevzusunda ince işlerin {nasıl} yapıldığını merak etmeyenlerden misiniz ? O süre sizin için en kolay yol BIOS menüsü varsayılan ayarlarına geri döndürmek olacaktır.
BIOS menüsünün altında Kurulum varsayılanları (Setup Defaults) yada BIOS sıfırlama şeklinde anahtar kelimeler bulunacaktır. Birçok aygıt için bu seçenek F9 kısayol tuşuna atanmıştır. Doğal olarak bu cihazdan cihaza nazaran değişkenlik izah edebilir. Bu anahtar kelimeye tıklayarak BIOS’u sıfırlayabilirsiniz.
[ BIOS arayüzüne erişemiyor musun ? BIOS arayüzüne erişmek için bilgisayar açılışında ki kısayol tuşunu kullanmalısın. Bu tuş, bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir. BIOS arayüzünün nasıl açıldığını öğrenmek için buraya tıkla. ]
Eğer BIOS’u sıfırladıktan sonrasında mesele düzelmez ve işletim sistemi bulunmadı sorunuyla gene karşılaşırsan sorununu detaylı bir halde “Topluluk” sayfasında bizimle paylaşabilirsin.
 
Önyükleme kayıtlarını düzeltin
Windows işletim sistemi, cihazınızı başlatmak için ilk olarak üç kaydı kullanır. Bunlar Ana Önyükleme Kaydı (MBR), DOS Önyükleme Kaydı (DBR) ve Önyükleme Yapılandırma Veritabanıdır (BCD). Bahsettiğim bu üç kayıttan bir tanesinde bozulma, arızalanma durumu yaşanırsa işletim sistemi bulunamadı çözümü yaşayabilirsiniz.
Önyükleme kayıtlarını düzeltmek için Windows işletim sisteminin kurulum sürücüsünü hazırlamanız gerekmektedir. Yada hali hazırda mevcud Windows 10 işletim sisteminizin kurulum USB yada DVD birimini kullanmalısınız.
Kurulum sürücüsünü oluşturmak için daha önceki zamanlarda yazdığımız şu yayından faydalanabilirsiniz…
Format USB sürücüsü {nasıl} hazırlanmış olur

Kurulum (öteki adıyla Format) sürücüsünü hazırladıktan sonrasında Bilgisayarı Onar seçeneğini kullanın. Sadece kurulum sürücüsünün çalıştırılabilmesi için ön yükleme sırasının değiştirilip birinci sıraya kurulum UBS’si atanmalıdır. Bunu, yukarıdaki bağlantının içinde “BIOS arayüzünde kurulum USB sürücüsüne öncelik atılamaması çözümü” bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Bilgisayarı Onar seçeneğine tıkladıktan sonrasında Mesele Yok etme > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi yolunu takip edin. Peşinden aşağıdaki komut satırlarını girin. Her birini yazdıktan sonrasında enter tuşuna tıklamayı ihmal etmeyin.

bootrec.exe / fixmbr
bootrec.exe / fixboot
bootrec.exe / rebuildbcd

Her bir komutun tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Tüm işlemleri bitirdikten sonrasında bilgisayarınızı tekrardan – ilk işletim sisteminin yüklü olduğu birimi okuyacak şekilde yeniden BIOS ayarı yapmanız gerekebilir. – başlatın.
 
UEFI Güvenli önyüklemeyi etkinleştirin yada dönem dışı bırakın
Nerede ise her Windows işletim sisteminde bu seçenek varsayılan olarak etkin pozisyondadır. Sadece bazı durumlardan dolayı bu özellik, önyükleme yapmayı engelleyebilmektedir. Bu yüzden bu özelliği varsayılan durumun tam tersine getirerek (kısaca etkinse dönem dışı yada dönem dışıysa etkin hale getirerek) tekrardan bilgisayarımızı çalıştırmalıyız.
Bu yüzden BIOS arayüzünde UEFI Secure Boot seçeneğini etkinse dönem dışı yada dönem dışıysa etkin duruma getirmeliyiz. Peşinden ayarları kaydedip bilgisayarı tekrardan başlatmalıyız. BIOS arayüzünde bu seçeneğe Güvenlik bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
Üçüncü taraf yazılım kullanarak çözümü çözün
Easy Recovery Essentials yazılımı ISO dosyası olarak bir CD’ye yazdırın. Peşinden bu CD’yi çalıştırın ve uygulama sihirbazını takip ederek kolayca önyükleme problemlerinden kurtulun.
Topluluk – İşletim sistemi bulunamadı
İşletim sistemi bulunamadı
Bu mevzu hakkında daha çok desteğe ihtiyacınız olursa lütfen sitemize üye olarak Topluluk sayfasında, ilgili bölümde sorununuzu detaylı bir halde anlatın.
İLGİLİ BÖLÜM: Bilgisayar sorunları [Yazılımsal sorunlar]
🚩 Microsoft’dan yardım alın

Post Views:
993

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top