Şimdi yükleniyor

İsim Soyisim İle Tc No Öğrenmek 2020

İsim Soyisim İle Tc No Öğrenmek 2020

İsim Soyisim İle Tc No Öğrenmek 2020

T.C. kimlik numarasını ad- soyad kullanarak öğrenmek amacıyla İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi kullanılmaktadır. Çoğu zaman yeni kimlik çıkarma prosedürü esnasında lüzumlu olan T.C. kimlik numarasının bilinmemesi halinde kimlik çıkarma prosedüründe problemler yaşanacaktır. Bunu önlemek amacıyla, eski kimlikte T.C. kimlik numarası hanesi boşsa TC Kimlik no web üstünden sorgulama prosedürü gerçekleştirmek gerekmektedir.

Ad- Soyad İle TC Kimlik Numarası Öğrenme

Yalnız ad soyad kullanarak TC kimlik numarası öğrenme prosedürü ihtimaller içinde değildir. T.C. kimlik numarasının pek oldukça yönetimsel işlemde kullanılması ve insanların banka benzer biçimde resmi kurumlarda fazlası işini T.C. kimlik numarası ile halledebilir duruma gelmesi, T.C. kimlik numarasının korunması icap ettiğini de yanında getirmiştir. Bu amaçla bir tek numaranın sahibi, kimlik verilerinin tümünü girerek T.C. kimlik numarasını öğrenebilmektedir.

Online TC Kimlik Numarası Sorgulama

İnternetten T.C. kimlik numarası sorgusu gerçekleştirmek amacıyla bireylerin İçişleri Bakanlığı resmi sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Girişin sonrasında sayfada tespit edilen menü üstünden Vatandaşlık Genel Müdürlüğü araması yapılmalıdır. Aramanın yapılmasının sonrasında ekranda tespit edilen işlemler kısmı kullanılarak T.C. kimlik numarasının öğrenme alternatifi tıklanmalıdır. Burada ekrana bir biçim gelecektir. Formda tespit edilen boşluklar, kusursuz ve yanlışsız olarak doldurulmalıdır. Biçim, kimli onaylamak suretiyle vatandaşlara sunulmaktadır. Formda, kimlik üstünde tespit edilen T.C. kimlik numarası haricindeki tüm bulgular sorulmaktadır. Bu kapsamda ana adı, baba adı, cilt no, aile sıra no, doğum zamanı benzer biçimde eski kimliklerde yer edinen bulguların tümü, forma husus olmaktadır. Bu amaçla bu sorgulama prosedürünü yapar iken eski kimlik yanınızda olmalıdır. Formu doldurmanızın sonrasında ekranda tespit edilen sorgula butonundan isimden TC kimlik numarası sorgulama prosedürünü tamamlayabilirsiniz.

Online Sorgulama İşleminden Sonrasında Yapılması Gerekenler

İnternetten T.C. kimlik numarası sorgulaması gerçekleştirdikten sonrasında, sorgulama oluşturulan bilgisayardan sayfa çıkışı yapılmalıdır. Mümkünse, numarası sorgulanan şahsa ilişik bir bilgisayardan yapılacak sorgulama prosedürü, sayfanın kapatıldığından güvenilir olunduktan sonrasında sonlandırılmalıdır. Bu sorgulama prosedürü, web cafe benzer biçimde halka açık alanlarda yapılmamalıdır. Aksi durumda T.C. kimlik numarasının saklılık temeli çiğnenebilir.

T.C. Kimlik Numaraları Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

T.C. kimlik numarası öğrenirken ilgi edilecek unsurlar, öncelikle bu numaranın, sahibinden öteki birinin eline geçmemesi gerektiğidir. Bu amaçla sorgulama prosedürü kişisel bilgisayarda, bir tek İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında yapılmalıdır. Bu kapsamda sorgulama sayfasına yönlendireceğini vaat eden ya da sorgulama yaptığını iddia eden öteki sayfalar kullanılmamalıdır. Birbirinden değişik web sitelerinde kimlik bilgilerinizi paylaşmanız, fena niyetli insanların bu tarz şeyleri kullanımı ile sonuçlanabilir. Bu amaçla T.C. kimlik numarası sorgulama prosedürü bir tek bakanlığın sitesinden yapılmalıdır.

T.C. Kimlik Numarası Nerelerde Kullanılır?

T.C. kimlik numarasının kullanım alanları tüm resmi kurumlardır. Herhangi bir resmi prosedürde direkt olarak T.C. kimlik numarası istenmektedir. Bu tarafta ferdin ikametgahından tapu verilerine, pek oldukça sorgulama prosedürü yapılabilmektedir. Adalet sarayı, vergi dairesi, tapu müdürlüğü ve hem de satmaca ödeme merkezleri dahi, T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapma yoluna gitmektedir. Bunun bununla beraber T.C. kimlik numarası ile oluşturulan prosedürler, e- devlet prosedürlerini de kapsamaktadır. E- devlet sistemine giriş gerçekleştirmek amacıyla T.C. kimlik numarası ile giriş yaparak kişi ile ilgili oluşturulan davalardan vergi borçlarına kadar tüm adli prosedürlerin sorguları yapılabilmektedir. 2000 senesinde çıkan yasa ile her vatandaşın T.C. kimlik numarası ile prosedür yapması, evrak yükünü azaltmak suretiyle alınmış bir karardır. Bu sayede hastanelerden vergi daireleri ve adliyelere kadar T.C. kimlik numarası ile oluşturulan tüm girişlerde, kontrole lüzum kalmadan bireylerin verilerine ulaşılabilmektedir.

Share this content:

Yorum gönder