Ana Sayfa > İş İlanları > İşçilere İşsizlik Fonu’ndan aylık 666 TL destek

İşçilere İşsizlik Fonu’ndan aylık 666 TL destek

yüzde 11.8 oranına ulaşan işsizliği azaltmak amacıyla yeni işe alınacak işçiler için devlet bu yıl ayda 773.47 liraya varan prim ve vergi desteği sağlayacak. Asgari ücretli bekâr bir işçi için 93.32 lira gelir vergisi, 13.49 lira da damga vergisi olmak suretiyle 106.81 lira vergi ödeniyor. İşverenler, bu yıl işe alacakları yeni işçi için yıl sonuna kadar bu rakamı da ödemeyecek.
İŞÇİNİN AYLIK MALİYETİ 2 BİN 88 TL’DEN BİN 314 TL’YE DÜŞÜYOR
Böylece, işverenin yeni işe almış olduğu işçinin aylık maliyeti 2 bin 88 liradan bin 314 liraya düşecek. 687 sayılı KHK uyarınca, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak ilave işçiler için aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 ile çarpılması sonucunda bulunacak tutarda işverene destek ödemesi yapılacak. Bu sayı, 30 gün üstünden işçi başına aylık 666.66 lira destek anlamına geliyor. Bu destek, işçi için ödenmesi ihtiyaç duyulan sigorta primi ve işsizlik sigortası fonu primine mahsup edilecek, kalan meblağ ise nakit olarak ödenecek. İşveren normalde asgari ücretli bir işçi için 577.69 lira tutarında işçi-işveren sigorta primi ve işsizlik sigortası fonu primi ödüyor. Bu meblağ 666.66 liralık destekten düşüldükten sonrasında kalan 88.97 lira işverene nakit olarak ödenecek.
 YIL BOYUNCA VERİLECEK
Söz mevzusu destek ödemesi, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak yeni işçiler için yapılacak ve 31 Aralık 2017 geçmişine kadar devam edecek. Şubatta işe alınan işçi için 11 ay, martta işe alınan için 10 ay şeklinde olmak suretiyle destek ödemesi yapılacak. İşçilerin İşkur’a kayıtlı işsizler arasından alınması gerekecek. Habertürk’ün haberine gore, teşvikten yararlanabilmek için, işçinin son üç ayda o işverene bağlı olarak sigortalı çalışmamış olması koşulu aranacak. Aralık ayında 3 işçisi bulunan bir işveren, ilave olarak yeni bir işçiyi işe alırsa, destek ödemesinden yararlanacak. İlave alınacak işçisayısında sınırlama olmayacak.
AYNI DÖNEMDE BİRDEN FAZLA TEŞVİK YOK
773 liralık yeni desteği alanlar Artı İstihdam Programı ile katma kıymeti yüksek sektörlerde istihdam artıranlara planlanan birinci yıl 702 liralık teşvikten aynı anda yararlanamayacak.
KAYITLI İŞSİZİN YARISI ALINSA FON’A 11 AYLIK FATURASI 9 MİLYAR LİRA
Bu senenin sonuna kadar işverene verilecek destek ödemeleri için işe alınacak işçinin İşkur’a kayıtlı işi olmayan olması şartı var. Aralık 2016 itibarıyla İşkur’a kayıtlı 2.3 milyon işi olmayan bulunuyor. 773 liralık desteğin 666 lirası İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.Doğrusu şubat ayında işe alınan bir işçi için işveren 11 ayda toplam 8 bin 507 liralık teşvikten yararlanabilecek. Bu hesaptan hareketle, İşkur’a kayıtlı işçilerin yarısının, şu demek oluyor ki ortalama 1 milyon 150 bin işsizin bu teşvik kapsamında işe alınması halinde İşsizlik Fonu’na çıkacak 11 aylık satmaca 9 milyar TL’ye yakın olacak.İşsizlik Sigortası Fonu’nda Mart 2002’den Aralık 2016’ya kadar geçen sürede 103 milyar TL birikmişti. 9 milyar TL’lik ödeme Fon’un ortalama yüzde 10’unun kullanılması anlamına gelecek. İşkur’a kayıtlı 2.3 milyon işi olmayan içinde en büyük grubu kalite gerektirmeyen mesleklere mensup kişiler oluşturuyor. 875 bin şahıs bu grupta yer alırken, yaş grubu olarak da en fazlaca 15-29 yaş arası öne çıkıyor. Teşvik en fazlaca ‘niteliksiz’ gençlere yarayacak benzer biçimde gözüküyor.
İŞBAŞI EĞİTİMİ İÇİN DE AYDA 1.404 TL DESTEK
Bu yıl tam zamanlı olarak işbaşı eğitim programına katılanlara 11 ay süreyle aylık bin 404 TL net ücret ödenecek. Program süresince Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primi ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafınca karşılanacak. İşbaşında eğitim programını tamamlayanları işe alan işverenlere imalat sanayii sektöründe 42 ay, öteki sektörlerde ise 30 ay süresince işveren primi teşviki sağlanacak.
2018’DE BAŞKA TEŞVİKLE DEVAM EDİLEBİLECEK
– 2017’de işe alınan kişiler için aylık 773.47 liraya ulaşan teşvikten yararlanan işverenler, bu işçiler için 2018’in ocak ayından itibaren de öteki istihdam teşviklerinden yararlanabilecek.- İşe alınan şahıs 18-29 yaş içinde adam yada 18 yaşından büyük hanım ise sigortaprimleri işveren oranı 2 yıl süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Yeni işe alınan işçiler için ocak ayından itibaren bu teşvikten yararlanmak mümkün olacak.- Teşvikten yararlanma süresi, mesleki yeterlilik sahipleri için 48 ay, mesleki ve teknik eğitim veren orta yada yüksek öğretimi bitirenler ya da Türkiye İş Kurumu tarafınca düzenlenen kursları tamamlayanlar için 36 ay olacak.- 29 yaşından büyük adam işçilerden mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan yada kursları bitirenler için de 24 ay teşvik sağlanıyor.- İşçi alımının İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından gerçekleştirilmesi halinde bu sürelere 6 ay daha ilave ediliyor. Dolayısıyla, bu yıl işe alınan ilave işçiler için verilen teşvikler 2017 ile sınırı olan olmayacak.
81 İLİN VALİSİNE VİDEO KONFERANS İLE ANLATTILAR
İçişleri Bakanı Süleyman Asil ve Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, istihdam seferberliği için, dün sabah 81 ilin valisiyle videokonferans yöntemiyle toplantı yapmış oldu. İçişleri Bakanlığı Şehit Kaymakam Muhammet Fatih SafitürkEncümen Toplantı Salonu’nda meydana gelen görüşmede, Asil ve Müezzinoğlu, 81 ilin valisiyle aynı anda görüştü.
KAMUDAN İHALE ALAN İŞVEREN ALAMAYACAK
Kamu idarelerine ilişik işyerleri ile kamu ihaleleri ile meydana gelen alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri, destek ödemesinden yararlanamayacak.
SGK’YA PRİM BORCU OLANA DESTEK YOK
Yeni işe alınacak işçi başına aylık 666.66 lira tutarındaki destek ödemesi, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Vergi teşvikinin yükünü ise Maliye Bakanlığıüstlenecek. Teşvikten yararlanabilmek için işverenin SGK’ya borcunun bulunmaması gerekiyor. Borcunu yapılandırarak taksitleri tertipli ödeyenler ise yararlanabilecek. İşverenlerin ek olarak aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içinde vermesi gerekecek.
Kaynak: haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir