İş Mülakatında Öne Çıkan Beceriler

is mulakatinda one cikan beceriler 60293725ba076 İş Mülakatında Öne Çıkan Beceriler

Bildiğiniz benzer halde işe alım sürecinde mülakatların önemi giderek artmakta. Yalnızca okuduğunuz okula, almış olduğunuz sertifikalara, katılmış olduğunuz formlara bakılmıyor. Düzgüsel olarak bunlar tartışılmayacak kadar önemli fakat bu biçim şeyleri destekleyecek özellikler aranıyor.
İş mülakatlarında, sizi rakiplerinizden değişik ve üstün kılan becerilerinize bakılıyor. Doğrusu, işe alım sürecinde klasikleşmiş ve standartlaşmış kriterlerin yanında extra değerler önem kazanıyor. Peki nedir bu beceriler? Hangi özellikler sizi bir adım daha ileriye taşıyacak? Bu mevzuyla ilgili Adobe’ den yararlı bir emek harcama var.
Eleştirel Düşünebilme Becerisi Eleştirel düşünme; mevcud bir problemi yansız, olumlu-olumsuz yönleriyle, doğabilecek neticeleri göz önüne alarak fazlaca yönlü düşünmeyi ve sorgulamayı kapsayan zihinsel bir etkinliktir. Eleştirel düşünebilme kabiliyetine haiz olan bireyler, problemler karşısında uzun vadeli çözümlere ulaşırlar.
Yaratıcılık
Yaşadığımız informasyon çağlarında kuram, kavram üretemeyen firmalar bir süre sonrasında; üreten şirketlerin gölgesinde kalır. Bu durumu önlemek için çalışanlarda üretkenlik aranıyor.
İnsan Yönetimi
Çalışanlarda bir tek bireysel yönetim aranmıyor. Çalışanların ekip dostlarıyla uyum içinde işlerini yönetebilmesi gerekiyor. Firmanın altyapısı ve teknoloji insan olmadan ne kadar başarıya ulaşmış olabilir ki?
Karmaşık Problemleri Çözebilme
Problem çözme becerisine haiz insanoğlu kendiliğinden konuların üstüne giderler. Problemi çözmek için araştırma yaparlar. Duygusal taraflarını bastırarak tamamen ustalaşmış bir emek harcama stratejisiyle ilerlerler. Zorluklar karşısında pes etmezler. Ve sonunda karmaşık problemlerin üstesinden gelirler. Şirketlerin çalışanlarında olmasını istediği kim bilir en önemli özelliklerden biri.
Diğeri Çalışanlarla Uyum
İş yerinde kişi-çevre uyumu emek harcama performansını pozitif yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Kişi toplumsal ortamında ne kadar mutluysa çalışırken de o denli mutlu oluyor. Gruplarda ruhsal uyumluluk bireysel neticeleri bir fazlaca etkiliyor. Çalışanların içinde oluşan örgütsel bağ ferdin işine daha sıkı bağlanmasını sağlıyor, elde edilmiş verim maksimum düzeye çıkıyor.
Eğer bu özelliklere sahipseniz mülakatlarda, bu yeteneklerinizi iyi mi kullandığınızı belirtmek faydanıza olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir