İş Mülakatında dikkat edilmesi gerekenler 2022

Bildiğiniz benzer halde işe alım sürecinde mülakatların önemi giderek artmakta. Yalnızca okuduğunuz okula, almış olduğunuz sertifikalara, katılmış olduğunuz formlara bakılmıyor. Düzgüsel olarak bunlar tartışılmayacak kadar mühim fakat bu şekil şeyleri destekleyecek özellikler aranıyor.
İş mülakatlarında, sizi rakiplerinizden değişik ve üstün kılan becerilerinize bakılıyor. Doğrusu, işe alım sürecinde klasikleşmiş ve standartlaşmış kriterlerin yanında extra değerler ehemmiyet kazanıyor. Peki nedir bu beceriler? Hangi özellikler sizi bir adım daha ileriye taşıyacak? Bu mevzuyla ilgili Adobe’ den yararlı bir emek harcama var.
Eleştirel Düşünebilme Becerisi Eleştirel düşünme; mevcud bir problemi yansız, olumlu-olumsuz yönleriyle, doğabilecek neticeleri göz önüne alarak fazlaca yönlü düşünmeyi ve sorgulamayı kapsayan zihinsel bir etkinliktir. Eleştirel düşünebilme kabiliyetine haiz olan bireyler, problemler karşısında uzun vadeli çözümlere ulaşırlar.
Yaratıcılık
Yaşadığımız informasyon çağlarında kuram, kavram üretemeyen firmalar bir süre sonrasında; üreten şirketlerin gölgesinde kalır. Bu durumu önlemek için çalışanlarda üretkenlik aranıyor.
İnsan Yönetimi
Çalışanlarda bir tek bireysel yönetim aranmıyor. Çalışanların ekip dostlarıyla uyum içinde işlerini yönetebilmesi gerekiyor. Firmanın altyapısı ve teknoloji insan olmadan ne kadar başarıya ulaşmış olabilir ki?
Karmaşık Problemleri Çözebilme
Sorun çözme becerisine haiz insanoğlu kendiliğinden konuların üzerine giderler. Problemi çözmek için araştırma yaparlar. Duygusal taraflarını bastırarak tamamen ustalaşmış bir emek harcama stratejisiyle ilerlerler. Zorluklar karşısında pes etmezler. Ve sonunda karmaşık problemlerin üstesinden gelirler. Şirketlerin çalışanlarında olmasını istediği kim bilir en mühim özelliklerden biri.
Diğeri Çalışanlarla Uyum
İş yerinde kişi-çevre uyumu emek harcama performansını pozitif yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Şahıs toplumsal ortamında ne kadar mutluysa çalışırken de o denli mutlu oluyor. Gruplarda ruhsal uyumluluk bireysel neticeleri bir fazlaca etkiliyor. Çalışanların içinde oluşan örgütsel bağ ferdin işine daha sıkı bağlanmasını sağlıyor, elde edilmiş verim maksimum düzeye çıkıyor.
Eğer bu özelliklere sahipseniz mülakatlarda, bu yeteneklerinizi nasıl kullandığınızı belirtmek faydanıza olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top