İş Görüşmesinde Maaş Konusunu Iyi mi Konuşmalı?

is gorusmesinde maas konusunu nasil konusmali 6029374c67cef İş Görüşmesinde Maaş Konusunu Iyi mi Konuşmalı?

İş arama sürecindeyken, görüşmelerden ilkin hazırlık şart. Iyi mi ki iyi bir cv hazırlamak için vakit harcıyorsanız, mülakat için de olasılıkları düşünmeniz gerekiyor. Mülakat esnasında kendinizi iyi anlatmalı ve sorular sormalısınız. İş görüşmesinde sorabileceğiniz soruları daha ilkin bu yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise size yönlendirilecek en tehlikeli netice sorulardan birini irdeliyoruz. Maaş beklentisi…
Maaş mevzusu açıldığında verebileceğiniz cevapları sizin için sıraladık. Durumunuza en uygun cevabı seçerek sonucu pozitif yönde yönde etkilemenizi diliyoruz 🙂
Kıymetli Olduğunuzu Hissettirin
Iyi mi ki iş veren firmanın tüm pozitif yönde yönlendiren bahsediyor, siz de kendi değerinizi ortaya koymalısınız. Eğer sektörde yeni değil ve tecrübeliyseniz işveren karşısında birazcık daha güçlü olabilirsiniz. Hele de çalıştığınız anda bir teklif alırsanız bunu maaş kısmında lehinize çevirmeniz mümkün. Öncelikli olarak şirkete katabileceklerinizden ve deneyimlerinizden bahsedin. Size gereksinimleri bulunduğunu hissetmeleri maaş mevzusundaki kararda etkili olacaktır. 
Bu şekilde bir durumda et bir sayı vermek yerine, edinim ve becerilerinizin bu şirkette karşılığının ne işe yaradığını sorabilir ve topu onlara atabilirsiniz.
Maaş Konusunu Derhal Açmayın
Çoğumuz hayatımızı geçindirmek, standartlarımızı yükseltmek için çalışıyoruz. Bu durumda alacağımız maaş da bir o denli önemli oluyor. Evet, maaş önemli fakat bunu sizce iş görüşmesinde ilk fırsatta belirtmeniz gerekiyor mu? Mevzunun işveren tarafınca açılmasını beklemek iyi bir intiba bırakmanızı elde edecektir
Maaş Beklentiniz Nedir?
Kendinizi anlattınız, işveren sistemin iyi mi ilerlediğini size söylemiş oldu, siz onlardan duymak istediniz fakat bir sayı söylemenizde ısrarcılar. O halde ne yapacaksınız?
Çalıştığınız sektördeki müracaat pozisyonunda kim ne kadar maaş alıyor araştırmış olmalısınız. Sektörünüzdeki maaş mevzusunda iyi araştırma yaptıysanız, gene net bir sayı yerine bir aralık belirtebilirsiniz.
Önceki Kazancınızdan Bahsedebilirsiniz
İşverene daha ilkin ne kadar maaş kazandığını söyleyebilirsin. Kim bilir bundan önceki işten çıkma nedeniniz düşük maaş olması. Bunu yükseltmeniz gerekiyor ve beklentinizin altını kabul etmeyeceğinizden eminsiniz. O halde, bundan bahsedebilirsiniz.
Eğer Yeni Mezunsanız…
İşveren sizin yeni mezun olduğunuzu biliyor. Yeni mezun oldunuz, pek bir deneyiminiz yok ve bu işi yapmak istiyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz benzer şekilde sektörde ne kadar maaş alındığını öncesinden araştırmanız gerekiyor. Fakat tecrübesiz olmanız küçük bir ihtimal deneyimli birine nazaran daha azla başlamanıza niçin olacak. Ortalamanın üstünde bir beklenti ifade etmeyerek, bunu edinim kazanacak bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Çalışırken Teklif Aldıysanız Her Şey Lehinize
Bir işiniz varken başka bir şirket tarafınca teklif aldıysanız maaş mevzusu sizin lehinizde. Zira siz firmalar tarafınca aranan bir isim haline geldiniz ve size teklif yapılmış oldu. Bunun için çalıştığınız yerde aldığınız maaştan yüksek bir miktar söyleyebilirsiniz. Şirket sizi istediği için yapacağınız tekliflere hazırlıklı olacak. Pazarlık gücünüzü de kullanarak iyi bir maaşla yeni bir şirkete başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir