İş Görüşmesi Esnasında İşverene Sorulması Gereksinim duyulan 7 Sual

is gorusmesi sirasinda isverene sorulmasi gereken 7 soru 6029376177396 İş Görüşmesi Esnasında İşverene Sorulması Gereksinim duyulan 7 Sual

İş görüşmesinden ilkin bir çok süre size sorulabilecek soruların cevaplarını düşünür, kendinizi iyi mi anlatacağınız mevzusunda kafa yorarsınız. Peki, siz aslına bakarsak neler sormalısınız?
Amerikalı Kariyer Koçu Cheryl Palmer ’Önemli bulunduğunu düşündüğünüz soruları ele almış olmanız, başvurduğunuz pozisyona hakkaten kıymet verdiğinizi gösterecektir.’ diyor. 
İşte iş görüşmesi esnasında sorabileceğiniz sorular…
1- Bu Pozisyonun Var Oluş Amacı Ve Süre İçindeki Dönüşümünden Bahseder Misiniz?
Bu suali sorarak bulunacağınız pozisyon hakkında fikir edinebilirsiniz. Süre içinde gelişmenizi sağlayacak bir pozisyon mu yoksa yerinizde saymanıza mı niçin olacak?
Gelişmiş ve hala gelişmekte olan bir pozisyon, şirket içinde büyümenize olanak tanıyacak anlama gelir.  Birkaç senedir durağanlık gösteriyorsa, yükselmek adına olan beklentilerinizi azaltmanız gerekebilir.
2- Daha Ilkin Bu Pozisyonda Çalışmış Kişilerin Başarıları Nelerdi?
Daha önceki başarıları öğrenerek firmanın beklentilerinin neler bulunduğunu anlayabilir ve kendi yeteneklerinizi kıyaslayabilirsiniz. Eğer geçmiş başarısızlıklardan bahsedilirse, firmanın neleri onaylamadığını da bilirsiniz.
3-  Bu Şirkette Çalışmanın En Güzel Tarafı Sizce Ne?
Patronu daha iyi tanımanızı elde eden bu sual, onun nelere kıymet verdiğini de ortaya çıkaracaktır. Verilen cevapla firmanın maddi yada içsel pozitif yanlarını görebileceğiniz şeklinde, bu soruya pozitif bir cevap vermekte zorlanıyorsa, siz de şirkette zorluklar yaşayabileceğinizi öngörebilirsiniz.
4- Önümüzdeki 3 Ay Süresince Birinci Önceliğim Ne Olmalı?
Bu, işe kabul edildiğinizde yoğunlaşmanız gereksinim duyulan mevzuyu bilmenize destek olacak bir sual. Örnek olarak size 15 tane oldukca büyük sorumluluk yüklenecek şeklinde görünüyorsa, başvurunuzu tekrardan düşünmek isteyebilirsiniz.
5- Yöneticimle Emek harcama Şeklim Iyi mi Olacak?
Bir tek yönerge veren mi yoksa işin ucundan tutan bir yöneticiyle mi çalışacağınızı bilmeniz önemli. İşbirliği içinde yürüyen bir şirket mi yoksa hiyerarşik bir düzende yalnızca alttakilerin çalmış olduğu bir şirket mi?
6- Bu Pozisyonun En Sıkıntılı Tarafı Nedir?
Neyle karşı karşı olduğunuzu öğrenerek kendinize iyilik yapabilirsiniz. Uzun mesailer, içinden çıkılamayacak mevzular duyabilirsiniz. Görüşme yaptığınız kişi muhtemelen en masum zorluktan bahsedecektir fakat asla zorlanmayacağınız söylenirse şüphelenmenizde yarar var.
7- Yetkinliklerim Hakkında Tereddüt Ettiğiniz Bir Şey Var mI?
Bu sual, yeteneklerinizi masaya yatırabilecek kadar kendinize güvendiğinizi belli edecektir. Ek olarak, özgüveninizi gösterdiği şeklinde, yönetilebilir olduğunuz hissini de yaratarak görüşmeyi icra eden kişiyi rahatlatacaktır. 
Eğer yetkinliklerinizle ilgili şüphelerini dile getiren bir cevapla karşılaşırsanız, gene kendinize güveninizi kaybetmeden nazik bir halde kendinizi savunmalısınız.
CV Hazırlamanın Püf Noktaları!İşverenler bir özgeçmişi incelerken en oldukca nelere dikkat ediyor? İşe girmenin anahtarı olan CV’yi hazırlarken bu unsurları dikkatsizlik etmeyin!
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir