Ana Sayfa > İş İlanları > İş Arıyorum Yüksek Maaşlı Kolay Meslekler

İş Arıyorum Yüksek Maaşlı Kolay Meslekler

İş Arıyorum Yüksek Maaşlı Kolay Meslekler

İş Arıyorum Yüksek Maaşlı Kolay Meslekler  Kimi zaman bulunduğumuz pozisyondan memnun olmadığımız için, kimi zaman başka alanda çalışmaya karar verdiğimiz için, kimi zaman maaşın yetersiz bulunduğunu düşündüğümüz için, kimi zaman de ne yazık ki, işten çıkarıldığımız için iş aramak durumunda kalıyoruz.
Ilk olarak bundan önceki işten ayrılma sebebimizi göz önünde bulundurarak iş aramaya başlamalıyız ki, aynı zorlukları tekrar yaşamayalım. Ne istiyoruz, hangi alanda öne çıkabiliriz, başvurduğumuz işlerin maaş aralığı bizi doyum edecek mi? Bir ihtimal hepsi bir arada olmayacak fakat kendi içinde tüm bu tarz şeyleri önceliklendirebiliriz. Sözgelişi sevdiğim işi yapmak isterim fakat bu alandaki maaşlar düşük, ek gelir yaratabilir miyim?’ ya da ‘Yüksek ritmde çalışmaya hazır mıyım?’ benzer biçimde soruları cevaplarsak iş arayış sürecimiz kolaylaşır.
İş bulma siteleri, ilanlar, toplumsal medya, şirketlerin insan kaynakları sayfaları benzer biçimde kaynakları araştırırken çevremizden de faydalanmayı unutmamalıyız. Hatta şirketleri, o şirketlerin yöneticilerini araştırmaya, onlarla LinkedIn’den, Twitter’dan iletişime geçmeye emek vermeyi bile deneyebiliriz.
Peki, iş ararken kendimizi iyi mi öne çıkaracağız?
İyi Bir Cv Hazırlamalıyız
Bildiğiniz benzer biçimde iş verenlerin bizin hakkımızda oluşturacağı ilk düşünce CV vasıtasıyla oluyor. Başvurduğumuz iş doğrultusunda bir düzenleme yapmalıyız. Vurgulamak istediğimiz alanları daha detaylandırıp diğerlerini daha kısa geçebiliriz. Anlaşılır bilgiler içeren, özenle hazırlanmış CV’ler daha ikna edici bulunuyor. CV’mizde fotoğraf bulunması da mühim. Türkiye’de ise işe alım danışmanlarının %75’i öz geçmişteki fotoğrafların mühim bulunduğunu düşünüyor. Öz geçmişe fotoğraf eklemek işe alım sürecinde adayın hatırlanmasına destek oluyor. İyi bir özgeçmiş hazırlamak için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.
Kendimizi Geliştirmeliyiz
İş hayatında başarı göstermiş bir kariyer yaratmak için kendimizi geliştirmekten asla vazgeçmemeliyiz. Kendimize katacağımız her bir kalite, bizi bir adım öne götürecektir. Kendimizi geliştirmek adına yaptıklarımız, aldığımız sertifikalar, öteki adaylarla kıyasandığımızda fark yaratmayı sağlayabilir.
Hobilerin Enerjisini Unutmayalım
Yalnız okuduğunuz okullar ve çalıştığınız alanlardan anlatmak yerine hususi becerilerinizden de bahsedip CV’Nizi zenginleştirin. Üstelik bazı hobiler, karşı tarafın zihninde sizinle ilgili pozitif yönde fikirler oluşturuyor.  Bunun için, Özgeçmişe yazmaya kıymet hobiler ve hakkınızda yarattığı izlenimler yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Kendimize Güvenmeliyiz
Ne kadar özgüvenli olursak, karşımızdakine o denli iyi sinyaller göndeririz. Hakim olduğumuz alanda başarı göstermiş olduğumuza inanç duyduğumuzu göstererek işi sırtlayabileceğimizi anlatmalıyız.  Sadece, bilmediğimiz mevzularda altı boş cevaplarla yanlış izlenim bırakmamaya da dikkat etmeliyiz. Dürüst olmak, bilmiyorum demek en doğru yanıt. Bunun yanı sıra, mevzuyu kuvvetli olduğumuz alana çekerek onlardan bahsedebiliriz.
Biz De İşverene Sual Sorabiliriz
İş görüşmesini bizim de yönlendirebileceğimizi unutmamalıyız. Yalnız soruları cevaplamak yerine ikimiz de sorular sorabiliriz. Bu, iş üstüne zaman ayırıp detaylıca düşündüğümüzü göstereceği benzer biçimde, bilmek istediklerimiz hakkında düşünce edinmemizi de sağlar.  İşverene sorulabilecek soruları bu yazımızdan görebilirsiniz.
Maaş Mevzusu Iyi mi Konuşalım?
Ilk olarak tüm mülakat süresince bizim onlara ihtiyacımız olmasıyla birlikte onların da bizlere ihtiyacı bulunduğunu hissettirebilirsek, bizlere verecekleri kıymeti artırabiliriz. Normal olarak bu algıyı asla gerçeksiz iddialarla yaratmayacağız. Onlarla beraber çalışırsak, neler katabileceğimizi anlatmalıyız. Bu sürecin sonunda maaş hitabı, ‘minimum ne kadar ödeyebilirim?’den ziyade, ‘ekibime katmak için ne yapabilirim?’e dönmeli.
Maaş beklentimizi idrak etmek için daha ilkin çalıştığımız yerdeki maaşımız sorulabilir ya da direkt olarak ‘beklentiniz nedir?’ diye sorulabilir. Net bir rakamdansa, tecrübe ve becerilerimizin bu şirkette karşılığının ne işe yaradığını sorabilir ve topu onlara atabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir