iPhone Şarj Olmama Çözümü

iPhone ile ilgili şarj sorununuzu giderebilecek yöntem ve ipuçlarına değinelim;

– Şarj olmama durumu karşısında ilk olarak akıllı telefonunuzu tekrardan başlatın.

– Telefonunuz şarj olmadığında denetim etmeniz ihtiyaç duyulan adımlardan birisi telefonunuzun hangi kaynaktan şarj olduğudur. Bilgisayar klavyelerinde bulunan USB çıkışlardan şarj ediyorsanız, iPhone oldukça güç isteyen bir aygıt olduğundan bazı klavyelerden muntazam şarj olmayabilir. Bunun yerine telefonunuzu bilgisayarınızın direkt USB çıkışına bağlayın.

– Telefonumu doğru bir USB çıkışına bağladım sadece hala şarj olmuyor diyorsanız, USB çıkışında bir arıza olma ihtimali de bulunmaktadır. Bunu çözmek için telefonunuzu bilgisayarınız öteki USB çıkışlarından birine (ya da başka bir bilgisayara) bağlayın. Başarıya ulaşmış netice aldıysanız, ilk bağladığınız USB çıkışında arıza var anlamına gelir. Denetim amacıyla şüphelendiğiniz USB çıkışına başka bir aygıt (mesela Flaş Hafıza yada MP3 player) bağlayabilirsiniz.

– Bir öteki adım ise, iPhone’unuz ile güç adaptörü yada bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı elde eden USB kabloda bir bozukluk olup olmadığını anlamaktır. Bunu çözmenin yolu ise telefonunuzu başka bir iPhone USB kablosu ile denemekten geçiyor. Problem kabloda ise pek oldukça mağazadan kolaylıkla yenisini satın alabilirsiniz.

– Telefonunuzu eğer prize taktığınız adaptör yardımıyla şarj ediyorsanız, probleminin adaptörde olup olmadığını da yoklamanız gerekecektir. Aynı şekilde, başka bir adaptör vasıtasıyla yada bilgisayara bağlayarak telefonunuzun şarj olup olmadığını deneyin. Şarj oluyorsa, bundan sonrasında telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak şarj etmeniz gerekecek ya da yeni bir adaptör satın alacaksınız.

– iPhone’unuzda karşılaşacağınız bazı problemler daha hususi adımlar atmanızı gerektirebilir. Bunlardan birisi Kurtarma Modu’dur. Yalnız, kurtarma modunda telefonunuzdaki verilerin silinebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Eğer telefonunuzda bir geri yükleme dosyası (BackUp) oluşturduysanız iPhone’nuz bu dosyayı kullanarak, kaybedilen verileri kurtarmaya çalışacaktır. Aksi takdirde telefonunuzdaki verilerin silinip, yapınak ayarlarına geri dönebileceğini ihmal etmeyin.

– Pek sık rastlanan bir durum olmasa da, cebinizde yada çantanızdaki kumaş/pamuk tüylerinin iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasına kaçmak suretiyle elektrik akımını engellemesi mümkündür. Bunu gidermek için telefonunuzun şarj girişini tüy ve kumaş tiftikleriden arındırın. Güçlü hava püskürten makinalardan yararlanarak yada ağzınızla üfleyerek girişi paklayın.

– iOS güncelledikten sonrasında şarj çözümü yaşamaya başladıysanız, bu güncellemeyle beraber MFi sertifikası (iPhone/iPad için hususi üretim) olmayan bazı şarj kablolarında şarj olmama çözümü yaşanabiliyor. MFi sertifikalı yeni bir şarj kablosu almalısınız.

– Telefonunuzu dizüstü bilgisayarda şarj etme çözümü yaşıyorsanız bilgisayarın uyku/ bekleme modunda olmaması gereklidir. Değilse, bilgisayarınızın güç kablosunu bağlayıp yeniden deneyin.

– Eğer bu adımları gözden geçirmenize karşın başarıya ulaşamadıysanız, büyük olasılıkla telefon bataryanız arızalanmıştır yada kullanım ömrünü tamamlamıştır.

iPhone‘unuzu alalı bir yıl olmadıysa, arızalar karşısında AppleCareücretsiz batarya değişimi yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.