İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Hızla gelişen teknolojinin ilerlemeye başlaması ile beraber artık insanoğlu pek fazlaca değişik şeyi buna uygun olarak ölçmek istemeye başladılar. Bunların başlangıcında ise gözler gelmekte. Sadece insanların gözleri genel olarak analog bir yapıya haizdir. Bu şekilde olunca da px ile şu demek oluyor ki dijital bir terim aracılığı ile ölçülmesi tam olarak mümkün değildir. Şundan dolayı beyinde bulunan görme merkezi olarak adlandırılan yapı, gözlerden gelecek olan ışığı film perdesi şeklinde aktarmayacaktır. Bunun aksine beyin, ona gelen ışık belgesini yorumlar ve böylece görüntü ortaya çıkmış olur. Oluşacak görüntü beyne gidecek olan sinir hücrelerinin hızına bağlı olarak devamlı yenilenecektir. Mevcud bu durum FPS kıymeti ile beraber düşünüldüğü süre ise mevcud kıymet ile gözün değerinin aynı olduğu düşünülebilse de bu durum yanlıştır.

İnsanların gözlerinin görme kapasitelerinin megapiksel olarak anlaşılabilmesi için gözde bulunan reseptörlerin px olarak düşünülmesi gerekir. Sonrasında da bunun beynin hangi seviyesinde tam olarak oluşturulduğunun bilinmesi önemlidir. Yüksek megapiksel kameraların mercekleri ciddi anlamda büyüktür. Dolayısıyla karanlık bir alanda insanoğlunun gözüne oranla daha fazlaca aydınlık alan göreceklerdir. Lakin gözün büyüklüğündeki mercek ile görülebilecek en yüksek megapiksel oranın alınması sonrasında fotoğraf çekildikten sonrasında insan gözü fotoğrafa oranla fazlaca daha çok ayrıntıyı algılayabilmektedir. Sadece dijital bir fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekilmiş olduğu süre durum tam tersi olur.
Dolayısıyla insan gözü genel olarak suni mercekler ile kıyaslanamayacak denli muhteşem bir organdır. Son dönemlerde meydana getirilen araştırmalar sonrasında ise insan gözü ile ilgili fazlaca daha etkili sonuçlar elde edilmeye başlanmış durumda. Bu araştırmaların sonrasında görüldüğü suretiyle insanların gözlerinin megapiksel kıymeti 576 olarak belirlenmiş durumda. Sadece bu durum tüm insan gözleri için aynı değildir. Şundan dolayı her bir göz karşı tarafı diğeri şeklinde fazlaca net olarak göremez. Bu şekilde olunca da her bir şahıs için ayrı ayrı göz ölçümü yapmak imkansızdır. Normalde ise bir insanoğlunun gözü için yalnızca 7 megapiksel önemlidir. Böylece kişiler etraflarında olan şeyleri istemiş olduğu şeklinde net bir halde görme olanağına erişmiş oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.