Şimdi yükleniyor

İmza Beyannamesi Ve İmza Sirküsü Fiyatları Farkları 2020

İmza Beyannamesi Ve İmza Sirküsü Fiyatları Farkları 2020

İmza Beyannamesi Ve İmza Sirküsü Fiyatları Farkları 2020

İlk olarak İmza Sirküsü Nedir? Probleminin yanıtını açıklayalım. İmza sirküsü ile imza beyannamesi karıştırılmamalı. Tüzel şahıslar doğrultusundan notere oluşturulan heves üstüne, kurumlarla ilişkilendirilen belgelerde düzmececilik olmaması, feyk ima kullanılması ya da başka problemlerin önüne geçebilmek amacıyla oluşturulan şeye imza sirküsü nedir. İmza sirküsü fiyatı ile bildiri ödemesi de farklıdır.

İmza sirküsü, şirket adına görevli olan sorumlu bireylerin sorumluluk alanları ve yetki sınırları dahilinde noter doğrultusundan tasdiklenen, resmiyet kazanan belge ile onay almaktadır. Bu belgenin üstünde tüzel bireylerin;

  1. Adresleri,
  2. Tecim sicil numaraları,
  3. Ünvanları bulunur.
  4. Aynı vakitte kurum adına yetki sahibi olan bireylerin kurum içersinde tespit edilen ünvanları, yetki alanları, imza örnekleri, kurumu temsil etme şekilleri, nüfus verileri bulunur.

İmza Sirküsü Fiyatı Ne Kadar? İmza Beyannamesi Ne Kadar?

2020 imza sirküsü fiyatı hazırlanan evrak adedi ile şirket görevlilerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu fiyat da 98 TL ilce 130 TL içinde değişmiş olur. 2 tane imza sirküsü aldığınızda fiyat 2 katına çıkmaz! İlk aldığınız fiyatın 1,5 katı şeklinde hesaplanır.

İmza beyannamesi tutarı ise 50 TL olarak belirlenmiştir.

İmza Sirküsü Nerden Alınır?

İmza sirküsü noterden temin edilir. Bunun amacıyla de ücret ödenmesi gerekmektedir. Süratli ve kısa sürede hazırlanıp, bunun amacıyla de bir grup belgeler talep edilir. Bunlar;

  • İmza sirküsünde adı olan ferdin nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanın bir tane fotokopisi
  • Sirküde adı olan kurumun vergi levhası
  • Kurumun kayıtlı olan yerin tecim sicil gazetesi

İmza sirküsü amacıyla lüzumlu olan tüm belgelerin kusursuz olması gerekmektedir. Notere bu belgeler ile gidildiği zaman bu 3 belgenin imzalanması talep edilecektir. Peşinden ise ücret ödemesi yapılması istenecektir. Bunun takibinde ise imza sirküsü onaylanır ve bundan sonrasında resmiyet kazanmış olur.

İmza sirküsünün bir nüshası vatandaşlarda bir nüshası da noterde kalır. Resmi kurumlarda yetki sahibi olan şahıslar, lüzumlu olması durumunda notere gidip bu belgeyi talep edebilmektedir. Bunun denetlenmesinin sebebi ise o imzanın sorumlu olan şahsa ilişik olup olmamasıdır.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Içinde Farkı Biliyor Musunuz?

İmza beyannamesi ile sirküsü fazlaca fazlaca karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

İmza beyannamesi: Söz hususu belge gene noterde çıkartılır ve gene bireylerin nüfus verileri ve imza örnekleri yer alır. Fakat imza sirküsünden farkı bu belgenin gerçek şahıslar kısaca vatandaşlar doğrultusundan çıkartılıyor oluşudur.

Share this content:

Yorum gönder