Ana Sayfa > ccv > İlk Parasını Kazananlar Ne Yapmalı?

İlk Parasını Kazananlar Ne Yapmalı?

Bu noktadan sonrasında kendi ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için çalışmaya başladınız anlama gelir, peki ilk kazanılan parayı ne yapmalı?
Ilk olarak hayırlı olsun diyerek başlamış olalım. Umarız ve diliyoruz ki bundan sonraki hayatınızda da kucak dolusu para kazanır, finansal okuryazarlık öğrenerek tutum eder, birikimi önemseyip, doğru yatırımlar yaparsınız ve yaşam boyu finansal açıdan mutlu bir yaşam sürersiniz.
Bütçe yapın
Kazandığınız ilk para olabilir fakat harcadığınız ilk para değil. Harcamaları denetim altına almazsanız kazandığınız paranın miktarı ne olursa olsun bir noktadan sonrasında size yetmeyecektir. İlk iş olarak gelir ve giderlerinizi yazmaya başlayın, her harcamanızı da kaydedin.
Hedef sahibi olun
İlk paranızı kazandığınıza bakılırsa kendinize bir hedef koymanın da vakti geldi. Finansal bir hedef belirleyin, mesela yurt haricinde okumak için şu kadar para biriktireceğim ya da ev almak için şu kadar peşinat biriktireceğim benzer biçimde net hedefleriniz olsun. Bin lira, on bin lira, yüz bin lira… Hedefinizin miktarı değil sizin ona ulaşmak için izlediğiniz yol, sabrınız ve planlı olmanız mühim. Bu sebeple ilk paranızdan bir kısmı hedefiniz için birikime ayırın.  Genel tavsiye maaş alındığında %10’luk kısmı birikime ayırıp, bütçeyi geri kalan %90’lık kısma bakılırsa düzenlemeniz yönünde. Böylece gelirinizin %90’lık kısmına sığmayı öğrenirsiniz.
Acil durum fonu
Para kazanmanın en yararlı yanlarından birine geldik; acil durum fonu oluşturabilirsiniz. Doğrusu para kazanmadığınız ya da daha çok paraya ihtiyacınız olan günler için para biriktirebilirsiniz. Acil durum fonunda minimum 3 ay süresince para kazanmasanız da geçinmenizi sağlayacak kadar para biriktirmeye itina gösterin.
Acil durum fonu hakkında daha çok informasyon için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama talep miydi yoksa gerekseme mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “otomobil” hedefinde yolun neresindesin?
Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play

App Store

0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir