İhracat Yapmak İsteyenlere 15 Şahane Tavsiye

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Deneyim etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

1. Nereden adım atmak lazım?

Internasyonal bir şirket imajı oluşturun. Küresel anlamda başarıya ulaşmış olmak için güvenilebilirliğinizin olmalı şarttır. Küçük bir şirket olsanız bile kendinizi internasyonal arenada güvenilir ve sağlam bir iş ortağı olarak sunmanız gerekir. Minik dokunuşlar bile internasyonal iş dünyasındaki imajınızı pozitif yönde yönde etkileyebilir.

Örnek olarak…

İnternet sitenizdeki ve kartvizitinizdeki telefon numarasına +90 ekleyebilirsiniz.
İnternet sitenizde hangi ülkelere ihracat yapmak istiyorsanız o ülkelerin dil seçeneği de olsun. İngilizceye değinmiyoruz bile.
Şirket logosunu ve internet sayfası tasarımını gözden geçirin. Uyduruk bir internet sayfası olan şirketle kimse iş yapmak istemez.
Mailleşmelerinizde kesinlikle görevinizi, şirket adını ve diğeri bilgileri belirtin. Bunu mailin sonunda imza olarak da kullanabilirsiniz.

Kişi ve kurumlarla görüşün. Dış Tecim Müsteşarlığı, ithalat-ihracat yapmak isteyen şirketlere yardım sağlamaktadır. Müsteşarlıktan detaylı informasyon alabilirsiniz.
Ek olarak bulunduğunuz şehirde sizle benzer ürünlerin ithalat-ihracatıyla uğraşan başka şirketlr de vardır. Bu şirketlerle görüşmeye çalışın. Başarıya ulaşmış insanoğlu, tecrübelerini paylaşmaktan gocunmazlar. Bu kişilerle tanışmanız hem bilginizi hem de network’ünüzü artırır. Ummadığınız kapılar açılabilir. Bu mevzuyu asla es geçmeyin.
Tecim odaları, TOBB, Gümrük ve Tecim Bakanlığı, Dış Tecim Müsteşarlığı benzer şekilde kurum ve kuruluşlardan dış tecim mevzuatıyla ilgili informasyon alabilirsiniz. Lisans, izin, belge, esenlik belgesi benzer şekilde evraklara ihtiyacınız olabilir dış ticarete atılmadan evvel.
Ek olarak kargo ve ödeme benzer şekilde mevzularda da bilgilenmeye ihtiyacınız olacak. Bu mevzularda da gene bahsedilen kişi ve kuruluşlardan yararlı bilgiler edinebilirsiniz.
Dış tecim mevzusunda tecrübeli kişilerle çalışın. Şirketteki her insanoğlunun yaptığınız işi biliyor olduğundan güvenilir olun. Ya tecrübeli kişilerle çalışın ya da personelinizi bu mevzuyla ilgili eğitin. Dış tecim kursları bulunuyor derhal her şehirde. Çalışanlarınızı bu kurslara gönderip onların mevzuyla ilgili bilgilerini artırmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak şirkette ihracat sorumlusu olarak bir kişi belirleyin. Tamamen bu işle ilgilenen bir kişinin olmasına itina gösterin.
İhracat karışık ve rekabetin yoğun olduğu bir alandır. Personelinizi bundan dolayı ülke içi satış ve ihracat arasındaki farkı iyi anlamalıdır. Internasyonal tecim tecim kurallarını ve tecim etiğini iyi bilmeli özetlemek gerekirse çalışanlarınız.
 
2. İnternete açılın.
Bugünlerde kurumsal bir websitesi, dış tecim yapmak isteyen bir şirket için eğer eğer olmazsa olmazlardan biridir. Doğrusu potansiyel iş ortaklarınız ve müşterileriniz, sizin hakkınızda informasyon toplamak için ilk olarak %99 ihtimalle web sitenizi ziyaret ederler . Eğer siteniz kolay ve amatör görünümlüyse muhtemelen başka bir şirketle yollarına devam ederler. Bundan dolayı ustalaşmış bir internet sayfasına haiz olmalısınız.
Ek olarak ürünlerinizin online katalogu olmalı. Ürünlerin genel özelliklerini web sitenizde açıklamalısınız. Sitede adresiniz, kurumsal telefon numaranız ve kurumsal mail adresiniz de bulunmalı ek olarak. İlk izlenim denir ya hani, bu devirde artık insanların sizinle ilgili ilk izlenim edindikleri yer web sitesidir. Bu mevzuyu ciddiye alın. Arama motoru optimizasyonu (SEO) mevzusuna da önem verin ki web siteniz Google’da üst sıralarda çıksın.
İnternetten istifade edin. İnternette dış ticaretle ilgili onlarca değişik web sayfası ve forum bulunuyor. Bu platformlarda süre geçirmeye çalışın. Aklınıza takılan bilgileri sorun. İnsanlarla mesajlaşın. İnternet başlı başına bir tecim okuludur. Bundan maksimum düzeyde yararlanmaya çalışın.
 
3. Piyasanızı seçin ve piyasa değerlendirmesi yapın.
Verileri çözümleme edebilmelisiniz. Dünyanın dört bir yanında yüksek ihracat potansiyeli olan pek oldukça piyasa mevcut. Yalnız önemli olan bu piyasalardan size en uygun olanı belirleyebilmektir.
İhracat piyasası seçerken doğru bilgilerle hareket etmelisiniz. TOBB, tecim odaları, gümrük müşteşarlığı benzer şekilde kurumlar bu mevzuda size yardım edebilirler. Yalnız bu kurumların vereceği bilgilerin oldukça azı spesifik olacaktır, yalnız buralardan kazanmış olduğunuz bilgiler yardımıyla hedef piyasayı kendiniz belirleyebilirsiniz.
Piyasa araştırması yaparken istatistiksel bilgiler oldukça önemlidir. Internasyonal tecim alanında veri toplama işiyle uğraşan firmalar, tecim odaları ve tecim bakanlığı size bu mevzuda eleştiri bilgiler sunabilir. Ek olarak bazı firmalar belli bir fiyat karşılığında satmayı düşündüğünüz ürünle ilgili ithalat-ihracat verilerini sizle paylaşabilirler.
İnternet de bu mevzuda yararlı bir araçtır. İnternette sorularınızın tam karşılığını bulamayabilirsiniz, yalnız araştırmanız mevzusunda yararlı bilgiler edineceğinize şüpheniz olmasın.
İhracat potansiyelinin iyi bulunduğunu, belli bir ülkeden meydana getirilen soruşturmalardan anlayabilirsiniz. Doğrusu sözgelişi, PVC boru üretiyorsanız ve web sitenizi ziyaret eden kişilerin bulunmuş olduğu ülkeler içinde Gürcistan açık ara öndeyse Gürcistan’a ihracat yapmayı düşünebilirsiniz. En temel anlamda veri analizi bu şekilde bilgileri okuyabilmeyi gerektirir.
Doğrusu…

Piyasanın gerekliliklerini bilmelisiniz.
Hedef müşterilerinizi değerlendirmelisiniz.
Rakiplerinizi çözümleme etmelisiniz.
Düşük maliyet/düşük fiyat tarifesiyle çalışan yerel şirketlerle rekabet etmeye hazırlanmalısınız.

Uçağa atlayın… Hedeflenen piyasaya gitmek ve yerinde araştırma yapmak, yerel piyasanın durumunu gözlemlemek, koşulları ve rakipleri tanımak için yurtdışına gidebilirsiniz.
Gitmeden ilkin…

Yapılacak sıralaması hazırlayın.
Gideceğiniz ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği ile irtibata geçin ve size rehberlik edecek bir işyar talep edin.
Toptancıları ziyaret edin. Ürünleri, tutarları inceleyin.
Ülkenin güncel durumu ve kültürü hakkında informasyon edinin.
“Merhaba”, “Iyi sabahlar”, “Lütfen” benzer şekilde temel kelimelerin o dildeki karşılığını öğrenin. Minik şeyler büyük fark yaratabilir kimi vakit.

 
4. Her piyasanın değişik bulunduğunu ve ansızın değişebileceğini idrak edin.
Internasyonal ticarette meydana getirilen en yaygın hatalardan biri işlerin hep aynı seyrinde olacağı yanılgısına düşmektir. Doğrusu sattığınız ürün X ülkesinde oldukça talep görürken Y ülkesinde asla talep görmeyebilir. Endonezyalılar ürün kalitenizi beğenirken Macarlar ürünlerinizden asla memnun olmayabilir. Piyasa trendlerini ve taleplerini, her ürün ve ülkenin kendine özgü özelliklerini, iş geleneklerini, kültürleri ve insanların düşünme biçimlerini anlamadan bir piyasada tutunabilmek oldukça fakat oldukça zor olsa gerek.
Piyasanın birkaç yıl benzer şekilde kısa bir süre içinde değişebileceğini de bilmeniz gerekir. Teknoloji, küreselleşme, gümrük ve tecim tarifelerinin kaldırılması, ithalat-ihracat düzenlemelerinde yenilikler, internasyonal ticareti direkt tesirinde bırakır. Bundan dolayı güncel gelişimleri yakından takip etmeli ve yeni düzenlemelere bakılırsa B ve C planlarını hazır etmelisiniz.
 
5. Durumu çözümleme edin, konum alın ve ürünlerinizde değişiklik yapın.
Kargo gönderirken iki mevzuya dikkat etmelisiniz.

Kargo harcamalarını minimum tutmak
Paketin güvenliğini maksimum sağlamak

Örnek olarak, Moskova’ya meyve suyu satacaksınız. Bir seferde 10.000 şişe meyve suyu gönderdiğinizi ve her partide %5’lik bir ziyanı tolere edebileceğini öngördünüz. Yalnız uygun paketleme yapamazsanız Moskova’ya gidene kadar 10.000 şişenin hepsi de kırılabilir.
Bu problemi çözmek için üretici firmayla yeni bir paket tasarımı mevzusunda anlaşırsanız artık %5’ten daha oldukca fire vermezsiniz.
Doğrusu ihraç edeceğiniz ürünlerin güvenliğine maksimum itina göstermek zorundasınız.
Satın alan gerekseme ve taleplerine kulak verin. Yerel pazarda başarıya ulaşmış olmanız, internasyonal pazarda başarıya ulaşmış olacağınızın garantisi değildir. Örnek vermek gerekirse, kendi ülkenizde 2 litrelik cam şişede sattığınız meyve suyunu, Somali’deki insanoğlu satın alamayabilir, bu kişilerin bütçesine uygun olmayabilir. Dolayısıyla Somali’ye meyve suyu ihraç ederken 1 litrelik plastik kutulardan gönderebilirsiniz. Müşterilerin gereksinimlerini, taleplerini ve durumlarını gözetmeniz gerekir.
 
6. Plansız işe koyulmayın.

Size hususi bir pazarlama stratejisi geliştirin. Harvard Üniversitesi’nden Michael Porter bir firmanın rakipleriyle aynı performansı göstermesi için herhangi bir pazarlama stratejisine haiz olması gerekmediğini söylüyor. Yalnız rakiplerinizden üstün olmak istiyorsanız sizi rakiplerinizden farkı kılacak noktalar üzerine yoğunlaşmanız gerektirme ettiğini de ekliyor.
Her piyasa için değişik bir pazarlama planı hazırlayın. Pazarlama planı 100 sayfalık tablolardan, şemalardan oluşan bir belge olmak zorunda değildir. Kısa ve öz olması yeterlidir. Her pazarlama planı şunları içermelidir.

Pazar araştırması
Pazarlama hedefleri
Pazarlama stratejisi
Eylem planı

Diğeri bir deyişle, bir piyasa girmeden ilkin o piyasada daha ilkin ve şimdi neler bulunduğunu ve gelecekte neler olmasını hedeflediğinizi, hedefinize ulaşmak için nelere ihtiyacınız bulunduğunu ve hedeflerinizi iyi mi gerçekleştireceğinizi belirlemelisiniz.
Gerçekçi ve uygulanabilir hedeflere haiz olmanız önemlidir ve şirketteki her insanoğlunun bu planlardan haberi olmalıdır. Hedeflerinize yönelik gelişimleri denetim etmeli ve bu planlara mümkün olduğunca sadık kalmalısınız.
Her piyasa için ayrı bir ihracat planı hazırlayın. İş dünyasında pazarlama ve satış aynı şey sanılır. Bu yanlıştır. Satış pazarlamanın bir parçasıdır, bundan dolayı ihracat planınızda değişik hedefler yer almalıdır.
Bir ihracat planı şunları içermelidir.

İhracata hazırlık analizi
Piyasa araştıması
Ürün geliştirme
Tecim ve gümrük düzenlemeleri
İhracat stratejisi
Fiyatlandırma
Ödeme ve kargo şekilleri
Lojistik ve dağıtım
Finansman
Satış sonrası stratejisi
İhracat öngörüleri
Uygulama planı

Her piyasa için belli bir fiyat belirleyin. İhracat fiyatlarını belirlerken belli bir kural yoktur. Kimse size “Şu fiyat doğrudur” diyemez. Yalnız belirli bir ürün değişik piyasalarda değişik fiyatlara haiz olabilir. Aynı ürünü değişik fiyatla satışa sunarken şunlara dikkat etmelisiniz.

Pazarlama stratejisi
Ürünün özellikleri, kalitesi ve markanın tanınırlığı
Miktar/tane
Piyasa trendleri ve talep
Hedef alan şahıs profili

Bir ürünün alıcısı, ürünün kalitesinden ilkin fiyata bakar. Bundan dolayı fiyatlandırma mühimdir.
Amacınız maksimum kar marjıyla maksimum sayıda ürün satabilmek olmalıdır.
SWOT analizi yapın. Planlamaya SWOT analizi ile adım atmak iyi bir fikirdir. Bu planda “güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler” çözümleme edilir. Böylece öncelik vermeniz gereksinim duyulan mevzular kafanızda netleşir.
Acil durumlar için hususi bir plan geliştirin. Gecikmeler, zararlar, kalite şikayetleri, hırsızlık, ödeme yapılmaması benzer şekilde durumlar internasyonal ticarette kimi zaman görülebilir. Bu tür problemler için detaylı bir sorun çözümü planı hazırlayın. Bu tür durumlarla başa çıkabilmak, iş planlamasının esaslarından biridir.
 
7. Network oluşturun.
İhracat ekip işidir. İhracat işini tek başına yapamazsınız. İnternetten ya da bölgenizden size bu mevzuda yardım edecek pek oldukça kişi bulabilirsiniz.
İhracat işlemleri için gerekseme duyduğunuz hizmetleri listeleyin. Bu sıralama tedarik zinciri planında yer almalıdır.
Dolar hesabı mı, yoksa sözgelişi Paypal hesabı mı açtırmanız gerektiğine karar verin. Sonrasında yerel bir bankaya gidip kendinizi, şirketinizi ve ihracat planınızı açıklayın.
İpucu: Internasyonal bankacılık işlemleri, ülkenizde işlerini hallettiğiniz bankayla yapmak zorunda değilsiniz. İhracat yapmayı hedeflediğiniz ülkedeki bilinir bir bankayı seçebilirsiniz sözgelişi. En iyi senaryo ise ülkenizde kullandığınız bankanın, ihracat yapacağınız ülkede de şubesi olmasıdır. Örnek olarak İş Bankası’nın Irak ve Kosova’da birer şubesi var.
Ürünleriniz sertifikalı olmak zorunda mı? Bunu da araştırın. Yerel sanayi kuruluşlarıyla, sertifika veren şirketlerin yöneticileriyle, gümrük müsteşarlığıyla bu mevzuyu da görüşün.
Büyük olasılıkla sigorta da yaptırmak isteyeceksiniz. Denizaşırı tecim sigortası icra eden bir sigorta acentesiyle görüşün.
Tüm bu kurum ve kuruluşlarla sıkı ilişkiler geliştirmeye çalışın. Ne kadar güvenilir iş ortaklarınız olursa, o denli azca sorunla karşı karşıya gelirsiniz.
Muhataplarınızla ilgilenin. Örnek olarak irsaliyenizi hazırlayan firmanın personeline minik bir armağan göndermek, size asla beklemediğiniz kolaylıklar sağlayabilir. İnsanların gönlünü hoş tutmayı bilmek, bu işin yazılı olmayan kurallarındandır.
 
8. İşlem ve cevap verme kurallarınız olsun.
En geç 48 saat içinde maillerinize cevap verin. Potansiyel müşterilerinizin attıkları e-mail hakkında ne kadar talepkar olduklarını görünce birazcık şaşkınlık edeceksiniz. Bilhassa Asyalı ve Ortadoğulu müşteriler, genel olarak ilkin e-mail gönderirler, birkaç saat içinde de telefonla ararlar.
Gerçekçi ve gerçekdışı talepleri anlamalısınız. Kural olarak, gerçekçi bir ürün talebinde hangi üründen ne kadar istendiği yazar, şirketi adı sanı bellidir.
Eğer gerçekçi olmayan bir talepteyse hiçbir spesifik informasyon yer almaz. Örnek olarak portakal üretip satıyorsunuz diyelim. Kuveyt’ten gelen bir e-mailde yalnız “Türkiye’den meyve almak istiyoruz.” benzer şekilde genel bir ifade var ise, bu e-maili önemsemeyebilirsiniz.
Artan internasyonal tecim icra eden şirketlerin sayısı sebebiyle bu işin ciddiyeti de birazcık zedelenmiştir. Doğrusu biri size “2000 ton siyah üzüm lazım.” diye mail atarsa, bunu da es geçebilirsiniz. Hiçbir ciddi alıcı, bu şekil bir istekle gelmez size.
İş yapacağınız şirketi deneyin. Karşılıklı alım-satımı ciddiyete bindirmeden ilkin alıcının geçmişini ve güvenilirliğini deneyin. İnternete girip şirketle ilgili araştırma yapın. Türkiye’deki tecim odalarından, bu şirketle ilgili geçmiş bilgiler var ise onlara ulaşabilirsiniz.
 
9. Görüşme bir sanattır.
İndirim yapın. Alıcı şirket, indirim karşısında memnun kalır. %10’luk bir indirim iki tarafın da işine gelir, zira indirim yaparak daha pozitif yönde bir satıcı imajına haiz olmuş olmuş olursunuz. Yalnız fiyat mevzusunda dikkatli olun. Fiyatı başlangıçta oldukça yüksek tutarsanız alıcı şirket pazarlık masasına bile oturmayabilir.
Kültürel farklar mevzusunda bilgili olun. Din, kültür, görgü kuralları benzer şekilde şeyler mevzusunda farkındalık sahibi olmalısınız. Doğrusu kimi ülkelerde toplantıya geç kalmak, oldukça ayıp karşılanır. Bazı ülkelerde inek kutsaldır. Her ülkenin ve toplumun kendi kuralları vardır. Bunlar hakkında informasyon sahibi olmalısınız.
Sözlü anlaşmaları kesinlikle resmi belgelere dönüştürün. İhracatın “altın kuralları”ndan biridir bu. Tüm sözlü anlaşmalar ve her şey, kesinlikle yazılı ve imzalı resmi belgelere dönüştürülmelidir. “Yarın fakslarım, onu haftaya göndereyim” filan kabul edilmemeli, her şey yazılı metin olarak durağan(durgun) olmalıdır.
Münhasırlık haklarını yalnız alıcıyı iyice tanıdıktan sonrasında vermeyi düşünün. Birçok alıcı, belli bir piyasada ürününüzün yada şirketinizin münhasır işletme haklarını almak isteyecektir sizden. Bu ihtimali derhal geri çevirmeyin, yalnız bu mevzuyu detaylıca görüşmeye açık olduğunuzu bildirin. Zira birbirinizi tanıyıp sıkı bir ilişki kurmanız gerekir haklarınızı devretmek için.
Münhasırlık haklarınızı yabancı bir şirkete devretmeden ilkin sözleşmede ne tür maddeler yer alacağını kesinleştirin.
Bir yıldan ilkin herhangi bir sözleşme imzalamayın. İş ortağınızdan ve satışlardan memnun kalırsanız yalnız o süre sözleşme imzalamayı düşünebilirsiniz.
Örnek olarak 4-6 ay içinde X miktar ürün satılmazsa münhasırlık haklarını iptal etmeyi bu sözleşmede resmi olarak belirtebilirsiniz. Doğrusu kendinizi de güvence altına almanız gerekir.
Ek olarak sözleşmede belirtilen miktarın %20’sinin ücretini peşin olarak almanız da adil ve makul bir antak kalma yöntemi olur.
İyi bir tercümanla çalışın. Kimi vakit iki dilli bir sözleşme hazırlamanız gerekebilir. Bu durumda çevirinin sahihliği son aşama önemlidir. Bazı durumlarda terminolojideki minik bir hata değişik anlamlara yol açabilir ve sonunda oldukça maliyetli anlaşmazlıklara niçin olabilir. Bundan dolayı iyi bir çevirmenle çalışmaya itina gösterin.
 
10. Sahtekarlığa karşı önlemli olun.
Internasyonal tecim dünyasında da dolandırıcılık söz mevzusudur. En yaygın dolandırıcılık şekilleri ödeme yapmamak, yüklü oranda numune istemek ve hatalı şikayetlerde bulunmaktır.
Ödeme yöntemi mevzusunda internasyonal güvenilir şekilleri kulllanırsanız ödeme mevzusunda mesele çekmezsiniz, yalnız hatalı şikayetlere karşı önlemli olmak birazcık daha zor olsa gerek.
Örnek olarak bir şirket sizden yüklü oranda numune istiyorsa kuşku duyabilirsiniz. Adı üstünde numune… İki kasa elma yerine sizden 2 ton elma isteniyorsa orada bir bityeniği var anlamına gelir.
Hatalı yakınma de karşı tarafın gönderdiğiniz üründe kusur bulması sonucu ödeme halletmeye yanaşmaması hadisesidir. Bu duruma yönelik de sözleşme de “hatalı mal ve iade koşulları” maddelerini olabildiğince detaylandırmanız tavsiye edilir.
 
11. Piyasa ve alan şahıs odaklı olun.

Güçlü iş ilişkileri geliştirin. İş ilişkileri geliştirirken küçük şeyler oldukça önemli faydalar sağlayabilir. Doğrusu hususi gün ve bayramlarda kartpostal göndermek, kutlama mesajı göndermek, doğum günlerini kutlamak, ilişkilere kıymet ve güç katar.
Hizmette kusur etmeyin. Her hizmet şu koşulları sağlarsa başarıya ulaşmış olarak değerlendirilebilir.

Hız
Içtenlik
Data
Sorun çözümü

Beklentileri aşarak alıcıları kendinize bağlayabilirsiniz. Pazarlama gurularından Philip Kotler şöyleki der: “Satın alan beklentilerini karşılamak, alan şahıs memnun eder. Yalnız bu beklentileri de aşmak onları mest eder.” Doğrusu beklentileri aşarsanız müşterilerinizi kendinize bağlarsınız.
Yalnız beklentileri aşmak günün birinde oldukça zor ve maliyetli bir hale gelebilir. Doğrusu kazanç elde etmek ve müşterinizi memnun etmek arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız.
 
12. Artan piyasa taleplerine karşı hazırlıklı olun.
Yukarıda bahsedilen meseleleri dikkate alırsanız ürünleriniz internasyonal alanda başarıya ulaşmış olur ve ürünlerinize olan talep ciddi şekilde artar.
Yalnız artan talebi karşılayamaz hale gelirseniz alan şahıs ve saygınlık yitirme durumuna gelebilirsiniz. Bundan dolayı üretimi artırın, ortaklıklar kurun ya da aynı ürünü başka yerlerden tedarik edin. Yalnız başka yerden tedarik ettiğinizde ürün kalitesinin, hizmetlerin ve fiyatların aynı olmasına itina gösterin.
 
13. Para ve süre harcamaya hazır olun.
Genel olarak internasyonal piyasalara, yerel piyasadan daha oldukca yatırım yapmanız gerekir. Yeni ve yabancı piyasaları araştırmak hem uzun süre alır hem de maddi olarak maliyetlidir. Yalnız mükafatı da aynı oranda yüksektir.
 
14. Karar verirken ticari düşünün.
Ticari düşünmek demek, yalnız kar marjını düşünmek demek değildir.
Kar marjını düşürmenin size ve şirketinize ne kazandıracağını ya da karınızı denizaşırı piyasalara yatırmanın ne kazandıracağını iyi anlamalısınız.
 
15. Aşırı büyümeye çabalamayın.
Tek seferde bir piyasaya yoğunlaşın. Diğeri piyasaya yalnız ilk piyasadaki pazar payınızı güvence altına aldıktan sonrasında geçin. Sabırlı olun, şirketinizi büyütmek için kasanızdaki paranın yeterince oldukça olduğundan güvenilir olun.
 
İlginizi çekebilir
İthalat ve İhracat İşi Yapmak
Çin’den İthalat Yapmak

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir