ccv

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Iyi mi Alınır?

Makalede Neler Var

Hes Kodu Nedir?Hes Kodu Ne İşe Yarar?Hes Kodu Iyi mi Alınır?Hes Kodu E-Devlet Üstünden Iyi mi Alınır?Hes Kodu SMS ile AlmaHes Kodu Almak Mecburi MuHes Kodu Almak Ücretli MiHes Kodu Kaç Gün GeçerliHes Kodu Doğrulama HatasıT.C. ile Hes Kodu Sorgulama
Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Iyi mi Alınır? Hes kodu açılımı olan Yaşam Eve Sığar kapsamında kontrollü olarak kişilerin ulaşım, seyahat, okul yada her hangi bir devlet kurumuna girmeden ilkin risk taşıyıp taşımadığını belirlemek için istenen bir koddur.

Corano sonrasında artan salgının önüne geçmek için kişilerin  Covid-19 hastalığını taşıyıp taşımadıklarını belirlenmektedir. Hes kodu ile beraber eğer riskli grupta değilseniz seyahat, okul yada her hangi bir kuruma girişte sorun yaşamada işlemlerini yapabilirsiniz. Hali hazırda tayyare firmaları, okullar ve bir fazlaca kurum Hes kodu olmadan işlem yapmamaktadır.
Artan saldın ile beraber denetim sonucu pozitif olan yada pozitif hasta ile temas eden kişilerin diğeri insanlarla temasını azaltmak için uygulamaya alınan Hes kodu Sağlık Bakanlığı tarafınca kişiye hususi olarak verilmektedir. Son meydana getirilen düzenleme ile beraber HES kodunun alınması mecburi hale gelmiştir.

Sizlere bu yazımızda hes kodu nedir? Hes kodu iyi mi alınır? hes kodu alma e-devlet üstünden iyi mi alınır? ve SMS ile hes kodu alma şekillerinden bahsetmeye çalışacağım.
Hes Kodu Nedir?
Hes ( Yaşam Eve Sığar) kodu Kontrollü toplumsal yaşam kapsamında denetim sonucu pozitif olan yada pozitif hasta ile temasta bulunan kişilerin diğeri insanoğlu ile iletişimi azaltmak için devreye alınmış uygulamadır. Covid-19 hastalığınızı taşıyıp taşımadığınız hes kodunuz ile belirlenir. Hes kodu almadan seyahat edemeyeceğiniz şeklinde sınavlara katılmanız, okula gitmeniz yada her hangi bir kurumda işlem yapmanız mümkün değildir.
Sağlık Bakanlığı tarafınca devreye alınan HES kodu Covid-19 riski taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için kullanılır. Ek olarak bir fazlaca kuruma girişte sizden HES kodunuz istenerek sorgulama yapıldıktan sonrasında işlemleriniz yapılacaktır. Örnek olarak devlet dairesine girişte danışma birimi sizden Hes Kodunuzu talep ederek sorguladıktan sonrasında içeri alacaktır.

Hes Kodu Ne İşe Yarar?
HES kodu ne işe yarar sorusuna cevap vermek gerekirse kişinin korona hastalığını taşıyıp taşımadığı yada hasta biri ile temas edip etmediğini belirlemek için kullanılır. Ne olursa olsun alınması mecburi olan HES kodu sınavlarda, banka, tayyare yada okul şeklinde toplu alanlarda salgının önlenmesi için kullanılır.
HES kodu alarak sizlerde şehirler arası yolcuk, sınav yada kamu kurum ve kurumlarında kolaylıkla işlem yapabilirsiniz.
Hes Kodu Iyi mi Alınır?
Hes kodu alma işlemi için bir fazlaca değişik yöntem bulunmaktadır. 3 değişik yöntem kullanarak Hes kodu alabilirsiniz. Sağlık bakanlığı tarafınca hazırlanan Yaşam Eve Sığar uygulamasını kullanarak kodunuzu alabileceğiniz şeklinde E-Devler üstünden ve SMS ile hes kodu almanız mümkündür.

Hes Kodu Alma Yolları;

Yaşam Eve Sığar mobil uygulaması
E-Devler uygulaması
SMS ile hes kodu alabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilleri kullanarak kolay ve süratli şekilde hes kodu alabilirsiniz. Yaşam Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirerek kullanabilrisiniz.
Hes Kodu E-Devlet Üstünden Iyi mi Alınır?
Hes kodu almak için e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. E-Devlet üstünden hes kodu alma, üretme ve silme işlemlerinizi yapabileceğiniz şeklinde Hes kodu sorgulama işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Ek olarak 18 yaşından küçük çocuklarınızın hes kodu sorgulaması e-devlet üstünden kolaylıkla yapılmaktadır
E-Devlet üstünden Hes Kodu almak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linkine tıklayarak derhal hes kodunu alabilirsiniz.

E-Devlet uygulamasına kullanıcı adı ve gizyazı ile giriş yapınız
Oluşturulan sayfadan Yeni Hes Kodu Oluştur linkine tıklayın
Hes kodunu kendiniz için mi yoksa 18 yaşından küçük aile fertleri için alınacağını belirtin
Oluşturulan sayfada hes koduna bir isim verin
Hes kodu geçerlilik süresi yada sınırsız linklerinden birini tıklayın
Son olarak devam et tuşuna basarak Hes Kodunuzu alınız

Hes kodunuzu sisteme kaydedilecektir ve arzu ettiğiniz süre bu hes kodunu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Hes kodu sorgulama işlemlerini e-devlet üstünden yapabilirsiniz.

Hes Kodu SMS ile Alma
Hes kodu alma yollarından bir diğeri ise SMS ile hes kodu almaktır. Ek bir ücret alınmamasına karşın SMS gönderim tutarı bulunmaktadır. Hes kodu sms tutarı operatörlerde değişiklik izah edebilir.
2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlamış olan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
T.C. Kimlik yada Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlamış olan) Numarası bulunmayan kişiler için Geçişlik bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Geçişlik Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

Hes Kodu Almak Mecburi Mu
Tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda, okullarda, sınavlarda ve devlet kurumlarda hes kodu almak zorunludur. Hes kodu almadan seyahat, dinlence, eğitim, sınav yada devlet kurumlarından işlem yapanız mümkün değildir.
Hes Kodu Almak Ücretli Mi
Sağlık Bakanlığı yaşam eve sığar uygulaması üstünden ve E-Devlet üstünden hes kodu almak tamamen parasızdır ve sizden asla her hangi bir ücret talep edilmez. SMS ile hes kodu alma işlemlerinde ise yalnız standart sms gönderim tutarı bulunmaktadır ve asla ek bir ücret alınmaz.
Hes kodu almak için sakın asla asla asla hiç kimseye paranızı kaptırmayın tamamen parasız olan bu işlemi ücret ödemeden kendiniz halledebilirsiniz. Eğer her hangi bir sorun yaşarsanız yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hes Kodu Kaç Gün Geçerli
Hes kodu geçerlilik süresi tamamen sizin hes kodu alma yönteminize ve talebinize bağlı olarak değişmektedir. SMS ile alınan hes kodu minimum 28 gün süresince en fazla ise 1 yıl süresince geçerlidir. E- Devlet ve Yaşam Eve Sığar uygulaması üstünden alınan hes kodu geçerlilik süresi ise en fazla 18 aydır. Eğer E-Devlet üstünden kod oluşturduysanız geçerlilik süresini 18 ayı geçmeyecek şekilde kendiniz belirleyebilirsiniz.
Hes Kodu Doğrulama Hatası
Hes kodu doğrulama hatası genel olarak sistem hatasından ve yoğunluktan yaşanmış olan sorunlardan biridir. Ek olarak kod blokeli ise  Otobüs, tayyare yada seyahat araçları ile yolculukta belirlenen koltuk 5 dakika sizin adınıza bloklanır. İşleminizi 5 dakikadan fazla sürerse hata verir ve sizin tekrardan kod almanız gereklidir.
He kodu alma ve hes kodu iyi mi alınır soruları için Sağlık Bankalığı  0850 477 04 77 numarasını arayabilirsiniz.
T.C. ile Hes Kodu Sorgulama
T.C. numarası ile hes kodu sorgulaması yapmak için en kolay yöntem e-devlet üstünden T.C. numarası ile giriş yaparak sorgulamaktır. Daha ilkin oluşturduğunuz hes kodu sorgulama yada yeni hes kodu oluşturma işlemini e-devlet üstünden yapabilirsiniz.
Sizlere bu yazımızda hes kodu nedir? Hes kodu iyi mi alınır sorularına cevap vermeye çalıştık aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolokayitci jigoloilansitesi jigolosahibinden jigoloajansimiz jigolodiyarı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün