Google Chrome’da ” Hay aksi! ” Problemininin Çözümü

” Hay aksi ” Çözümü Niçin Oluşuyor?

      Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda, Google Chrome web tarayıcısı güncelleme aldığında, makineden bulunan antivirüs uygulaması ile web tarayıcısı uyuşmazlığı sebebiyle  web bağlantısında problemler ile karşılaşılabiliyor. Güncelleme almış Google Chrome ile Symantec Endpoint Protection antivirüs uygulamasının eski sürümleri arasındaki uyumsuzluk sebebiyle bu problem oluşabiliyor. Problem oluştuğunda Chrom’un herhangi bir hususi durumunu değişiklik yapmak mümkün olmuyor. Chrome’un ayarlarına bile ulaşılamıyor. Probleminin yaşandığında bilgisayarda Google chrome’u kaldırıp tekrardan oluşturmak da çözüm sağlamıyor.

Google Chrome’da ” Hay aksi! ”  Problemininin Çözümü

      Google chrome’da ” Hay aksi! ” sorununa bilgisayardaki antivirüs uygulamalarının niçin olabildiğini daha ilkin söylemiştim. Bu hataya Chrome ile Symantec Endpoint Protection’ın eski sürümleri içinde malum bir uyumsuzlukla ilişkili bir yazılım kodu hatasının niçin olduğu yönünde internete bilgiler bulunuyor. Eğer bir kurumda bu çözümü yaşıyorsanız, kurum IT birimini bu mevzuda bilgilendirmelisiniz. Kurum IT biriminin merkezi olarak bilgisayarlardaki antivirüs yazılımlarını güncellemesi yada bilgisayarların kayıt defterinde değişim yapması gerekebiliyor.

 “Hay aksi! ” Çözümü {Nasıl} Çözülür?

      Öteki taraftan, eğer bu çözümü kendi kişisel bilgisayarınızda yaşıyorsanız gene bilgisayarınızın kayıt defterinde bazı değişimler yapmanız gerekiyor.

      Google Chrome’daki ” Hay aksi ! ” sorununu çözmek için ilk olarak klavyeden  ” Windows ” ve R tuşlarına basılarak  gelen ” Çalıştır ” penceresinden ” CMD ” yazılarak komut satırına geçiş yapılır. Bilgisayarda kayıt defterinde değişim yapılabilmesi için bilgisayarda yönetici olmak ya da CMD penceresini yönetici modunda açmak gerekiyor.

Çözüm

      Yönetici modunda oluşturulan komut satırında,

      REG ADD “HKLMSoftwarePoliciesGoogleChrome” /v RendererCodeIntegrityEnabled /t REG_DWORD /d 0

      komutu çalıştırıldığında Google Chrome’daki ” Hay aksi ! ” çözümü çözülmüş oluyor.

      Bu komut bilgisayardaki kayıt defterinin  HKLMSoftwarePoliciesGoogleChrome kısmına RendererCodeIntegrityEnabled kaydı oluşturuyor. Bu kaydın altına da kıymeti 0 olan bir REG_DWORD oluşturuluyor. Kayıt defterindeki RendererCodeIntegrityEnabled kıymeti; bilgisayardaki antivirüs yazılımı ile chrome tarayıcı arasındaki uyumsuzluğu tetikleyen ek korumayı dönem dışı bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.