Format USB sürücüsü {nasıl} hazırlanmış olur

Bilgisayarınıza format atmak ve Windows 10 işletim sistemini yine kurabilmeniz için kurulum USB sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır.
 
Windows 10 işletim sistemi,kurulum USB sürücüsü için 8 GB kapasiteli bir flaş diske haiz olmanız kafi olacaktır.Sadece kullanacağınız flaş diskin 16 GB depolama alanına haiz olmasını ve USB 3.0 hususi durumunun olmasını tavsiye ederiz.
 

Şu yayınlar işinize yarayabilir…

 

> BIOS nedir ? Hangi tuş ile açılır ?
> BIOS arayüzünde kurulum USB sürücüsüne öncelik atılamaması çözümü
> BIOS ekranının açılmaması çözümü ve çözümü
> BIOS arayüzü şifresini sıfırlama yöntemi

 

1.ADIM Rufus yazılımını indirmeniz gerekmektedir.
 

Rufus yazılımı için buraya tıklayın

 

 
2.ADIM .iso formatında ki Windows 10 kurulum dosyasını indirmeniz gerekmektedir.
 
✅ Microsoft’un sitesine gidin ve Aracı şimdi indirin butonuna tıklayın.
 
Microsoft’un sitesine gitmek için buraya tıklayın.

✅ İndirdiğiniz aracı masaüstüne taşıyın ve sağ tık ile Yönetici olarak çalıştır‘a tıklayın.
 

 
✅ Kabul Et butonuna tıklayın.
 

✅ Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü,DVD yada ISO dosyası) oluştur seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.

✅ Bu bilgisayar için tavsiye edilen seçeneklerini kullan kutusu işaretli olacağı için Dil,Sürüm,Mimari seçenekleri otomatikman seçilecektir.İleri butonuna tıklayın
 

 
✅ ISO dosyası seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.
 

 
✅ Karşınıza aşağıdaki şeklinde bir pencere açılacaktır.Sol kısımdan Masaüstü‘ne tıklayın ve Kaydet butonuna tıklayın.Windows.iso kurulum dosyası masaüstünüze indirilmeye başlamış olacak.İndirme ve derhal arkasından yapılacak işlemlerin tamamlanmasını bekleyin…
 

✅ Son butonuna tıklayın.Tıkladıktan sonrasında masaüstünüzde Windows.iso dosyası oluşacaktır.

3.ADIM İlk adımda indirdiğiniz Rufus yazılımını masaüstüne çıkartın ve Yönetici izni ile çalıştırın.

4.ADIM SEÇ butonuna tıklayın.

5.ADIM İkinci adımın bitmesi ile masaüstüne oluşturduğunuz Windows.iso uzantılı dosyaya tıklayın ve arkasından Aç butonuna tıklayın.

6.ADIM Karşınıza aşağıdaki şeklinde bir pencere gelecektir.Burada Aygıt bölümünde kurulum sürücüsü yapmak istediğiniz flaş diskin seçili olduğundan,Hedef Sistem bölümünde UEFI (CSM yok) seçeneğinin seçili olduğundan ve Disk Bölüm Düzeni bölümünde GPT‘nin seçili olduğundan güvenli olun.
 
BAŞLAT butonuna tıklayın.

7.ADIM Bu adımda kurulum USB sürücüsü yapmak istediğiniz flaş diskin,biçimlendirme işlemine doğal olarak tutulacağına dair uyarı alacaksınız.Tamam butonuna tıklayın.
 
❗ Tamam’a tıkladıktan sonrasında flaş diskin içindeki tüm veriler kalıcı olarak silinecektir.Diskin içinde mühim dosyalar var ise Tamam’a tıklamadan ilkin yedekleyin.

8.ADIM Kurulum sürücüsü oluşturulmaya başlanacaktır.Bekleyin…
 
Eğer USB 3.0 özelliği bulunan bir flaş disk kullandıysanız bu işlem kısa sürer.USB 2.0 özelliği taşıyan diskler için bu işlem birazcık daha uzun sürecektir.

9.ADIM Kurulum sürücüsü oluşturulduğunda aşağıdaki görselde de gözüktüğü şeklinde Durum başlığının altında HAZIR yazısı gözükecektir.Kurulum sürücüsü hazırsa KAPAT butonuna tıklayın.

10.ADIM Kurulum sürücüsü oluşturuldu.Flaş diskinizi açınca karşınıza aşağıdaki görselde görünen dosyalar gelecektir.Artık BIOS arayüzü ile Windows kurulumunu başlatabilirsiniz.

✔️ Windows 10 işletim sistemi kurulum sürücüsü oluşturuldu.Bu sürücüyü ister kendi bilgisayarınızda isterseniz başka bilgisayarlar içinde kullanabilirsiniz.

Post Views:
703

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.