FedEx Kargo İletişim Detayları ve Satın alan Hizmetleri Numarası

fedex kargo iletisim bilgileri ve musteri hizmetleri numarasi 616b0f6ce2a69 FedEx Kargo İletişim Detayları ve Satın alan Hizmetleri Numarası

Mevzu Başlıkları

Fedex Satın alan Hizmetlerine Direk BağlanmaFedEx Kargo İletişim BilgileriFedex Kargo Şube Emek harcama Saatleri 2021Fedex Kargo Gönderi Takip Sorgulama Iyi mi Yapılır ?Fedex Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı HizmetlerFedex ile Kargo Göndermek İçin Kurye ÇağırmaFedex Kargo Hasar ve İade için Yapılması GerekenlerFedex Kargo Yakınma Etme Hattı

Fedex kargo dünyanın PTT’si diyebileceğimiz kadar fazlaca büyük bir firmadır. Fedex Kargo ile sunulan kargo hizmetinin sunmuş olduğu fırsatlar yardımıyla daha kuvvetli ve de daha iyi kargo hizmetleriyle kargoculuk sektöründe büyük ilerleme kaydedilmiştir. Internasyonal en büyük hava yolu express ağına ve benzersiz kara yolu ağına haiz olan kargo şirketi devletimizde de mühim oranda ilerleme kaydetmiştir. Kargo gönderimlerinde sunulan kapsamlar ve de daha geniş olan hizmetlerin alternatifleriyle Fedex Kargo hizmet vermeye devam etmektedir. 

2007 yılından beri her yıl Forbes-Magazine tarafınca düzenlenen rapora bakılırsa Most Admired Companies adlı kategoride Fedex Kargo şirketi ikinci sırada istikrarını sürdürmüştür. Fedex Satın alan Hizmetlerine Direk Bağlanma yöntemlerine bakarak sektöründe ön plana çıkan kargo şirketinden hizmet alımı ya da alınan hizmetler hakkında detaylı informasyon alımı yapılabilmektedir. 

Fedex Satın alan Hizmetlerine Direk Bağlanma

Fedex Kargo Satın alan Hizmetlerine Direk Bağlanmak için 444 93 39 numaralı hat üstünden Satın alan Temsilcisine hızlıca bağlantı kurup iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak Satın alan Hizmetleri kanalına direk bağlanma sağlanarak;

Gönderilerin ilerlemeleri hakkında informasyon alınılabilirAdresten alım ve adresten teslim gönderi siparişleri için başvuruda bulunulabilirFedEx Kargo firmasına dair detaylı informasyon alımı yapılabilmektedir. Ek olarak FedEx Kargo Satın alan Hizmetleri hattı üstünden satın alan şikayetlerine yönelik tüm sorunlara çözüm üretilmektedir. FedEx Kargo İletişim Detayları

Fedex Kargo, kargo sektörünün en mühim parçalarını bir araya getirmeye emek vererek ülkemizdeki hizmet ağını genişletmeye iş koşturmacasındadır. Kargo sektöründe gelişmelerini sunmaya çalışan şirket kara-hava transferleri ve lojistik kargo hizmeti sunan Amerikan kökenli FedEx toplumsal medya ve kontakt detayları;

Kurumsal e-Posta Adresi: [email protected]Şikayet Hattı ve Satın alan Hizmetleri No: 444 93 39Facebook: feysbuk.com/FedExEuropeTwitter: @FedExEuroperAyrıca Fedex Kargo Canlı Destek alımı hizmetleri ilerleyen dönemlerde aktifleştirilecek olup Türkiye ülkesinde yaşayan müşterilerin kullanımına sunulacaktır.

Fedex Kargo Şube Emek harcama Saatleri 2021

FedEx kargo ile yapılacak olan gönderilerle ilgili olarak problemler ve talepler doğrultusunda hem şube kanalları hem de satın alan hizmetleri kanalları kapsamında Pazartesi gününden Cuma gününe kadar Sabah: 08:30-20:00 saat dilimleri içinde Cumartesi günleri ise 08:30-19:00 saat dilimleri içinde hizmet ve informasyon alınması mümkündür. 

FedEx Kargo Merkez Şubesi: TNT Internatıonal Express Taşımacılık TİC. LTD.STİ. Saray Mah. Site Yolu Sk. NO:21 34768 Ümraniye/ İstanbul Ek olarak Türkiye Cumhuriyeti ülkesinin tüm illerinde lokasyon emekleri devam etmektedir.Fedex Kargo Gönderi Takip Sorgulama Iyi mi Yapılır ?

Fedex Kargo ile gönderim beklenen ya da gönderim aktarımı sağlanan gönderilerin durumlarını ya da teslimat ilerlemeleri hakkında online informasyon alımı sağlanması için Takip numarası yada referans numarası ile http://www.fedex.com/tr-tr/tracking.html adresi üstünden informasyon girişi sonrasında detaylı bilgilere haiz olunmaktadır.

Bunun yanında aynı web sayfası üstünde gönderilen takip listelerine ulaşılarak giriş yapılmasına gerek olmadan ana sayfa üstünden informasyon alımı sağlanabilmektedir. 

Fedex Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Hizmetler

Kargo gönderilerinde Fedex Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Hizmetler; kapıdan kapıya gönderimler sağlanmaktadır. İster ağır kargolar ister belgeler çeşitli express hizmetlerinden tercih edilen seçimler yardımıyla gönderim sağlanabilmektedir. Ağırlığı aşırı olan yurtiçi ve yurtdışıkargo gönderimleri için süratli ve de ekonomik kategoriler mevcuttur.

Bağımsız olan tüccarlardan ve de girişimcilerden holdinglere kadar bir fazlaca alanda tercih edilen kargo şirketinden teklif alarak kargo gönderimleri güvenle sağlanmaktadır.  Eğer gönderimleri Türkiye ülkesinden internasyonal herhangi bir ülkeye aktarımları gerçekleştirilmesi istenmesi durumunda 200 üstü ülkeye teslimat gerçekleşebilmektedir.

Fedex Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Hizmetlere bakıldığında Hususi Hizmetler dikkat çekmektedir. Kargo şirketinin müşterilerine sunmuş olduğu Hususi Hizmetler hakkında detaylar ise şu şekildedir:

Siparişlere Hususi Çözümler: Acil ya da ağır, gizli saklı saklı saklı gönderimlerin söz mevzusu olması durumu mevcut olan müşterilere şirket hususi çözümler üretmektedir. Hız Çözümleri: Zamana karşı duyarlı olan gönderimlerde en verimli ve de süratli gönderim sağlanması için çözümler üretilmektedir.Hususi Satın alan Hizmetleri Desteği: Kargo paketlerinin gönderimlerinde 7/24 saat süresince hizmet imkanı bulunmaktadır. Fedex Kargo bünyesinde, gönderim maliyetleri hacimsel ağırlık kapsamına bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Hacimsel ağırlıklar, gerçek olan ağırlıklarıyla ilgili olarak genel bakımdan kapladığı yerin miktarı ve de paket yoğunluğunu ifade etmektedir. Gönderilerin kapladığı alanın büyüklüğü hacimsel olarak ağırlığıda etkilemektedir. 

Fedex ile Kargo Göndermek İçin Kurye Çağırma

Fedex Kargo ile kapıdan kapıya gönderim yapma işlemi için; http://www.fedex.com.tr adresi üstünden bireysel gönderimler için “Bireysel”, şirket gönderimleri için ise “Şirket” kategorisi işaretlenerek daha sonrada Fedex Kargo online formda istenilen bilgilerin girilmesiyle kurye çağırma başvurusu yapılarak işlem tamamlanır. 

Fedex Kargo Hasar ve İade için Yapılması Gerekenler

Fedex kargo taşıma koşullarına bakıldığında, FedEx yönetimi ve çalışanları ile acentelerin belirli durumda ortaya çıkan hasar, yitik ve gecikmelerden mesuldür. Fakat hasar, yitik ya da gecikme benzer halde durumlarda kısa sürede geri bildirimin yapılması gerekmektedir.

Meydana getirilen gönderimler mahalli yere uygun olarak düzenlenen tarifelere ve de FedEx kurumsal iştirakin şubelerine ya da gönderici tarafınca şubelere kabul edilen gönderilerin yüklenici koşullarına bakılırsa organik olarak edilmektedir. 

Hasar durumlarına istinaden, kargo hasar tespit tutanakları; gelen kargoların hasarlı olarak alıcıya yetişmesi durumunda ürün iadesinin yapılması ve zararın karşılanması için FedEx Kargo görevlisi tarafınca düzenlenmesi gereksinim duyulan bir belgedir. İade koşulları ve de hasar tespiti için kurye ile iletişime geçebilir ya da 444 93 39 FedEx Satın alan Hizmetleri hattı üstünden destek talebinde bulunulabilmektedir. 

Fedex Kargo Yakınma Etme Hattı

444 93 39 FedEx Satın alan Hizmetleri hattı üstünden kargoyu getiren kuryeyi yakınma edebililirsiniz ve haftanın 5 günü olan Pazartesi gününden Cuma gününe kadar Sabah: 08:30-20:00 saat dilimleri içinde ek olarak hafta sonu Cumartesi günleri ise 08:30-19:00 saat dilimleri içinde hizmetler hakkında informasyon alınması ve de satın alan şikayetlerinin bildiriminin sağlanması mümkündür. 

Benzer Mevzular

TEB Emek harcama Saatleri ve Satın alan Hizmetleri Bağlanma 2021

24 Eylül 2021

Yapı Kredi Bankası Emek harcama Saatleri ve Satın alan Hizmetleri

15 Haziran 2021

Trendyol İletişim Satın alan Hizmetlerine Direk Bağlanma

9 Temmuz 2021

İş Bankası Emek harcama Saatleri ve Satın alan Hizmetleri Bağlanma 2021

26 Eylül 2021

Mevcut sisteme kayıt altına alınmış olan şikayetler hakkında davet merkezi hattı üstünden kargo referans numarası ile ya da yakınma kaydı numarası ile şikayetlerin durumları öğrenilebilmektedir.FedEx Kargo bünyesinde satın alan şikayetlerinin çözümlenebilmesi için; ilave olarak informasyon ya da verilerin toplanması gerekmesi halinde satın alan temsilcileri tüm kapsamlı araştırmayı yapmaktadır. Şikayetlerin aksiyonlar derecesi kapsamında satın alan şikayetleri çözümlenmeye çalışılır.FedEx Kargo müşterilerinin yasla yollara başvurmaması sebebiyle de erişilen çözüme ilişkin onay şikayeti alınan  satın alan tarafınca alındıktan sonrasında yakınma dosyasının kapatılması sağlanarak süreç sonlandırılır.Kargo gönderimleri şikayetleri hakkında davet merkezine kayıtlı olan bağlantı numarası ile yada kargo takip numarası referans bilgisi ile meydana getirilen geri bildirimler sonrasın da kayıt altına alınan bilgiler kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında FedEx Kargo firmasının sisteminde saklı tutulmaktadır.Ek olarak, şikayetlere yönelik meydana getirilen çözümler şikayetler kapsamında saydam, yansız ve de objektif olarak değerlendirmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında kargo şirketi etik kurallar çerçevesinde standartlara uygun olarak yasal ve de diğeri şartların uygun olan yükümlülüklerine bakılırsa hareket etmeyi müşterilerine taahhüt etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir