Evden çalışarak çok para Kazanabileceğiniz 5 Meslek 2022

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(bedava VİOP Deneyim etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Kafa dengi iş dostlarıyla aynı ofiste çalışmak keyifli olsa bile istediğiniz yerden emek vererek para kazanmanın elde etmiş olduğu avantajlar şüphesiz daha caziptir.
Eğer hedefiniz tertipli bir gelir elde etmek ve arzu ettiğiniz yerden çalışabileceğiniz bir işe haiz olmaksa bunun için ideal bir zaman diliminde yaşıyoruz. Zira artık webin varlığıyla bazı mesleklerde ofis ortamında çalışmak zorunda değilsiniz.

İnternette “evde emek vererek” nasıl para elde edebileceğinizi gösteren pek oldukca yazı mevcut. Yalnız bu yazılar genel olarak uzun vadeli çözümler sunmamakta.
Biz bu yazıda evden (ya da arzu ettiğiniz yerden) emek vererek tertipli ve durağan(durgun) bir gelir etmek için dikkate alabileceğiniz tam zamanlı 5 işten bahsedeceğiz.

1. Metin Yazarlığı

Eğer yazmayı seviyorsanız ve kaleminiz kıvraksa yazarlık mesleğini düşünebilirsiniz. Bilhassa İngilizce biliyorsanız metin yazarlığı ve çevirmenlik bağlamında pek oldukca iş fırsatı mevcut.

Metin yazarlığı derhal her sektörün gerekseme duyduğu bir meslektir. Firmalar, ürettikleri ürün ya da hizmeti satabilmek için ürün hakkında tanıtım yazılarına gerekseme duyarlar. Piyasaya sunacakları ürünün kullanım kılavuzunu hazırlaması için metin yazarlarına gerekseme duyarlar. Bu bakımdan reklam, pazarlama, içerik pazarlaması benzer halde alanlarda mutlak surette metin yazarlarına gerek kalmıştır.

Eğer satış bazlı metin yazmak sizin tercihiniz değilse, dergi ve bloglar için de yazılar yazabilirsiniz. Bilhassa yazı bazlı içerik üreten web sitelerinin “Kariyer” bölümleri üstünden başvuruda bulunabilir, internet sayfaları için de içerik yapım edebilirsiniz.

Eğer bunlara ek olarak blog yazarlığını da düşünebilirsiniz. Belli bir temaya odaklanan blog siteleri açarak burada insanlara yararlı olabilecek, Google’da aranma düzeyi yüksek yazılar yazarak da sitenize trafik çekebilir ve dolayısıyla Google Adsense üstünden reklam kazancı elde edebilirsiniz.
Velhasıl, mevzu yazarlık olunca pek oldukca para kazanma fırsatı bulunmaktadır.

Evden calisarak cok para Evden çalışarak çok para Kazanabileceğiniz 5 Meslek 2022

Evde Çalışan Bir Yazar Olarak nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Meşhur edebiyatçı Neil Geiman iyi bir yazarı şu şekilde tanımlıyor: “Bir yazarın işi dakik olmak, daima kaliteli şeyler yazmak ve cana yakın olmaktır. Eğer bu üç özellikten ikisine sahipseniz başarı göstermiş bir yazar olmanız mümkündür.”

Yazar olarak hayatınızı kazanabilmek için gelen ret maillerine alışmanız gerekir. Müracaat yaptığınız yerlerden negatif cevap gelmesine ya da asla cevap gelmemesine razı olmanız gerekir. Neil Geiman’ın da söylediği benzer halde üç özelliğin ikisine “fit” olmayın. Eğer piyasada aranan bir yazar olmak istiyorsanız dakikliğe, kaliteli içerik üretmeye ve cana yakın olmaya itina gösterin.

Online ortam için içerik üreten bir yazar olarak temel bilgisayar bilgilerine de haiz olmanız önemlidir. Kimse sizden “hackerlık” düzeyinde bilgisayar bilmenizi beklemez, yalnız gene de yazınıza bağlantı eklemeyi, başlık atmayı, fotoğrafları boyutlandırmayı bilmeniz gereklidir.

Eğer yazarlıktan para kazanmayı düşünüyorsanız yapmanız gereksinim duyulan ilk iş, ilkin kendinize ilişkin kaliteli bir yazı portfolyosu oluşturmak ve başvurularınızda bu portfolyoyu sunmaktır.

Bu aşamada İngilizce bilmek size büyük avantaj elde edecektir. Yazacağınız yazılarda araştırma yaparak daha zengin bir içerik oluşturmanız için İngilizce araştırma yapabiliyor olmanız kesinlikle önemli bir vasıftır.
Meslek sahiplerinin averaj maaşını gösteren Payscale.com sitesine gore ABD’de bu işi “evden” icra eden bir kişi aylık averaj 4000 dolar kazanmakta.

2. Video Editörlüğü

Günümüzde toplumsal medyanın, bilhassa de Youtube’un altın çağlarını yaşıyor olması videonun da önem kazanmasını bununla birlikte getirmiş durumda. Derhal her şirket ve kurum, Youtube’da yer almaya çalışıyor. Bilhassa videolu reklamlar, şirketlere daha oldukca trafik elde etmiş olduğundan video bazlı içeriğe de ilgi atmış durumda.

Bu bakımdan şirketlere ve şahıslara, insanların izleyeceği ve beğeneceği videolar üreterek, diğeri bir deyişle video editörü olarak da oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz.
Bunun için Photoshop, Adobe Premiere ve Adobe After Effects yüklü bir bilgisayar ve şahane fikirlerinizin olması yeterlidir.

Evde Çalışan Bir Video Editörü Olarak nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Video üretmek, yazı yazmaktan daha maliyetli bir iştir.  Işıktan sese, kurgudan animasyona video üretiminin değişik dallarında edinim kazanarak video editörü olarak çalışabilirsiniz. Güncel trendleri takip etmeniz de gene üreteceğiniz içeriklerin standardını artırabilecek bir unsurdur. Özetlemek gerekirse vlog nedir, Feysbuk Live nedir, Instagram stories nedir, bu biçim şeyleri biliyor olmanız gerekir.

Üreteceğiniz içeriğin türü tamamen size kalmıştır. Bir şirket için tek başınıza “viral” videolar hazırlayıp onlarca kişinin üreteceği bir reklam filminden daha oldukca ses getirebilirsiniz. Bu hem şirket açısından daha azca riskli ve daha azca maliyetli bir iş olur; hem de size emek verme özgürlüğü sağlar.
Bu aşamada Youtube üstünden içerik üreticilerinin (content creator) çalışmalarına bakarak video editörü olarak çalışan insanların ne tür şeyler yaptığını görebilirsiniz.

Video editörlüğü, kurguculuk, animasyon, video üretimi benzer halde mevzularda gene Youtube üstünden binlerce kaliteli eğitim videosu izleyerek becerilerinizi artırabilirsiniz.
Meslek sahiplerinin averaj maaşını gösteren Payscale.com sitesine gore ABD’de  “evden” çalışan bir video editörü aylık averaj 4000 dolar kazanmakta.

3. Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar programcılarının işi bilgisayar başlangıcında oturup mobil uygulama, oyun, web sayfası, program yazmaktır. Özetlemek gerekirse tamamen bilgisayar başlangıcında oturarak meydana getirilen bir işten söz ediyoruz. Dolayısıyla bilgisayar programcısı, bilgisayarın olduğu her yerde çalışabilir. Esasen Quartz.com’un yapmış olduğu araştırmaya gore günümüzde yazılım alanında çalışan insanoğlu, evden çalışmaya daha oldukca yönelmeye başlamış durumda.

Eğer global bir yazılım şirketinde (örnek olarak Google!) çalışıyorsanız firmanın altyapısı ve kontakt ağı oturmuş anlama gelir. Bu da ofiste çalışmak zorunda bulunmadığınız anlamına gelir. Uzaktan emek verme sistemi ise hem firmalar hem de çalışanlar açısından yararlı bir durumdur. Çalışanlar her gün trafikle uğraşmak zorunda kalmaz; firmalar ise elektrik faturası, öğle yemeği benzer halde mevzularda belli bir maliyetin altına girmek zorunda kalmaz.

Evde Çalışan Bir Bilgisayar Programcısı Olarak nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bazı büyük firmalar, pek oldukca departmanda haftanın minimum bir günü emek verme serbestisi uygulamaktadır. Özetlemek gerekirse büyük ve kurumsal şirketlerde cuma günü evden çalışmak yaygın bir uygulamadır. Bu açıdan tamamen evden çalışmak istiyorsanız küçük firmalar daha iyi bir seçenek olabilir. Zira tamamıyla evden çalışıyor olmak küçük bir firmanın ofis kiralama maliyetinden kurtulması anlamına gelir. Bilhassa yazılımcıya gerekseme duyan startup’lar ve küçük firmalar iş bulmak için bakılması gereksinim duyulan ilk yerlerdir.

Emek harcama yöntemi olarak ise firmanın bilgisayar sistemine VPN ile girmek yaygın bir yöntemdir. Şirket içi kontakt için Trello, Slack benzer halde uygulamalar da gene yaygın olarak kullanılır.
Meslek sahiplerinin averaj maaşını gösteren Payscale.com sitesine gore ABD’de  “evden” çalışan bir yazılımcı aylık averaj 5000 dolar kazanmakta.

4. Sanal Asistanlık

Pek oldukca şirket, çalışanlarının evden çalışmasına müsaade ediyor. Yönetici asistanlığı da bu durumdan azade değil düzgüsel olarak. Sanal asistanlık bir kişinin günlük yaşamı, randevuları, rezervasyonları, kişiler arası iletişimi benzer halde mevzularda o kişinin asistanlığını yapmak anlama gelir. Bunun için bir ofiste çalışıyor olması da gerekmez. Tüm bu saydığımız görevleri web ortamında yapmak mümkündür.

Özetlemek gerekirse, iyi bir sanal asistan görevli olduğu kişi ya da kişilerin emek verme hayatındaki işlerini kolaylaştırır, emek verme yaşamını verimli hale getirir.
Sanal asistanlık mevzusunda etkinlik gösteren Belay Solutions’un CEO’su Bryan Miles, bir firmanın niçin sanal asistana gerekseme duyduğunu şu 3 maddeyle mevzu alıyor:

İletişimi geliştirmek: Mail kutusunda biriken onlarca e-maili cevaplamanın,  fatura-rezervasyon-bilet benzer halde şeylerle uğraşmanın emek verme hayatında verimliliği düşürdüğü malum bir gerçek. Bu bakımdan sanal asistana haiz olmak, maillerin ve diğeri işlerin zamanında halledilmesi anlamına gelir. Sanal asistan firmanın yöneticisi adına önemli mailleri cevaplar, müşterilerle direkt ve seri bir halde iletişime geçer.

Süre kazanmak: Yapılacaklar listesindeki birçok işi sanal asistana havale etmek, şirket yöneticisine daha önemli işlere odaklanması için zaman kazandırır. Yöneticinin halletmesi gereksinim duyulan yalnız o denli da yaşamsal olmayan işleri sanal asistanın devralması, o kişinin dikkatinin dağılmasını önler.

İş yaşamını optimize etmek: Sanal asistan, şirket için özgür oyuncu görevi görür. Yapılması gereksinim duyulan işlerin bir kısmı tamamen ona havale edilir. Böylece çalışanların pek bir oldukça bir tek kendi işlerine odaklanırlar. Kendi vazife tanımlarında yer almayan günlük işler, sanal asistan tarafınca yapıldığı için şirket içindeki emek verme düzeni de verimli hale gelir.

Evde Çalışan Bir Sanal Asistan Olarak nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Şirket için önemli bilgilerin, şifrelerin vs. yabancı birine emanet edilmesi fikri, pek oldukca şirket açısından hala kabul edilebilir bir şey değildir.

Bundan dolayı eğer sanal asistan olarak para kazanmak istiyorsanız, ilk olarak çalışacağınız firmanın ya da kişinin itimatını kazanmanız gerekir. İşveren tarafınca dakiklik, sağlıklı kontakt ve organizasyon becerileri, nezaket benzer halde mevzularda güvenilir bir imaja haiz olmak, sanal asistanlık işi yapabilmek bakımından oldukca mühimdir.
Ek olarak Microsoft Office ve benzer programları kullanabiliyor olmanız da bu iş için eğer eğer olmazsa olmaz bir özelliktir.

5. Toplumsal Medya Yöneticiliği

Toplumsal medya yalnızca arkadaşlarınıza komik videolar gönderdiniz bir alan değil. Bununla birlikte yüzbinlerce marka ve firmanın birbiriyle yarıştığı bir pazarlama mecrası. Eğer markalara toplumsal medya alanında destek olabilecekseniz, toplumsal medya yöneticiliği ve danışmanlığı mesleğini dikkate alabilirsiniz.

Bir toplumsal medya yöneticisinin, işlerini yapmış olduğu firmanın kimliğini ve dilini bilmesi büyük önem taşır. Örneğin Tadım Kuruyemiş’in toplumsal medya yöneticisi ile Tekbir Giyim’in toplumsal medya yöneticisinin dili, üslubu, toplumsal medya kullanım stratejileri değişik olmak durumundadır.

Toplumsal medya yöneticili işini evden yaptığınızda kendinizi şirketten izole edilmiş hissetmeniz söz mevzusu olabilir. Yalnız toplumsal medya yöneticisi, şirkette olup bitenlerden birebir haberdar olmalıdır. Neyin tanıtılacağı, hangi ürünlerin piyasaya sürüleceği, ürün ve hizmetlerin detayları mevzusunda data sahibi olmalı; insanlara bu yenilikleri tesiri altına alan bir halde aktarabilmelidir.

Sanal asistanlıkta olduğu benzer halde toplumsal medya yöneticiliğinde de kontakt ve organizasyon becerileriniz kuvvetli olmalıdır. Feysbuk, Twitter, Instagram benzer halde mecralarda; toplumsal medya araçlarında ve arama motoru optimizasyonunda (SEO) edinim sahibi olmak şarttır. Toplumsal medya kampanyalarının etkili olabilmesi, hedef alan şahıs kitlesine ulaşılabilmesi için çözümleme araçlarının etkili bir halde kullanılması oldukca önemlidir.

Evde Çalışan Bir Toplumsal Medya Yöneticisi Olarak nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Entrepreneur.com’un toplumsal medya yöneticisi Andrea Hardalo, gerektiğinde ofise gelmeden de bu işi yürüten bir kişi olarak toplumsal medya yönetimi mevzusunda şu üç tavsiyede bulunuyor:

İçeriğin miktarını belirleyin: İçerik dengesini iyi yakalamak gerekir. Gün içinde aşırı twit atar, Instagram’a aşırı fotoğraf yüklerseniz insanoğlu bundan bunalıp takip edeni bırakabilir. Yalnız yeterince içerik yüklemediğinizde de potansiyel fırsatları kaçırabilirsiniz. Bundan dolayı kullanacağınız toplumsal medya sitelerine gore haftalık ve aylık içerik planı çıkarmak en iyi yöntemdir.

Emsalsiz olun: İnsanların inandıkları şeyleri ifade etmeleri ve inanmadıkları şeyleri çeşitli nedenlerle ifade etmeleri arasındaki farkı toplumsal medyada zaman geçiren pek oldukca insan anlayabilir. Bundan dolayı temsil ettiğiniz marka ve takipçi kitlenizin değerlerini bilmeli; bu değerlerin kesişiminde yer edinen örneksiz gönderiler paylaşmalısınız.

Etkileşime girin: Toplumsal medyanın en önemli özelliği “toplumsal” olmasıdır, özetlemek gerekirse her insanoğlunun birbiriyle etkileşime girme potansiyeline haiz olmasıdır. Bu durumu lehinize kullanmayı öğrenin. Müşteriler ve takipçiler, sözlerinin duyulmasından ve dinlenmesinden hoşlanırlar. Bu açıdan takipçilerle etkileşime girmeli, onların sorularını cevaplamalı ve onlardan geri bildirim talep etmelisiniz.

Bu biçim şeyleri yaparak temsil ettiğiniz markanın toplumsal medyadaki varlığını güçlendirebilir, bu sayede markanın satışlarını ve kazancını artırabilirsiniz.
Meslek sahiplerinin averaj maaşını gösteren Payscale.com sitesine gore ABD’de  “evden” çalışan bir toplumsal medya yöneticisi aylık averaj 4000 dolar kazanmakta.

Evden Çalışmak Parlak Bir Geleceğe Haiz

Evden, yatağınızdan, kafeden, deniz kenarından, seyahat ettiğiniz Avrupa şehrinden çalışmak büyük bir nimet. Üstelik günümüzde, hiçbir dönem olmadığı kadar kolay. Bu yazıda ele aldığımız meslekleri ve diğerlerini arzu ettiğiniz ortamdan yürüterek kendinize uygun bir kariyer edinebilirsiniz.

Bilhassa internetle ilgili bir meslek seçerseniz dizüstü bilgisayar, web bağlantısı ve yetenekleriniz, para kazanmanız için yeterlidir. Hangi mesleği seçtiğinizden bağımsız olarak gene de çalıştığınız şirketteki gelişmelerden haberdar olmanız önemlidir. Evden ya da arzu ettiğiniz yerden emek vererek özlük haklarından yararlanmak; trafikten, kardan, ayazdan, sıcaklardan etkilenmeksizin ev konforunda çalışmak 21. yüzyılın sunmuş olduğu en büyük nimetlerden biri…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top