Evde Jelibon Yapımı tarifi malzemeler

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(bedava VİOP Deneyim etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Evde iş yaparak para kazanmak isteyenler için daha önceki yazılarımızda evde pasta, nikah şekeri ve bebek şekeri yapımından bahsetmiştik. Şimdi de sizlere pek bilinmeyen ve rekabet oranı neredeyse olmayan bir işten anlatmak istiyoruz. Evde jelibon işinden…
Jelibon ayıcıklar birçoğumuzun favorisidir. Bu zamana kadar jelibon ayıcıkları evde yaparak para kazanmak mümkün olabileceğini asla düşünmemiş olabilirsiniz. Yalnız bu oldukça mümkün. Sonrasında bir dostum yapmış oldu. Silikon buz kalıplarını kullaranara yıldız, kalp, limon dilimi ve penguen şeklinde jelibonlar yapabilirsiniz. Buna ek olarak modüler değişik şekillerde silikon buz kalıpları alarak çeşit çeşit jelibonlar yapım edebilirsiniz.

 
Yaptığım jelibonları nasıl satarım?
Yaptığınız jelibonları çevrenizde şeker satan dükkanlara, aktarlara vb. bölgelere pazarlayabileceğiniz şeklinde paketlemek şartıyla nikah şekeri yada bebek şekeri satan bölgelere de pazarlayabilirsiniz.
 
Ikazlar
Satışlar mevzusunda lüzumlu izinlere ihtiyacınız olup olmadığını araştırınız.
 
Jelibon yapmak kolaydır
Jelibonlar jelatin ve birazcık da tatlandırıcının eklenmesiyle yapılır. Evet, bu kadar kolay. Lüzumlu malzemelerin hepsi şu anda evinizde bile olabilir. Ekipmana ulaşınca yalnız kalıba ihtiyacınız olacak.
Evet kalıp. Bu aşamada hayal gücünüzü özgür bırakın. Şeker malzemeleri satan yerlerden bayağı şeker kalıpları, silikon buz kalıpları alabilirsiniz yada kendiniz yapabilirsiniz.
 
Temel prensipleri öğrenin ve yaratıcı olun
Aşağıdaki tarifle bir buz kalıbında birkaç tane jelibon yapabilirsiniz bir tek ölçüleri kolayca arttırarak daha oldukça şeker de yapabilirsiniz. Jlibon yapmak kolaydır ve ard arda bir sürü değişik lezzet yapabilirsiniz.
Evde nasıl jelibon yapılır?
Malzemeler:
1/3 – 1/2  bardak soğuk su
1 paket aromalı jelatin
4 paket aromasız jelatin
Yapılışı:
Isıya dayanıklı cam ölçü kabına soğuk suyu koyun. Jelatini suyun üstüne serperken bir taraftan da kauçuk spatulayla karıştırın.  Ortaya çıkan karışım kil şeklinde sıkı bir kütle olacak bir tek karıştırmaya devam edin. Tüm jelatini serptikten sonrasında ölçü kabının kenarındaki tüm kuru parçaları alın, spatulayı bırakın ve yapışması için jelatin hacminin yüzeyine bastırın.
Ölçü kabını streç filmle kaplayın ve karışımı on dakika dinlendirin. Orta boy bir tencereyi yarısına kadar suyla doldurun, ocağı orta ateşte yakın ve suyu yavaş yavaş kaynatın. Ölçü kabının üstündeki streç filmi kaldırın ve ölçü kabını suyun içine yerleştirin. Ara sıra ve nazikçe karışmasını sağlayarak jelatin hacminin erimesini sağlayın. Karışım berraklaştığında, ocağın altını kapatın ve karışımı bir iki dakika beklemeye alın.
Ölçü kabındaki sıcak karışımı dikkatli bir halde kalıplara dökün. Şerbet oldukça sıkıysa oldukça azca daha ısıtabilirsiniz. Şekerler soğudukça küçülürse üstlerine ikinci kez jelatin karışımından dökün. Kalıbı buzluğa yerleştirin ve 10 dakika beklemeye alın. Sonrasında buzdolabında da 5-10 dakika beklemeye alın. Şekerleri kalıptan çıkartın ve servis edin.
Evde nasıl para kazanabilirim diyenler için evde iş imkanlarını ve ek iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa nasıl Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top