Esnek Emek harcama İmkanından Kimler Yararlanabilir?

esnek calisma imkanindan kimler yararlanabilir 6029372f3d1d3 Esnek Emek harcama İmkanından Kimler Yararlanabilir?

İstihdam kalkanında işgücü piyasasını esnekleştirmeye yönelik düzenlemeler olması ümit ediliyor. İlk kez işgücü piyasasına girecek 25 yaş altı gençler ile emeklilik için gün sayan 50 yaş üstü kişiler için belirli süreli iş sözleşmeleri yöntemiyle istihdam düzenlemesi hayata geçirilecek. Şu an tüm çalışanlar belirli süreli iş sözleşmeleri ile istihdam ediliyor. Yalnız belirli süreli iş sözleşmesi imzalayabilmek için ortada objektif bir niçin olması gerekir. Örneğin; bir firmanın üç aylık kampanya döneminde artan işgücü ihtiyacını karşılamak için belirli süreli iş sözleşmesi yapması mümkün. Fuar, sergi döneminde bu iş sözleşmesi ile işçi çalıştırılabilir.
Düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın belirli süreli iş sözleşmesi yapılmaya olanak verecek. İşverenler bu kişileri daha kolay istihdam edebilecek, işe iade davası riskini bertaraf edecek. 25 yaş altı gençler de iş fırsatına daha kolay erişecek. Diğeri taraftan belirli süreli iş sözleşmelerinin süresi en fazla iki yıla kadar işveren tarafınca uzatılabilecek. İki yılı aşan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşme haline gelecek. 50 yaş üstü kişiler için ise önemli bir kısmı emeklilik için prim şartını tamamlamış yalnız yaşı bekler durumdalar. İşverenlerin belirli süreli iş sözleşmeleri yapabilir hale gelmesiyle, bu kişilerin daha kolay iş bulabilmeleri sağlanacak.
25 yaş altı gençler ay içinde on günden azca istihdam edildiklerinde yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenerek çalıştırılabilecek. Bu şekilde 25 yaş altı gençlerin hem yaz döneminde hem de öğrenim hayatları devam ederken işgücü piyasası ile bir arada olması ümit ediliyor. 25 yaş altı gençler öğrenim hayatları devam ederken çalışsalar bile anne babaları üstünden esenlik hizmeti almaya devam edebilecekler. Aynı şekilde ölüm aylıkları da emekleri sebebiyle kesilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir