Esnaf Kefalet Kredi Hesaplaması Iyi mi Yapılır? Müracaat Şartları Nedir?

esnaf kefalet kredi hesaplamasi nasil yapilir basvuru sartlari nelerdir 6192cb086fa6a Esnaf Kefalet Kredi Hesaplaması Iyi mi Yapılır? Müracaat Şartları Nedir?

Esnaf kefalet kredi hesaplama için yapılması gerekenleri ve müracaat işlemleri iyi mi yapılıyor. Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını devletimizde de ekonomik krize niçin olmuştur. Sanatkar, esnaflar maddi açıdan negatif şekilde etkilenmiş olup bu olumsuzlukları azaltmak amacıyla esnaf kefalet kredisi verilmektedir. Devletimizde ki sanatlar ve esnafların ticari faaliyetlerine yarar sağlamak amacıyla Halk Bankası ile sanatkar ve esnaflarla düşük faizli kredi kullanım imkanı sağlanmaktadır. Kredilerin geri ödemeleri yapılırken Esnaf kefalet kredi hesaplama 2021 yılı için ayda bir, 3 ve 6 aylık ödemelerle sunulmaktadır.

Esnaflar tarafınca kredi kefalet kooperatifleri üstünden kullanılacak kredilerin üst limiti vardır. Bu limitler çeşitli dönemlerde güncellenmektedir. Döner ana para, ham madde gereksinimleri için kullanılan işletme kredilerinde 2021 senesi için üst limit 200.000 TL’dir. Ssıfır vasıta alımlarında, iş yerlerinde kullanılan yatırım kredilerinde üst limit 500.000 TL olarak belirlenmiştir. 

Mevzu BaşlıklarıEsnaf Kefalet Kredisi ŞartlarıEsnaf Kefalet Kredi BaşvurusuEsnaf Kefalet Kredisine Iyi mi Başvurulur?Esnaf Kefalet Kredisi Kefili Şartları Nedir?Esnaf Kefalet Kredi Avantajları Nedir?Esnaf Kefalet Kredi Hesaplaması Iyi mi Yapılır?
Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Tüm dünyada ve devletimizde tesirleri devam eden koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında esnaf ve sanatkarları korumak amacıyla çıkarılan imkanlar paketinden, kredilerden yararlanmak için Esnaf kefalet kredi şartları 2020 senesinde olduğu şeklinde 2021 senesinde da şu şekildedir:

Minimum 1 yıl süresince sanatkarlar ve esnaflar odasına kayıtlı faaliyetlerde bulunan, sanatkar ve esnaf olunması gerekir.İş yada ikamet adresinin birleşke emek harcama alanı içinde olması gerekir.Birden fazlaca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olunmaması gerekir.Esnafa Bağışlama Desteği yararlanmak için yapılması gerekenler. Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu

Kredi imkanlarından yararlanmak isteyen sanatkar ve esnaflardan müracaat esnasında bazı evraklar istenmektedir. Halkbank esnaf kefalet kredisi başvurusu evrakları şu şekildedir:

Kooperatiflerden sağlanabilecek ortaklık beyannamesi,Bağlı bulunmuş olduğu odadan alınan etkinlik belgesi,Vergi levhası, esnaf sicil belgesinin aslı ve fotokopisi,4 vesikalık fotoğraf,Kimlik belgesi, kimlik fotokopisi,Bankaların ekstradan isteyeceği belgelerin temini,Kefillerinse kimlik belgesi, vergi levhası, ikametgah belgeleri şeklinde evraklarKOBİ’ler İçin Parasız e-Satmaca işlemi için yapılması gerekenler. Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama iyi mi yapılırEsnaf Kefalet Kredisine Iyi mi Başvurulur?

Esnaf kefalet kredisi müracaat süreçleri belli aşamalarla ilerlemektedir. Bu süreç Halk Bankaları ve Esnaf Kefalet Odaları tarafınca yürütülür. Halkbank esnaf kredisi hesaplama 2020 senesinde da 2021 senesinde olduğu şeklinde talep görmektedir. Esnaf kefalet kredileri bir tek Halk Bankası vasıtasıyla kullandırılır. Hem banka tarafına hem de kooperatife bağlı şekilde gerçekleşmesi ihtiyaç duyulan süreç şu şekildedir:

Yazılı şekilde bağlı olan kooperatifine başvuruda bulunulması,Kooperatiflerin müracaat sahiplerinin durumunu araştırması,Onay ve ret durumu ilgili kişilere 15 gün içinde yazılı şekilde bildirilmesi,Kooperatifler kredi talep eden ortakların ekonomik ve mali durumlarının araştırılması,İstihbarat raporu düzenlenmesi, kefalet miktarı belirlenmesi, Krediyle ilgili tekliflerin Halk Bankasına gönderilmesi,Taleplerin incelenme süresi peşinden banka tarafınca tekrardan araştırma yapılması,İstihbaratın onayı durumunda meblağ kredilendirilmesiİlgili Yazı :   Devletten Iyi mi Kredi Alınır – (Geri Ödemesiz)Esnaf Kefalet Kredisi Kefili Şartları Nedir?

Kefaletle kredi kullanabilmek için ilgili kooperatiflerden birine üye olunmalıdır. Kooperatiflerin üyesi olunmadığında meslek ne olursa olsun kredilere başvurma imkanı ortadan kalkmaktadır. Şartların sağlanması durumunda krediyi alabilmek için kefile gerekseme vardır.

Kredi şartları içinde evli çiftler için “eş rızası” şartı da bulunuyor. Birleşke üyesi olarak kredi kullanmak için eş rızası izni mecburi değildir. Borçlar Kanunu 584. Maddesinde kefil olabilmek amacıyla eşlerin yazılı izinleri gerekir. Yazılı rızalar sözleşmelerden ilkin, sözleşme anlarında verilebilir. Krediler kullanılırken esnaf kefalet kredi faiz oranları 2021 yılı için senelik %8,5 oranındadır.

Genel kredilerdeyse gelir düzeyleri kafi kişiler kefil olabiliyorken, esnaf kefalet kredilerinde kefiller aynı kooperatife kayıtlı olmalıdır. Aksi hallerde kefalet kredilerini almak için ihtiyaç duyulan işlemler tamamlanmayacak, kredi kullanılmayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Avantajları Nedir?

Esnaf kefalet kredilerine başvuran kişiler için pek fazlaca kolaylık mevcut. Bankaların öteki kredi başvurularında istediği belgeler ve faizlerle kefalet kredileri karşılaştırıldığında belirgin farklar bulunmaktadır. Halkbank esnaf kredisi ödeme planı 3, 6 aylık paketlerle gösterilmekte bu avantaj sağlamaktadır. Esnafların mağdur olmadan kullanabilecekleri kredi seçeneklerinden avantajlı olansa esnaf kefalet kredileridir. Kredilerin avantajları şu şekildedir:

Ödeme aşamasında güçlük yaratan faiz oranları oldukça düşüktür.Kooperatife bağlı tüm esnaflar kredi imkanlarından yararlanabilir.Her meslek grubuna bağlı şekilde değişik kredi çeşitleri, limitleri sunulmaktadır.Tüm kredi seçenekleri esnaflara hususi şekilde hesaplanmaktadır.Kredi harcamaları azca olup ele geçen anapara miktarı fazladır.Esnaf Kefalet Kredi Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

TESKOMB tarafınca duyurulan faiz kararları doğrultusunda esnaf kredi hesaplamaları yapılır. Bu durumda çekilen kredilere senelik %8,5 oranında faiz ilave edildikten sonra hesaplama yapılmaktadır. Ek olarak ana para blokeleri, komisyon, harcamalar, kesintiler hesaplamaya dahil edilmektedir. Ortaya çıkan harcamalar toplam kredi miktarından düşülmektedir. Ödemeler ayda bir, 3 ve 6 aylık şeklinde planlanmaktadır.
Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir