ERR_NAME_NOT_RESOLVED Çözümü ve Çözümü

Bazı web sitelerine girerken ERR_NAME_NOT_RESOLVED sayfası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki bu hata niçin oluşur? Sitelere erişiminizi engellemiş olan bu hata {nasıl} çözülür? Sorularınızın yanıtını, probleminin kaynağını ve {nasıl} düzeltileceği ile ilgili bilgelere bu sayfada ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bağlantınız Gizli saklı Değil Çözümü ve Çözümü
Gamebarft.exe Bozuk Görüntü Hatası Çözme Şekilleri

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Çözümü Nedir?
ERR_NAME_NOT_RESOLVED çözümü çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Fakat bu probleminin genel olarak iki deposu vardır. İlk kaynak kullandığınız cihazın internete bağlı olmaması olabilir. Ya da DNS sunucularınızdaki herhangi bir problemden dolayı bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bu probleminin tam olarak ne işe yaradığını ve niçin kaynaklandığını öğrenmek istiyorsanız en önce DNS’nin {nasıl} çalıştığını anlamanız gerekebilir. DNS, öteki ismiyle Domain Name System, bir web sitesine girmek istediğinize IP adresiniz aracılığı ile yönlendirmeler yapar. Söz mevzusu yönlendirmeler sizin girmek istediğiniz web sitesine bağlanmanız için gereklidir.
Girmek istediğiniz sitenin IP adresi değişmiş olabilir. Eğer o siteye daha ilkin girmişseniz, tarayıcınız sitenin eski IP adresini önbelleğine kaydetmiş olabilir. Kısaca tarayıcınızın o site ile ilgili kaydettiği informasyon ile sitenin yeni detayları uyuşmayabilir. Sitenin linki aynı ve IP adresi değişik olduğunda ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasını görebilirsiniz. Bu durumda siteye erişiminiz engellenmiş olur.
ERR_NAME_NOT_RESOLVED Çözümü {Nasıl} Çözülür?
ERR_NAME_NOT_RESOLVED sorununu çözmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Çözümü çözebileceğiniz şekilleri ve hangi adımları izlemeniz icap ettiğini aşağıda bulabilirsiniz.

Tarayıcınızın Önbelleğini Paklayın
Tarayıcınızın önbelleğini temizlemek ERR_NAME_NOT_RESOLVED sorununu çözmenize destek olabilir. Önbelleği {nasıl} temizleyeceğiniz kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak değişebilir.
Eğer en yaygın tarayıcı seçeneklerinden kabul edilen Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız sağ üstteki üç nokta simgesine tıklayın. Arkasından öteki araçlar üzerine gelip tarama verilerini temizle seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladığınızda site verileri kutusunu işaretleyip Google Chrome tarayıcınız önbelleğini temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öteki tarayıcılarda ise benzer adımları izleyerek önbelleği temizleyebilirsiniz.
DNS Ayarlarınızı Değiştirin
DNS sunucunuzu değişiklik yapmak de bu probleminin çözümlerinden biridir. Değişik DNS ayarlarını tercih ederek ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasından kurtulabilirsiniz. Eğer tarayıcınızın önbelleğini değiştirdiyseniz ve işe yaramadıysa denetim masasından “ağ durumları ve ve görevleri” seçeneğine tıklayarak DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
Arama Geçmişinizi Paklayın
Tarayıcınızın arama geçmişini değişiklik yapmak de ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasından kurtulmanız için bir yöntem olabilir.

Post Views:
9

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top