En İyi İnternet Tarayıcısı Hangisi? Tavsiye ve Tavsiyeler

Makalede Neler Var

En İyi Tarayıcı İnternet 2021Google Chrome İnternet Tarayıcısı Mozilla Firefox İnternet TarayıcısıOpera İnternet TarayıcısıSafari İnternet TarayıcısıMicrosoft Edge Web TarayıcıBrave Web TarayıcıTor Web İnternet TarayıcısıVivaldi İnternet TarayıcısıYandex Browser Web Tarayıcısı Web Explorer İnternet TarayıcısıComodo Dragon İnternet TarayıcısıEpic Privacy Browser Tarayıcısı
En İyi İnternet Tarayıcı Hangisi? Tavsiye ve Tavsiyeler 2021; Daha kaliteli ve süratli bir web deneyimi yaşayabilmemiz noktasında internette yer edinen sitelere giriş yapabilmemizi elde eden tarayıcıların kalitesi ve güvenliği; son aşama önem arz ediyor.

Son yıllarda artışa geçen güvenlik sorunları, siber saldırılar, akıllı telefonlarımıza ve bilgisayarlarımıza bizlere fark ettirmeden virüs bulaştıran kötü yazılımlar; ne yazık ki güvenlik ihlaline niçin oluyor.
Kullandığımız web tarayıcısının hem süratli ve hem de güvenlikli olması ise interneti sorunsuz bir halde kullanabilmemize olanak tanıyor.

Öyleki ki hiçbirimiz; yavaş çalışan, sistem kaynaklarını ise hızlıca tüketen bir tarayıcı kullanmak istemiyoruz.
İnternet tarayıcıları içinde Google Chrome en fazlaca tercih edilen tarayıcı olsa da günümüzde Mozilla Firefox, Brave, Yandex benzer şekilde alternatif tarayıcıların kullanım ve indirilme sayıları da her geçen gün artıyor.
Bu yazımızda özetlemek gerekirse en iyi web tarayıcısı hangisi? sorusunu yanıtlamaya, en kaliteli ve en güvenilir tarayıcı önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

En İyi Tarayıcı İnternet 2021
Hız, güvenlik, gizlilik, reklam engelleme ve VPN özelliği dahil 2021 senesinde en iyi web tarayıcısı arasından sizlere en fazlaca tercih edilen ve kullanılışlı sırasıyla yazmak isterim.

Mozilla Firefox
Microsoft Edge
Google Chrome
Yandex
Tor
Opera
Comodo Dragon İnternet Tarayıcısı
Brave
Epic Privacy Browser
Vivaldi

2021 senesinde kullanabileceğiniz, güncel en iyi tarayıcıları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:
Google Chrome İnternet Tarayıcısı 
En fazlaca kullanılan ve tercih edilen web tarayıcı olma unvanını senelerdir asla asla hiç kimseye kaptırmayan Google Chrome; pek fazlaca tarayıcıya nazaran daha süratli olması ile ön plana çıkıyor.

Şu demek oluyor ki birçok kullanıcı, bu tarayıcıyı bir çok vakit süratli olduğundan kullanıyor.
Kolay kullanımı ile de dikkat çeken Google Chrome, kullanıcılarına birden fazlaca avantaj sunuyor.
Bu avantajları özetlemek gerekirse aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Senkronize etme özelliğine haiz olması
Pek fazlaca tarayıcıya nazaran daha güvenli bir tarayıcı olması
Kolay adres arama hususi durumunun bulunması
Mütevazı tasarımı ile çoğumuz tarafınca kolaylıkla kullanılabilmesi
Google tarafınca piyasaya sürülmüş bir ürün olması
Eklenti kurulumu sonrasında tekrardan başlatma ihtiyacının bulunmaması
Kolaylıkla ve süratli bir halde yeni gizli saklı saklı pencere açmaya izin vermesi
Anlaşılır ve mütevazı bir ara yüzünün bulunması
Her sekmeyi ayrı bir işlemle çalıştırması
Kullanıcının Google hesabı ile entegre olabilmesi
Web mağazasında eklenen eklentilerin kullanıcının pek fazlaca işlemini kolaylaştırması
Otomatik güncelleme özelliği
Güvenli gezinti özelliği
Kum havuzu özelliği
Kullanıcı odaklı emek harcanması

Chrome’daki güvenli gezinti özelliği, dolandırıcı nitelikteki ve kötü niyetli sitelere girildiğinde kullanıcıları uyarırken; Kum havuzu özelliği, otomatik kötücül yazılımlara karşı fazladan bir koruma sunuyor.
Otomatik güncelleme özelliği yardımıyla tüm güncellemeler, otomatik bir halde yapılıyor ve güvenlik açıkları bertaraf ediliyor.

Google Chrome, her sekmeyi ayrı bir işlemle çalıştırdığından bir sitede işlemi sonlandırdığımızda diğeri sitelere kolaylıkla girebilmemizi sağlıyor. Şu demek oluyor ki işlem yaptığımız diğeri sitelere ilişkin sekmeleri kapatmadığından diğeri sitelerde kolaylıkla gezinmeye devam edebiliyoruz.
Google hesaplarımız ile hızlıca entegre olduğundan cihazlar içinde kolaylıkla ve sorunsuz bir halde geçiş yapabiliyoruz.
Yalnız tarayıcı olarak Google Chrome kullanmamızın bazı dezavantajları da bulunmuyor değil!
Google Chrome dezavantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

En fazlaca RAM kullanan tarayıcı olması
Fazla kaynak kullanımı
Düşük donanımlı cihazlarda performans problemlerine yol açması
Bazı eklentilerden sonrasında yavaşlamaya başlaması
Güncelleme hataları
Zoom seçeneğinin pek de kullanışlı olmaması
Baskı ön seyretme eksikliği
Güvenlik açıkları
Kullanıcı verilerini takip etmesi

Birçok güvenlik uzmanına nazaran Google Chrome’da yer edinen ‘otomatik dosya indirme özelliği’; kötü amaçlı yazılım yükleme amacıyla saldırganlar tarafınca kolaylıkla kullanılabiliyor.

Kısa bir süre ilkin ziyanı dokunan bir JavaScript kodunun ana sayfaya işlenmesi ve saldırganların bilgisayarlara bu kod yardımıyla erişebilmesi; güvenlik ihlalini akla getirmiş ve Google Chrome kullanıcılarını korkutmuş olsa da kısa bir sürede bu probleminin Google Chrome tarafınca çözüldüğünü söyleyebiliriz.
Google Chrome tarayıcıda da baş gösteren güvenlik sorunları haricinde tarayıcının avantajlarını göz önünde bulunduracak olursak diğeri tarayıcılara nazaran en iyi tarayıcı bulunduğunu da ifade edebiliriz.
Mozilla Firefox İnternet Tarayıcısı
En iyi web tarayıcılar listemizin ikinci esnasında yer edinen Mozilla Firefox; 2017 senesinde piyasaya sürülen Firefox Quantum isminde sürümü ile Google’ın bir numaralı rakibi olma özelliği taşıyor.
Eskisine nazaran güvenlik ve gizlilik ayarları kat kat arttırılmış olan Mozilla; baş gösteren her türlü güvenlik açığını da anında düzeltmeye itina gösteriyor.
Şu demek oluyor ki Mozilla Firefox; güvenlik açıklarını kapatma mevzusunda üstün bir başarı göstererek, Google ile bu mevzuda yarışıyor.

Mozilla Firefox kullanmanın en önemli avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Takip koruma özelliğine haiz olması
Linux Sandbox özelliği ile her türlü hack girişimlerine karşı kullanıcıları koruması
Geliştirilmiş denetim merkezi hususi durumunun bulunması
Tor ağı ile birlikte çalışabilmesi
Mütevazı tasarımı ile kolaylıkla kullanılabilmesi
Yüksek kullanıcı gizliliğine önem vermesi
Cihazlar arası iyileştirilmiş parola senkronizasyonu
Geliştirilmiş okunabilirlik
Entegre ihlal durumunda mail ile kullanıcılarla iletişime geçme
Geniş bir yelpazede uzantı desteğinin bulunması
Yüksek bir performansa haiz olması
Bildirimlere izin ver pencerelerinin kullanıcı tarafınca engellenebilmesi

Mozilla Firefox tarayıcılardaki takip koruma özelliği, ziyaret edilen web sitelerin kullanıcıları izlemesine ve kayıt etmesine engel olurken, Geliştirilmiş Denetim Merkezi özelliği ise kullanıcılara en gelişmiş tarayıcı gizlilik ayarlarını tercih edebilme ve bu ayarları gönüllerince ayarlayabilme şansı tanıyor.
Yüksek performansı ve hızlılığı ile Google Chrome’a oldukça iyi bir alternatif olarak kabul edilen Mozilla Firefox takip koruma özelliği ile Feysbuk dahil en popüler sitelerin bile kullanıcılarını takip etmesini önlüyor.
Mozilla Firefox kullanımının dezavantajlarını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Yüksek oranda sistem deposu tüketmesi
Yer imleri çubuklarının yeterince işlevsel olmaması
ActiveX denetimlerini kullanan web sayfaları ile uyumlu olmaması

Opera İnternet Tarayıcısı
Yenilikçi tasarımı ile fark yaratan ve diğeri web tarayıcılar arasından sıyrılan Opera; son yılların en gözde arama motorları içinde içeriyor.

Oldukça süratli olan Opera, direk uygulama içinde bulunan VPN özelliği ile güvenlikli bir hal alıyor.
En güvenli tarayıcılardan olan Opera, reklam engelleyici uygulamaları ile istenmeyen reklamları engelleyebilmenizi mümkün bir hale getiriyor.
Şu demek oluyor ki reklam engelleyici hususi durumunu etken hale getirdiğinizde web sitelerinin reklamlarını engelleyebiliyorsunuz.
Opera kullanmanın avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Parasız dahili sanal ağ şu demek oluyor ki VPN sunması
Kötücül yazılımlar içeren reklamları engelleyebilmenize öncülük etmesi
Eklentiler yükleyebileceğiniz Opera Eklentiler Mağazası’na haiz olması
Sayfaları derhal sonrasında okumak suretiyle kaydedebilmenize olanak tanıması (Stash özelliği yardımıyla sayfaları kaydedebiliyorsunuz)
Kolay kullanımı
Neredeyse Chrome kadar süratli olması
Kendine özgü benzeri olmayan ve hoş bir tasarımının bulunması
Düşük kaynak kullanımı
Turbo özelliği
Haber servisi olarak hizmet vermesi

Opera arama motorundaki VPN yardımıyla internette daha güvenli bir halde gezinebiliyorsunuz.

Turbo özelliği yardımıyla ise internette fazlaca fazla oranda veri kullanmadan şu demek oluyor ki internetinizin kotasından ve zamandan tutum ederek, hızlıca dolaşabiliyorsunuz.
Opera giriş sayfasında ise güncel haberleri bulabiliyor ve takip edebiliyorsunuz. Şu demek oluyor ki Opera; bununla beraber geniş bir haber portalı olarak da etkinlik gösteriyor.
İnternette Opera tarayıcıya geçiş icra eden pek fazlaca kişinin bu tarayıcıdan oldukça memnun kaldıklarına, tarayıcının performansını ciddi anlamda beğendiklerine dair yorumlara rastlıyoruz.
Opera tarafınca sunulan Opera GX isminde tarayıcıyı kullandığınızda ise Discord, Twitch vb. uygulamaları kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.
Oyun tutkunuysanız; Opera GX tarayıcıya en kısa zamanda göz atmanızı öneriyoruz!
Eğer hem tasarımı güzel hem kullanışlı hem de süratli bir tarayıcı deneyimlemek istiyorsanız; Opera’ya bir şans verebilirsiniz.
Safari İnternet Tarayıcısı
Listemizin 4. esnasında yer edinen Safari; ışık hızında olan JavaScript motoru yardımıyla en süratli tarayıcılardan biri olarak etkinlik gösteriyor.
Apple cihazlarda varsayılan tarayıcı olarak şu demek oluyor ki kurulu bir halde bulunan Safari arama motoru, cihazlar arasındaki uyumluluğu ve kolay senkronizasyonu ile kullanıcı dostu bir vizyon üzerine alıyor.
Yalnız Safari kullanımının en büyük dezavantajları içinde ise güvenlik açıkları ve sorunları bulunuyor.
Bu yönü, Safari’nin Google Chrome ya da Opera benzer şekilde güvenli bir tarayıcı olmadığı gerçeğini de bununla birlikte getiriyor.
Yalnız Safari tarafınca siber tehditlerden korunmaya yönelik bazı güvenlik önlemlerinin alındığını ve alınmaya devam ettiğini de hatırlatmak istiyoruz.
Safari kullanmanın avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Akıllı takip etme özelliği
Dahili kum havuzu özelliği
Gizli saklı saklı dolaşma özelliği
Mac ve Apple cihazlarda uzun soluklu güç sağlaması şu demek oluyor ki aygıt pil ömrünü uzatması
Yüksek performansa haiz olması

Safari web tarayıcısında mevcut olan akıllı takip etme özelliği, web sitelerinin sizi takip etmesine engel oluyor.
Dahili kum havuzu ise kötücül yazılımlara ve virüslere karşı cihazınızı koruyor.
Safari; kötücül yazılımlara haiz, virüslü sayfalara ve sitelere girdiğinizde sizi uyarıyor!
Safari’deki gizli saklı saklı dolaşma hususi durumunu kullandığınızda ise saldırganlar tarafınca size dair kişisel bilgilerinizin toplanabilme ihtimalini önlenmiş oluyorsunuz.
MAC ve Iphone cihazlarınızda benzeri olmayan bir web deneyimi için Safari kullanabilir, bu tarayıcı cihazınızın pil ömrünü gözettiğinden Google Chrome’da geçirdiğiniz zamandan daha uzun bir süre için cihazınızı Safari’de dolanırken kullanabilirsiniz.
Microsoft Edge Web Tarayıcı
Chrome ve Mozilla Firefox arama motorlarından bile daha güvenlikli olan Microsoft Edge; Windows 10 bilgisayarlarda bulunan Windows Defender SmartScreen teknolojisi yardımıyla her türlü virüsleri ve kötücül yazılımları süratli bir halde tespit ediyor.
Google Chrome’a nazaran RAM’i ve sistem kaynaklarını daha azca kullanan Microsof Edge web tarayıcısının avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Daha azca kaynak tüketmesi
Minimum Google Chrome kadar süratli bir tarayıcı olması
Oldukca sayıda güvenlik sistemine haiz olması ve kullanıcılarının güvenlik seviyelerini belirleyebilmelerini sağlaması
Chrome eklentilerini de destekliyor olması
MAC ve Apple ile şu demek oluyor ki IOS işletim sistemine haiz cihazlarla da tıpkı Safari benzer şekilde uyumlu emek harcanması
Windows 10 ile entegre bir halde emek harcanması
Tarayıcıda ekleyebileceğiniz reklam engelleyicilerin ve parola yöneticilerinin bulunması
Kullanımının son aşama kolay olması

Microsoft Edge web tarayıcısı son yıllarda Google’a alternatif olarak gösterilen en başarı göstermiş tarayıcılar içinde bulunuyor.
Bilhassa Google’dan daha süratli ve güvenlikli olması; kullanıcı sayısının her yıl daha da artmasının en önemli sebepleri olarak kabul ediliyor.
Brave Web Tarayıcı
En iyi tarayıcılar listemizin 6.sırasındaki Brave; Google Chrome dahil diğeri tarayıcılardan daha süratli olması ile biliniyor.
En süratli tarayıcı olarak tanımlayabileceğimiz Brave; web sayfalarında yer edinen tüm reklamları engelliyor.
Brave tarayıcı, reklamları engelleyerek, firmaların reklamlardan elde ettikleri gelirlerin düşmesine yol açmakla birlikte anlaşmalı olduğu sitelerde kullanıcılarına kripto para kullanabilme imkanı sunuyor.
Böylelikle firmalara vermiş olduğu ziyanı da kapatmayı amaç ediniyor.
Brave kullanmanın avantajlarını özetlemek gerekirse aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

En süratli tarayıcı olması
Gelişmiş gizlilik ve güvenlik özelliği
Daha azca batarya harcanması
Reklam izleyen müşterilerine para kazandırması
Reklamları otomatik bir halde kendiliğinden engellemesi
Mobil veri tasarrufu sunması
Kötücül yazılım ve virüs içeren reklamları engellediğinden yüksek güvenlik ve gizlilik imkanı sunması
Kripto para kullanımını desteklemesi

Brave kullanıcıları, internette gezinirken diledikleri sitelere bağışta bulunabiliyorlar. Şu demek oluyor ki reklamlardan gelir elde edemeyen site sahiplerine yardım edebiliyorlar.
Bununla beraber anlaşmalı alışveriş sitelerinde kripto para da kullanabiliyorlar.
Müşteriler; Brave ads ağındaki reklamları görüntüledikçe ve izledikçe de gelir elde edebiliyorlar.
Örneğin, tertipli olarak reklamları görüntüleyen bir kişi, aylık averaj 80 dolar kazanabiliyor.
Şu demek oluyor ki Brave yardımıyla hiçbir efor sarf etmeksizin ek gelir kazanabiliyorsunuz.
Brave’nin tek negatif hususi durumunun ise bu tarayıcıda pek fazla bir özelleştirme yapılamaması bulunduğunu ifade edebiliriz.
Web tarayıcı, daha fazlaca hızlılığa, güvenlik ve gizliliğe odaklandığından Google Chrome ve diğeri tarayıcılarda olduğu benzer şekilde ne yazık ki özelleştirmeleri kullanamıyorsunuz.
Yalnız tarayıcının avantajlarını göz önünde bulunduracak olursak bu tarayıcıyı da ne olursa olsun denemenizi öneriyoruz. Bilhassa paraya ihtiyacınız var ise para kazanmak için derhal Brave kullanmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!
Tor Web İnternet Tarayıcısı
Kullanıcılarının anonim kalabilmeleri için geliştirilen şu demek oluyor ki gizlilik ve güvenlik odaklı bir diğeri tarayıcı olan Tor; Mozilla Firefox tarayıcısının bir sürümü olarak biliniyor.
Son zamanlarda bilhassa yüksek güvenlik ve gizlilik sunmuş olduğu sebebi öne sürülerek tercih edilen Tor; hackerler tarafınca da en fazlaca kullanılan tarayıcı olsa da bu durum, tarayıcının riskli olduğu anlamına gelmiyor.
Tam tersine Tor; kullanıcılarına yüksek güvenlik ve gizlilik sunuyor.
Firefox’a nazaran daha güvenli olan Tor, mütevazı tasarımı ve kolay kullanımı ile de en iyi tarayıcılardan biri olmayı başarıyor.
Tor ile siz internette gezinirken IP adresiniz, lokasyonunuz, tarayıcı bilgileriniz de gizleniyor. Şu demek oluyor ki hackerlara ve kötücül yazılımlara karşı büyük oranda korunmuş oluyorsunuz.
Tor tarayıcısının en önemli dezavantajının ise diğeri tarayıcılara nazaran web hızının daha düşük olması bulunduğunu söyleyebiliriz.
Gene de internette gezinirken rahat etmek istiyorsanız; bu tarayıcıyı sevebileceğinize inanıyoruz.
Yalnız bu tarayıcı, yasadışı işlerle uğraşan kişiler ve hackerler tarafınca da yoğun bir halde kullanıldığından devlet nezdinde şüphe yaratabileceğinizi de söylemek istiyoruz.
Vivaldi İnternet Tarayıcısı
Chromium tabanlı bir web tarayıcı olduğundan Chrome uzantılarıyla da uyumlu bir halde çalışan Vivaldi; popülerliğini gittikçe arttırıyor.
Vivaldi’yi indirdiğinizde tasarımını arzu ettiğiniz benzer şekilde özelleştirebiliyor şu demek oluyor ki kişiselleştirebiliyorsunuz.
Bu web tarayıcının avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Tıpkı Brave benzer şekilde reklamları engellemesi
Tıpkı Brave benzer şekilde web seyircileri engellemesi
Entegre not aracına haiz olması
Özelleştirilebilir klavye kısa yollarına ve fare hareketlerine haiz olması
Yüksek gizlilik ve güvenlik
Sekme gruplama özelliğine haiz olması
Sekme döşeme hususi durumunun bulunması
Süratli komutlar özelliği içermesi
Web panellerine haiz olması
Görünümünün ve tasarımının özelleştirilebilmesi

Vivaldi arama motorunu kullandığınızda arama motorundaki tema desteği yardımıyla kendi temanızı oluşturabiliyorsunuz.
Tüm reklamlar kendiliğinden engellendiğinden reklamlarla süre kaybetmekten de kurtulmuş oluyorsunuz.
Arama motorundaki entegre not aracına web sitelerinde dolaşırken derhal sonrasında anımsamak istediğiniz notları yazabiliyor ve bu notları saklayabiliyorsunuz.
Özelleştirilebilir klavye kısayolları ve fare hareketleri yardımıyla ise en sevdiğiniz sitelere dair arama motorunuza kısayollar ekleyebiliyorsunuz.
Süratli komutlar hususi durumunu kullandığınızda geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfalara, yer imlerine ve gerekseme duyduğunuz diğeri şeylere hızlıca erişebiliyorsunuz.
Tamamen size hususi, kişiselleştirebileceğiniz bir tarayıcı deneyimlemek istiyorsanız; Vivaldi’nin tam da size nazaran bulunduğunu söylemek istiyoruz!
Yandex Browser Web Tarayıcısı 
Avrupa’nın en meşhur ve en fazlaca kullanılan arama motorlarından Yandex; Google alternatifleri içinde kabul ediliyor.
Rusya’nın bir numaralı web tarayıcısı olan Yandex; hızlılığı ve kullanışlı bir platform olması ile bir oldukca rakibini geride bırakıyor.
Android ve IOS cihazlar için hazırlanmış mobil sürümü de oldukça kullanıcı dostu olan bu arama motoru, bilhassa kurumlara yönelik olan Yandex mail ile kurumlara kaliteli ve işlevsel bir mail hizmeti alabilme fırsatı tanıyor.
Yandex mail kullanan kurumlar, antivirüs kontrolü ve spam filtreleri ile kurumlara yüksek güvenlik ve gizlilik elde ediyorlar.
Yandex Kullanmanın Avantajlarını Özetlemek gerekirse Aşağıdaki Şekilde Özetleyebiliriz:

Bir web tarayıcı olmanın ötesinde büyük bir platform olarak etkinlik göstermesi:

Yandex arama motorunda meydana getirilen aramalar, yalnızca web üstünde yapılmıyor. Şu demek oluyor ki web tarayıcıda bir mevzuda arama yapıldığında yeni çıkan ürünler de dahil, son dakika haberlerinde ve diğeri kaynaklarda bulunan sonuçlar da tek seferde yayınlanıyor.

Kullanıcı dostu olması:

Tüm kullanıcılarının memnuniyetine önem veren Yandex; yüksek servis kalitesi ve kullanışlılığı ile Google arama motoruyla yarışıyor.

Hem global hem de yerel arama sonuçlarına yer vermesi:

Yandex arama motorunda arama yaptığınızda mevzuya dair hem yörel hem de global sonuçlara erişebiliyorsunuz.

Rota optimizasyonu teknolojisine haiz olması:

Rota optimizasyonu teknolojisi ile kurye hizmeti veren firmalar; siparişlerini müşterilerine en kısa süre dilimi içinde teslim edebiliyorlar.

Süratli ve güvenlikli olması
Chrome ve Opera eklenti mağazalarının kullanımına izin vermesi

Web Explorer İnternet Tarayıcısı
En eski web tarayıcılarından kabul edilen Web Explorer, en iyi web tarayıcıları listemize 10.bayağı giriş yapıyor.
Birkaç yıl ilkin güvenlik açıkları ile kullanıcılarını korkutan Web Explorer’ın pozitif yönde özelliği ise pek fazlaca tarayıcıya nazaran daha süratli olması.
Web Explorer kullanmanın avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Kolay kullanımı
Kolay bir arayüze haiz olması
Süratli olması
30 günde bir güncelleme sunması
Güvenlik güncellemeleri ile güvenliğinin arttırılmış olması
Ebeveyn kontrolllerini içermesi

Web Explorer; meydana getirilen güncellemelerle güvenliği ve gizliliği arttırılmış olsa da Google Chrome ve Mozilla Firefox ile karşılaştırıldığında güvenlik söz mevzusu olduğunda hala bu sitelerin ardında kalıyor.
Kolay kullanımı ile 7’den 70’e çoğumuz tarafınca kullanılabilen Web Explorer, bazı uygulamaları ve listeleri de kara listeye biriktirerek, sizleri bu site ve uygulamalara dair uyarıyor.
Web Explorer kullanmanın dezavantajlarını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Pek fazlaca tarayıcıdan daha yavaş emek harcanması
Sık sık hacker saldırılarına maruz kalması
Özelleştirilebilirlik ve genişletilebilirlik özellikleri açısından sınıfta kalması
Kullanıcı verilerini takip etmesi

Web Explorer da tıpkı Google Chrome benzer şekilde kullanıcı verilerini takip ederek, kullanıcıları hakkında bilgiler ediniyor.
Bu durum, birçok kullanıcı için sorun teşkil edebiliyor.
Üstelik sık sık hacker saldırılarına maruz kalması da güvenlik açıklarına niçin olabiliyor.
Comodo Dragon İnternet Tarayıcısı
Chromium tabanlı web tarayıcılardan Comodo Dragon; Google Chrome’a nazaran arttırılmış güvenlik özellikleri ile biliniyor.
Oldukça kullanıcı dostu olan Comodo Dragon kullanmanın avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Çerezleri engelleme
Takip programlarını engelleme
Alan doğrulama teknolojisi özelliği
Uzantı ve eklentileri destekleme

Comodo Dragon’daki alan doğrulama teknolojisi, web sayfalarındaki feyk SSL sertifikalarını kolaylıkla fark edebiliyor.
Bu tarayıcının dezavantajının ise Windows7, 8, Vista ve XP benzer şekilde eski Windows işletim sistemi versiyonları ile uyumlu olması Windows 10 ile emek harcamaması bulunduğunu söyleyebiliriz.
Epic Privacy Browser Tarayıcısı
Google Chrome benzer şekilde Chromium tabanlı olan Epic Privacy; Chrome aksine kullanıcı verilerini takip edemiyor.
En güvenli web tarayıcılardan Epic Privacy kullanıcılarının IP adresinin paylaşılmasına engel oluyor.
Tamamen gizli saklı saklı modda çalıştığından tarayıcıyı kapattığınızda çerezleri, takip edenleri ve diğeri bilgileri siliyor.
Şu demek oluyor ki web sitelerinin de sizi takip etmesine engel oluyor.
Reklam engelleyici özelliği ile web sayfalarındaki reklamlardan da sizi kurtaran bu tarayıcının en büyük dezavantajı ise üzerine eklenti kurulamaması olarak karşımıza çıkıyor.
Bu durum, Epic Privacy yazılımcılarına nazaran eklentilerin güvenlik ihlaline yol açan en önemli etmen olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor.
Sayfa yüklenme süresinin diğeri tarayıcılara nazaran daha uzun olması, kullanıcılar tarafınca bildirilen diğeri negatif özellikler içinde bulunuyor.
Gene de yüksek güvenlikli bir web tarayıcısı arayışındaysanız, bu tarayıcı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
Bu yazımızda 2021 yılı için en iyi web tarayıcısı önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.
Sizler de mevzuyla ilgili her türlü sual ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, en iyi web tarayıcı 2021 önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir