Elektrikler Gitse Bile Telefonlar {Nasıl} Çalışmaya Devam Eder?

Neredeyse her insanın kafasına yerleşmiş bir vaka vardır. Elektronik eşyaların elektrik ile emek vermesi. E haliyle durum bu şekilde olunca telefonların gelecekten gelmiş olabilme ihtimalini espriyle karışık düşünenleriniz illa ki içinizde oluyor. Haksızlar mı peki? Pek sanmam. Fakat şu var ki elektronik eşyalar kategorisinin içine sıkıştırdığınız ev telefonları hiçte sandığınız benzer biçimde gelecekten gelmediler. Yalnız atladığınız küçücük bir kaç nokta var o denli. Fakat şu var ki icra eden iyi düşünmüş yapmış. Bir düşünün eski zamanlarda şimdiki benzer biçimde cep telefonları şu bu olmadığı zamanlarda elektrikler gidiyor, dünyayla bağınız bitiyor. Unutulmuş şehirler içinde yerinizi alıyorsunuz. Her neyse sözü daima ki benzer biçimde fazla dolandırmadan telefonlar elektriksiz {nasıl} çalışır sorusuna gelecek olursak, sandığınız kadar büyük bir elektrik akımına gereksinim duymadıklarını izah edelim ve giriş yapalım.

Şimdi işin aslı şu. Telefonlar aslen 6 ile 12 volt içinde bir akım ile yaşamını sürdürebilmektedir. Arada yer edinen 30 miliamperlik akım elektriğe gerek kalmadan çalışmasını sağlayabilmektedir. Peki ya bu volt bu akımı {nasıl} sağlar? Şöyleki ki; gereksinim duyulan volt hakkaten fazlaca minimum düzeyde olduğundan buraya gidecek olan akımı bakır teller ile sağlamak mümkündür.

Şimdi şu var bu akımlar voltlar fazlaca fazlaca uzun mesafelerde de aynı performansı gösterebiliyor mu? Burada işin içine bir destek dost daha girmektedir. Adı frekans. Uzun mesafelerde iletinin taşınabilmesi için frekansların önemi büyüktür. Bu frekanslarında içinde belli limitleri mevcuttur. Bu limitler arası değere haiz olan sesler oldukça iyi ve muntazam iletilebilmektedir. Yalnız bu verilen kıymet aralıklarının altında ya da üstünde bir kıymet ile karşılaşılırsa ses muntazam gitmeyebilir ya da asla gitmeyebilir. Frekans değerlerinde 400 saykılın altı ile 2400 saykılın üstündeki değerlerde yukarıda söylediğimiz şartlara uygunluk sağlamadığından dolayı seslerde bir sorun yaşanabilir. Bu durumda karşınızdaki şahıs tünele girmiş olabilme ihtimalini düşünüyor olsanız bile vaka tamamıyla bundan bağımsızdır.
Telefonlar elektriksiz {nasıl} çalışır? Sorusuna yine gelecek olursak, dediğimiz benzer biçimde elektriği aratmayacak değerde küçük bir akım volt ilişkisi ile bu sistem akıcılığını sürdürebilmektedir. Öyleki fazlaca uzun mesafeler olmaksızın bu akımlar santraller tarafınca kolaylıkla karşılanabilmektedir. Peki ya santrallerde elektrik kesilecek olursa bu telefonlar elektriksiz {nasıl} çalışır? Santral denilen yer mühim bir yer olduğundan neredeyse bağlantının kesilme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı burada büyük jeneratörler bulunmaktadır. Ve ihtimaller içinde bir durumda anında müdahale edebilirler. Yalnız üreteç de değil bununla birlikte fazlaca fazlaca büyük ve fazlaca sayıda da piller bulunmaktadır. Ihtimaller içinde bir durumda kesintinin devam etmemesi ve akışı sağlayabilmek için hazırda bulunurlar. İşte bu zincir yardımıyla telefonlar elektriksiz {nasıl} çalışır benzer biçimde kafa yıpratıcı sorularınıza yanıt verebildiğimizi umuyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top