E Devlet üstünden bordro {nasıl} alınır?

E bordro işlemleri Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın e-Devlet Kapısı’nda yer edinen işlemleri içinde bulunuyor. 2019 senesinde maaşlarındaki artış oranını ve kesintileri merak eden 657’ye doğal olarak memurlar e bordro ile bilgileri öğrenebiliyor. Peki, e bordro {nasıl} alınır ve 2019 yılına ilişkin maaşlar ne vakit yayımlanır?

E bordo hususi durumunu kullanarak maaşları ile ilgili bilgileri merak eden memurlar Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın sunmuş olduğu hizmeti kullanmaya devam ediyor. Bakanlığın E Devlet Kapısı’nda yer edinen işlemlerinden önde gelen maaş sorgulama hizmeti 2019 yılının başlarında çoğunlukla tercih ediliyor. İşte e bordro alımı ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan tüm detaylar…

E BORDRO OCAK 2019 MAAŞ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E Devlet üstünden e bordro sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz;

1. www.turkiye.gov.tr adresinden ana sayfanın üst kısmında yer edinen “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın.

2. Oluşturulan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı yada İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3. Eğer e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Arkasından altı taraftakiler alan “Sisteme Giriş Yap” butonunu kullanın.

4. Sisteme giriş yapmış olup e-Hizmetler kısmından yada yukarıda bulunan arama bölümünden yararlanmak istediğiniz hizmetin adını girin.

5. e-Bordro yazmanızın peşinden bu hizmetin adı karşınıza çıkacaktır. Sonrasında Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama hizmetine tıklayın. Oluşturulan ekrandan görüntülemek istediğiniz bordroyu seçin.

6. İsterseniz maaş bordronuzu gene aynı sayfada yer edinen “Yazdır” butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

Sistemde yoğunluk olduğu takdirde kullanıcılar “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanmış olan talep yoğunluğu sebebi ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatikman görüntülenecektir…” notu ile karşı karşıya kalıyor.

KİMLER E BORDRO HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR?

Son zamanların en fazlaca tercih edilen hizmetlerinden olan e-Bordro’dan yararlanmak için maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üstünden ödenmesi ve 657 sayılı kanuna doğal olarak işgören olmanız gerekiyor. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında 4C yada değişik şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamıyor.

Kamu kurum ve kuruluşları haricinde şu demek oluyor ki hususi sektörde istihdam edilen çalışanlar da maaş bordrolarını, çalışmış oldukları şirketlerin finans ve muhasebe birimlerinden ya da insan kaynakları departmanından talep ederek görebilirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top