indir Dünyanın En Süratli Büyüyen 9 İş Sektörü

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Tecrübe etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Teknoloji yardımıyla devamlı değişen dünyamızda, en süratli gelişen ve büyüyen sektörleri masaya yatırıyoruz.
Dünya geliştikçe ve yazışma arttıkça, yeni iş alanları ortaya çıkan talepleri karşılamak zorunda kalıyor. Bu yazıda biyoteknolojiden suni zekaya, en süratli gelişen sektörlerden beşini sıraladık.

 
1- Yenilenebilir Enerji

Son yıllarda güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi elde etmek için yapılması ihtiyaç duyulan yatırımların ucuzladığını gördük. Bundan dolayı artık birçok ülke yada şirket için en uygun seçenek, yenilenebilir enerji kaynakları oldu. Dev küresel markalardan önde gelen Samsung, 2020’yılına kadar ABD Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin’de tamamen yenilenebilir enerji kullanmaya başlayacağının sözünü verdi. Dahası, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya ve İtalya’nın baskılarının peşinden, Avrupa Birliği de, 2030 senesinde kullanılan enerjinin yüzde 32’sini, yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etme sözü verdi. Yenilenebilir enerji piyasası öteki enerji piyasalarından daha başarı göstermiş, bundan dolayı bu enerji kaynağının bitme ihtimali söz mevzusu değil. Sektörün gelişme hızı öylesine büyük ki, yenilenebilir enerji piyasası şimdiden 1,35 milyar Dolarlık bir piyasa haline geldi.
Ne olursa olsun okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri
 
2- Siber Güvenlik

İnsanlar ve firmalar verilerini saklamak için çevrimiçi yollara başvurduğundan bu yana, hırsızlar da aynı yolu izlemeye başladı. 2017 senesinde, yalnız İngiltere’de 4,7 milyon siber kabahat işlendi ve bu sayı siber güvenlik teriminin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Veri tabanları, ağlar, donanım, güvenlik duvarları ve şifreleme araçları kullanan siber güvenlik ekipleri,sistemlerin sorunsuz çalışmasını, izinsiz girişlerin engellenmesini ve data ya da para çalınmasının önüne geçilmesini sağlıyor. Siber güvenliğe halihazırdaki ilgi devasa boyutlarda ve uzmanlar 2023 senesinde bu sektörün 165,2 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.
Ne olursa olsun okuyun: Siber Güvenlik Nedir?
 
3- Biyoteknoloji

Dünya nüfusunun hızla artışı karşısında, daha çok hasat yapılmasını sağlayabilecek yol olan biyoteknoloji, günümüzde dirimsel ehemmiyet taşıyor. Dahası, biyoteknoloji gen tedavisi ile genetik hastalıkları tedavi edebilir ve sayısız insanoğlunun yaşam standardını arttırabilir. Ham maddeyi dönüştürerek daha kullanışlı bir hale getiren Macar Mimari Mühendis Karoly Ereky, çağdaş biyoteknolojiyi ilk kullanan insan olarak anılır. Çağıl biyoteknoloji öylesine büyük bir talep ile karşılanıyor ki, 2025 yılına kadar yüzde 7,4 gelişme hızı ile 727 milyar dolar seviyesinde bir sektör olacağı düşünülüyor.
Ne olursa olsun okuyun: Gen Tedavisi ile Ölümcül Hastalıklar Tarihe Karışabilir!

 
4- Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekli ilk olarak 1990’lı yılların başlangıcında karşımıza çıktı ve sektör o yıllardan bu yana devamlı güçlenerek ilerledi. Sanal gerçeklik yalnız eğlence sektöründe değil, askeri amaçlarla, spor antrenmanlarında ve hatta akıl sağlığına destek olmak için geçmiş travmalar ve büyük fobileri yenmek için kullanılıyor. 2016 senesinde 6,1 milyar dolar olan sektör hacmi, her yıl ikiye katlayan gelişme ile bir yıl sonrasında, 2017’de 14.1 milyar dolarlık hacme haiz oldu. Sanal gerçeklik piyasasının bu süratli büyümesi hem sektörün içindekiler için hem de yatırımcılar için oldukça başarı göstermiş bir piyasa olmasına niçin oldu.
Ne olursa olsun okuyun: Sanal Gerçeklik Sektörü İş Fikirleri
 
5- Suni Zeka

Öncülerinin Çin, Singapur ve Hong Kong’ta olduğu suni zeka endüstrisi de hızla büyüyen sektörler içinde. Hastalıkları koklayarak gören suni zekâlardan ne vakit öleceğinizi yüzde 95 doğruluk oranı ile hesaplamaya, oradan Amazon Alexa şeklinde sistemlere kadar yeni ve yaratıcı birçok teknolojini anahtarı olan rekabetin üst düzeyde yaşandığı sektörün, 2025 yılına gelindiğinde 9 milyar dolarlık hacme haiz olması umut ediliyor.
Ne olursa olsun okuyun: Suni Zeka Alanındaki İş Fikirleri
 
6. Akıllı ev otomasyonu

En süratli büyüyen iş kollarından birini akıllı ev otomasyon sistemleri oluşturuyor. 2022’ye kadar akıllı ev sistemlerinin 78 milyar dolarlık hacme ulaşması umut ediliyor. Bu da sektörün gelişme oranının 2022’ye kadar senelik %12.5 olması anlamına geliyor.
Bu sektördeki büyümenin büyük kısmı güvenlik ve çevre dostu çözümlerle ilgili. Enerji bağımlılığının azalması sonucu akıllı ev sistemleri yardımıyla ev sahiplerinin cebinden daha azca para çıkmış olacak. Akıllı kilit, kablosuz {güvenlik kamerası}, enerji tasarruflu ev aletleri, ayarlanabilir aydınlatma sistemleri için milyarlarca dolarlık yatırım yapılıyor.
Bu sektörle ilgili garip noktalardan biri de, bu sistemin teknolojik altyapısının halihazırda mevcut olması. Doğrusu keşfedilecek yeni bir buluş yok ortada. Bundan dolayı oldukça sayıda şirket bu işe giriyor. ” Bu sektörde bir firmanın en büyük handikapı rakip şirketlerin olması değil, insanların akıllı ev otomasyonu hakkında kafi bilgiye haiz olmaması ve buna bağlı olarak kafi talebin gösterilmemesi.”
“Bu engeli aşmak için firmalar beraber hareket etmeli. Ondan sonrasında insanoğlu kendi gereksinimlerine nazaran seçim yapmış olup alışveriş yapabilirler.” Öteki bir deyişle, şu anda bu sektörün oldukça daha büyük bir patlama yapmasını sağlayacak temel unsur, piyasanın akıllı ev otomasyon sistemleriyle ilgili data durumu. İnsanlar bu mevzuda ne kadar bilgili olurlarsa, sektör o denli süratli büyüyecek.
Ne olursa olsun okuyun: En İyi Akıllı Ev Sistemleri
 
7. Uyku

Akıllı ev sistemlerine kıyasla uyku endüstrisi birazcık bunaltan ve ilkel gelebilir. Sadece durum {hiç de} öyleki değil. Uykuya dalma, uyumama, dinç uyanma şeklinde haller üstüne ciddi anlamda büyük teknolojik araştırmalar ve geliştirmeler yürütülüyor.
Meşhur bir yatak şirketinin ceosu şunları dile getiriyor: “Bence 5-10 senelik süre zarfında uyku optimizasyonu alanında değişen teknolojinin oldukça büyük bir rol oynadığını göreceğiz. Her geçen gün yaşam kalitemizi artıran ev eşyalarına değişen teknolojinin eklemlendiğini görüyoruz.”
Uzmanlar 2021 yılı itibarıyla uyumaya yardım eden ilaçların piyasa hacminin 78 milyar dolara ulaşacağını öne sürüyorlar. 5 senelik bileşik gelişme oranı bu durumda %5.6 olacak. Ek olarak uyku apnesi pazarının senelik %11 büyümesi umut ediliyor.
Akıllı telefon uygulamaları, giyilebilir takip cihazları, ayarlanabilir yataklar ve yenilikçi medikal terapilerle sektörün gelecek yıllarda büyük gelişme katedeceğini düşünülüyor.
Ne olursa olsun okuyun: Uyku Sektöründeki İş Fikirleri
 
8. Perakende

Perakende sektörü son 10 yılda büyük değişimler geçirdi. E-ticaretin ortaya çıkması, mağazacılığa büyük bir darbe vurdu. Minik büyük fark etmeksizin firmalar yeni çözüm yolları aramaya başladı.
2016 senesinde online alışverişin yarattığı büyük dalga nihayet dinmeye başladı ve perakende sektörü yeniden nefes almaya başladı. E-ticaret, sektörün ana unsuru haline geldi ve buna paralel olarak yeni teknolojik gelişmeler ve yenilikler görmeye başladık.
Çoklu perakendeciler için “tıkla ve al” seçimi bir trend ortaya çıktı ve oldukça popüler oldu. Dev firmalar, müşterilerine online alışveriş yapma, sipariş verme ve mağazadan gelip alma imkanı sunuyor. Bazı şirketlerin bunu yepyeni bir düzeye taşıdığını da görüyoruz ek olarak.
Mesela, Nordstrom adlı market zinciri, akıllı telefon uygulaması ile alışveriş tecrübesi sunuyor. Buna nazaran alan kişi markete doğru gitmek suretiyle yola çıktığında markete SMS yada davet yöntemiyle nelere ihtiyacı bulunduğunu bildiriyor. Satın alan mağazaya vardığı anda sipariş verdiği ürünler marketin haricinde müşteriyi bekliyor. Doğrusu insanoğlu otomobillerinden dahi çıkmak durumunda kalmıyorlar.
E-ticaret alanına bakacak olursak perakendeciler online verilerden daha oldukça istifade ediyor ve bu bilgiyi en akılcı şekilde kullanmanın yollarını arıyor. Netice olarak perakende sektöründe hizmet veren firmalar alışveriş tecrübesini teknolojik trendlere paralel olarak tertipli olarak yeniliyor ve müşterilerine daha kaliteli hizmet sunuyor.
Ne olursa olsun okuyun: E-Tecim Sektörüne Girmek İsteyenlere
 
9. Gezi

Gezi sektörünü görmezden gelemeyiz. Bu alanda da oldukça şey oluyor ve artan konfor, hız ve uzmanlaşmadan direkt müşteriler istifade ediyor.
Gezi alanındaki en mühim trend, mobil cihazların oldukça daha etken hale gelmesi. Telefondan tayyare bileti arayıp satın almak, gene telefondan bilet şeklinde de yararlanmak şeklinde pek oldukça gelişme yaşanıyor.
Avustralya’da bildiğimiz defter şeklindeki geçişlik yerine biyometrik bulut geçişlik kullanılıyor şimdilerde. Kullanıcılar tarayıcıya parmaklarını dokunduruyorlar ve geçiş sağlıyorlar. İşte bu kadar rahat. Şu sıralar kabul edilme aşamasında olan sistem, klasik pasaportların mazide kalmasına niçin olabilir yakın tarihte.
Ek olarak alternatif konaklama alanındaki farklılaşma da görmezden gelinemez. Artık oteller tekel olmaktan çıktı. Airbnb, Home Away, Couchsurfing şeklinde siteler yardımıyla istediğiniz herhangi bir şehirde düşük maliyetli ve kişisel isteklere uygun konaklama imkanı bulunuyor. Bu kişiselleştirme imkanı gezi etmeyi daha konforlu ve daha ekonomik bir hale getiriyor milyonlarca şahıs için.
Son olarak wifi, kısaca web alanındaki ilerlemeler ve tayyare içi teknolojiler uçmayı daha rahat bir hale getirdi. Özellkle iş adamları için uçmak, vakit kaybı değil artık. Herhangi bir ofisten farkı kalmadı uçakların.
Ne olursa olsun okuyun: Gezi ve gezim sektöründe dikkat çeken iş fikirleri
 
Netice
Saydığımız bu sektörlerde devrim durumunda gelişmeler yaşandığını peşinen söyleyebiliriz. Peki siz bu sektörlerin ve diğerlerinin geleceğini iyi mi görüyorsunuz?

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir