Dünya Bankası Türkiye’deki KOBİ’lere Ne Kadar Destek Sağlayacak?

Dünya Bankası’ndan meydana getirilen açıklamaya gore, Kovid-19 salgınının sağlıkla ilgili ve ekonomik şoklarından etkilenen uygun mikro ve ufak işletmelerin kapanmalarının önlenmesine ve kriz esnasında bu işletmelerin istihdamlarını korumalarına destek olacak.
Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafınca uygulanan 300 milyon dolar tutarındaki “Türkiye’deki Mikro ve Minik İşletmeler için Süratli Destek Projesi”, imalat şirketleri ile üretim, bilimsel araştırma ve geliştirme ve bilgisayar programlama üstünde odaklanan öteki yenilikçi genç firmalar için geri ödenebilir destek finansmanı sağlayacak.
Proje, Kovid salgınından negatif etkilenen sadece finansal açıdan sürdürülebilir durumda bulunan ve geçici likidite gereksinimlerini karşılamak için finansmana erişebilmeleri halinde krizden ayakta kalmış olarak çıkmaları olası yenilikçi genç firmalar dahil uygun KOBİ’lere performansa dayalı geri ödenebilir destek şeklinde finansman sağlayacak.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, proje ile ilgili şunları kaydetti:
“Dünya Bankası Grubu’nun, Covid-19 pandemisinin ekonomiler, firmalar ve çalışanlar üstündeki etkilerini hafifletme mevzusunda beraber çalmış olduğu ülkeleri desteklemek için izlediği yaklaşım, ülkeler Kovid-19 salgınının acil etkilerine yanıt verirken ve dayanıklı bir toparlanma sürecinin temellerini atarken gelecekte işletmelerin sürdürülebilir bir halde büyümesine ve istihdam yaratmaya yönelik koşulların korunmasını içermektedir.
Dünya Bankası, bu çerçeve ile tutarlı şekilde, Türkiye’deki sürdürülebilir işletmelerin desteklenmesine ve kırılgan durumdaki istihdamın korunmasına katkıda bulunmaktan kıvanç duymaktadır.”
Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Proje Vazife Ekibi Ortak Lideri Stefka Slavova, “Proje kapsamında sağlanan Dünya Bankası finansmanı Türkiye’de yoksul ve yoksulluk sınırındaki hane halkları için ana istihdam kaynağını oluşturan ve imalat sektöründeki istihdamın yüzde 40’tan fazlasını elde eden mikro ve ufak İşletmelere gidecektir.” ifadelerini kullandı.
Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti ve Proje Vazife Ekibi Ortak Lideri P. Facundo Cuevas ise projeye “Bu mikro ve ufak işletmeler, Kovid-19’un sebep olduğu devam etmekte olan sıhhat ve iktisat krizinden bilhassa negatif etkilenmiştir ve bu kriz karşısında ayakta kalabilmek için desteğe gereksinim duymaktadırlar.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Verilen bilgiye gore, proje bayanlara ilişkin işletmeler üstünde bilhassa yoğunlaşırken, gelişme, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik olarak belirlenen üç stratejik alan üstünde odaklanan 2018-2023 Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile de uyumlu halde bulunuyor.
Kredi Güvence Fonu KOBİ’lere Ne Kadar Destek Sağlayacak?Kredi Güvence Fonu (KGF), KOBİ’ler için yeni bir destek paketi hazırladı. Destek için istenen şartlar neler, başvurular ne vakit başlıyor?
 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir