Daha Ucuza Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Bu zamanda bilgisayar satın almanın ciddi bir yatırım bulunduğunu söyleyebiliriz. Hangi bilgisayar türünün ihtiyacınız olan şeyleri en iyi şekilde ödeyeceğini bilmek bilgisayar alışverişinin mühim bir ilk adımıdır. Aşağıda bir sonraki bilgisayar alışverişinizde size rehber olabilecek bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.

Bir tek İhtiyacınız Olan Şeyi Satın Alın
Bilgisayar satın alırken programlama gereksinimlerini idrak etmek oldukça çok tutum etmenizi elde edecektir. Şu sebeple gereksiz donanım ve yazılımlar satın almak organik olarak maliyeti arttırır. Bu yüzden ilk olarak bilgisayarınızın ne kadar kuvvetli olmasına gereksinim duyduğunuzu düşünün. Averaj boyuttaki bir bilgisayar günlük işlerinizi çözmek ve internette sörf yapmak için kafi olabilir. Bilgisayarı bununla birlikte oyun oynamak için kullanmak istiyorsanız doğru bir ekran kartınız olduğundan güvenli olun.
Bilgisayarı ne için kullanacağınızı bilmek lüzumlu işlem enerjisini ve Rastgele Erişimli Belleği (RAM) belirlemekte en mühim faktördür. Hem de, bir PC’nin çekirdek sayısı aynı anda kaç işi yapabileceğinizi belirler. Haliyle çekirdek sayısı ne kadar fazla olursa, aynı anda o denli oldukca iş yapılabilir.
İndirim Kuponları ve Armağan Çekleri Kullanın
İnternetten bilgisayar satın alırken mağaza tarafınca sunulan herhangi bir indirim kuponu yada armağan çeki olup olmadığını araştırın. İndirim kuponları satın alma işlemi esnasında sepet tutarını belli oranlarda aşağıya çeker(örnek: hepsiburada indirim kodu). Armağan çekleri ise, mağazadan yapacağınız bir sonraki alışverişinizde indirim imkanı elde eden ileriye dönük bir fırsat seçeneği sunar. Bu şeklinde fırsatları oldukça geniş bir kupon arşivi olan “İndirim Kodlarım”da takip edebilirsiniz. Öte taraftan satın alma işlemini tamamlamadan ilkin “Bilio”, “akakçe” şeklinde fiyat karşılaştırma sitelerine göz atarak almaya karar verdiğiniz ürün için en uygun teklifi sunan mağazayı belirleyebilir ve bulduğunuz armağan çeki yada kuponları bu fırsatla birleştirerek oldukca daha kazançlı bir alışveriş yapabilirsiniz.
Açık Kutulu yada Yenilenmiş Bir Bilgisayar Satın Alın
Açık kutulu bir bilgisayar, teşhir modeli olarak kullanılmak suretiyle kullanılmıştır. Mağazalar bu türdeki ürünleri dikkat çekici indirimler ile satarlar. O şekilde ki bu indirim oranı, kimi zaman perakende fiyatının %10’u ila %40’i içinde değişebilmektedir.
Yenilenmiş bilgisayar ise, bir alan kişi tarafınca iade edilmiş yada kalite kontrollerinden geçememiş ve tekrardan kurulmuş eski bir üründür. Yenilenmiş bilgisayarlar da mühim indirimler ile satılır. Bu indirim oranı perakende fiyatının %5’i ila %25’i içinde olabilir ve birçoğu üreticinin tam garantisi altındadır.
Eski Model Bir Bilgisayar Satın Alın
Önceki yıllardan kalma eski modelli bilgisayarları da muhakkak dikkate alın. Pek oldukca mağaza bu eski modelleri yeni modellere yer açabilmek için olabildiğince süratli bir halde raflarından yada stoklarından tasfiye etmek ister. Bundan dolayı onları indirimli fiyattan satışa sunarlar. Çoğu zaman, geçen senenin modeliyle en yeni model arasındaki tek fark, yeni modelin eski model üstünde yükseltmelere haiz olmasıdır. Bundan dolayı, eski bir bilgisayar alırsanız, fazla yüksek bir performans seviyesi kaçırmadan düşük bir fiyat elde edersiniz.
Bilgisayarınızı Güçlendirin
Bilgisayar satın alırken tutum etmenin bir başka seçeneği de halihazırda kullanmakta olduğunuz bilgisayarın işlevselliğini üst seviyeye çıkarmaktır. Pek oldukca PC’de RAM’ı ve hard diski yükseltmek mümkündür. Bir bilgisayarın bellek özelliklerini genişletmek için harici hard diskler de satın alınabilir. Son olarak, en güncel performans özelliklerine haiz olmak için ses ve grafik kartları da üst seviyeye çıkartılabilir.

Bilgisayarda En Sık Yükseltilen Kısımlar
Aşağıda eski bir bilgisayarın ömrünü uzatmak suretiyle üst seviyeye çıkarılabilecek kısımları görebilirsiniz.

CPU (İşlemci )
Hem de işlemci olarak malum CPU kalbidir ve fonksiyonlarını yerine getirme hızını belirler. Bazı durumlarda, bir işlemci performansını geliştirmek suretiyle hız aşırtabilir.

RAM(Bellek)
Rastgele Erişim Belleği, yada RAM, bir bilgisayarın bilgisayarınız üstündeki hafızaya erişmek suretiyle kullandığı şeydir. RAM ne kadar büyük olursa, bilgisayarınızın bir dosya yada belge açtığınızda verileri getirme hızı o denli yüksek olur.

Hard Disk
Bir kullanıcının içine koyduğu tüm detayları ve programları saklamış olduğu bilgisayar hafızasıdır. Bugünün bilgisayarlarında, bellek miktarı geçmişten daha iyidir, en yeni model bilgisayarlarda hafızalar terabayt aralığındadır.

Ses Kartı
Ses kartları bir bilgisayarda ses işlevlerini denetim eder, ses kartlarının kalitesi ne kadar yüksek olursa, ses çıktısı o denli iyi olur.  Bir PC ile gelen ses kartını üst seviyeye çıkarmak mümkündür, bunun için ayrı bir ses kartı olması ve ana kart içine entegre edilmemiş olması gerekir. USB bağlantısı içine takılan ses kartları da vardır.

Grafik Kartı
Ses kartı şeklinde, grafik kartları da standart entegre grafiklerden daha yüksek bir grafik performansı sunarlar. Bunlar bununla birlikte bilgisayarı ısındırır ve bir soğutma sisteminin kurulmasını gerektirir. Bazıları kendi fanları ile beraber gelir.
 

Soğutma Sistemi
Soğutma sisteminin en yaygın türü tek bir fan yada çoklu fanlar yöntemiyle işlev gösterir. Alternatif soğutma sistemleri de mevcuttur ve bir çok sıvıların, ısı emicilerin yada öteki yöntemlerin kullanılması yöntemiyle işlev gösterir.
 

Ekran
Bir ekran bilgisayarın genel görünümü üstünde büyük bir etkiye haiz olabilir, yüksek kaliteli LCD modeller HD grafik performansında en iyisini sunarlar.

Hoparlörler
Hoparlörler ses kartı ile beraber emek harcayarak, kullanıcıya en iyi sesi sunarlar.  Dolby 5.1 ve 7.1 oldukca hoparlörlü ses, PC’ler ile kullanılabilir ses sistemlerinin bir tek iki örneğidir.

Öteki Aksesuarlar
Yazıcılar, tarayıcılar ve not defterleri şeklinde öteki aksesuarlar da işlevini geliştirmek suretiyle bir PC’ye bağlanabilir.

Yukarıdaki terimleri kullanarak, mevcut bilgisayarınızdaki hangi alanları geliştirmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.
Gereksiz Yazılımlar Satın Almaktan Kaçının
Bilgisayar alışverişinizde bir tek lüzumlu yazılımları satın alarak da tutum edebilirsiniz. Sözgelişi, PC’nizi grafik tasarım için kullanmayacaksanız, grafik tasarım programı satın almanızın bir manası olmayacaktır. Aynı felsefe oyun oynamak için de geçerlidir; eğer en yeni PC oyunlarını takip eden bir oyun kurdu değilseniz, piyasadaki en iyi grafik kartına da ihtiyacınız olmayacaktır. Özetle, kullanacağınızı bildiğiniz yazılımları satın almaya itina gösterin.
Alışveriş Yaparken Güvenliği Ön Planda Tutun
Satın almak için son kararınızı vermeden ilkin donanım listelerini detaylı bir halde okuyun. Satıcının paranızı geri verme garantisi sunup sunmadığına, kargo bedellerinin dahil olup olmadığına ve ürün için güvence verip vermediğine kesinlikle göz atın. Zaman ayırıp mağaza ve ürün hakkında sözlüklerde yada forumlarda yapılmış yorumları okuyup değerlendirin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top