Bizde kazanalım dimi :)

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

Home / Yatırım / Çocuklarda Para Yönetimi

Çocuklarda Para Yönetimi

/
/
/
5 Views
img

Para yönetimi her ebeveynin çocuklarına öğretmesi ihtiyaç duyulan en mühim derslerden biri. Para ile ilgili konuşmalar yapabilir, bunu pratiğe dökebilirsiniz. Mesela haftalık para muhabbetleri benzer biçimde… Yedi gün birikim ile ilgili konuşabilir, ikinci hafta bütçe konusunu ele alabilirsiniz.
 
Onlara parasını online olarak iyi mi takip edebileceklerini göstermek için tutum uygulaması kullanan bir teknoloji uzmanı baba olabilirsiniz ya da tutum ve harcamalarını bir kağıt parçası üstünde takip etmeyi seven geleneksel bir anne olabilirsiniz. Yöntem ne olursa olsun, çocuklarınıza parayı iyi mi yöneteceklerini öğretmek, mümkün olduğunca erken başlamanız ihtiyaç duyulan bir adım. Çocuklukta kazanılan alışkanlık, yetişkinlikte sıhhatli finansal kararlara katkıda bulunabilir.
 
Çocuklarınıza akıllı para yönetimini öğretme yolculuğunuzda izleyebileceğiniz adımlar:
Çocuklarınıza bir harçlık vererek, onlara harcama özgürlüğü verin.
Çocuklarınıza haftalık yada aylık belirli bir miktar para vermeye başlayın. Bu paranın kendileri için bulunduğunu bilmelerini sağlayın. Onlara verdiğiniz harçlığın durağan(durgun) bulunduğunu ve zekice harcama icap ettiğini açıkça belirtin. Bir şey satın almak istiyorlarsa, kendi paralarını kullanarak biriktirmeleri icap ettiğini anlatın.  Bir şey almanız için yalvardıklarında bile pes etmeyin. Paranın kıymetini ve zekice harcamayı öğrenmeleri için birazcık kesin olmanız gerekir.
 
Onlara başka fırsatlar sunun.
Çocuklarınız sizden aldıkları harçlığın belirli bir miktar bulunduğunu anladığında, fazladan gelir elde etme düşüncesi onları kesinlikle heyecanlandıracak. Arada bir, fazladan işler yapmalarına izin verip, harçlığını fazlalaştırabilirsiniz. Bu, onları evde yardım etmede daha proaktif olmasını elde edecektir.
Tekliflerin sıklığı ve hangi etkinliklerin ödüllendirildiği mevzusunda dikkatli olun. Evde her yardım ettiklerinde para alacaklarını düşünmelerini kesinlikle istemezsiniz. Uygun bir ödül sistemi sunun.
 
Çocuklarınıza tertipli olarak tutum etmeyi öğretin.
Tutum alışkanlığı için teşvik edin. Her çocuk farklıdır, sadece ebeveyn olarak onlara rehberlik etmeli ve finansal yolculuklarına başlamalarına destek olmalısınız. Böylece finansal durumlarını iyi yöneten yetişkinler haline gelebilirler. Sizin harcama ve tutum alışkanlıklarınız çocuklarınızın para ile alakalı algısını etkisinde bırakır. Onlara zekice harcamayı ve biriktirmeyi ne kadar erken öğretirseniz, netice o denli iyi olur. Unutmaıyn, onlara örnek olarak ilerlerseniz, işiniz daha kolay olur.
 
Kendine güvenli çocuklar yetiştirmek için bu cümlelerden uzak durun!Çocuğa söylenilen her kelimenin bir anlam yaratabileceğini ve düşünmeden kurulan cümlelerin negatif ruhsal sonuçlar doğurabileceğini ihmal etmeyin.
 
 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
bankakredinotu.org 2019. All Rights Reserved.
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :