Ana Sayfa > Yatırım > Çocuklar Harçlıklarını Iyi mi Yönetmeli?

Çocuklar Harçlıklarını Iyi mi Yönetmeli?

Anne babalar, çocuklarına, bilincinde olsalar da olmasalar da devamlı olarak para yönetimi hakkında informasyon verirler. Güvenilir olun çocuklar, alışverişinizi planlayıp planlamadığınızı, birikime para ayırıp ayırmadığınızı yada sorumsuzca harcayıp harcamadığınızı anlamış olur. En temelde, küçüklere para yönetimini öğretmek, iyi bir örnek oluşturmakla ilgili. Ek olarak, çocuklarınıza belirli dersler vererek parayı iyi mi yöneteceklerini öğrenmelerine destek olmak için süre ayırmalısınız. İşte çocuklarınıza öğretebileceğiniz bazı dersler:
1. Çocuklarınıza Parayı Iyi mi Kullanacağını Anlatın
Çocuklarınıza paralarını (harçlıklarını) kumbaraya koymayı öğretirseniz, parayı kullanmak için ilk temeli atmış olmuş olursunuz. Çocuklar 9 ila 12 yaşları içinde birikim hesaplarını ve tasarrufun niçin mühim olduklarını öğrenebilir. Bu yaş grubundaki çocuklar, sonrasında para biriktirme alışkanlığı kazanarak paralarının bir kısmını kenara ayırabilirler. Lise öğrencileri de para yönetimi için banka kartları benzer biçimde temsili para birimini kullanmayı öğrenebilir.
2. Çocuklarınıza Biriktirmeyi, Paylaşmayı ve Harcamayı Öğretin
Çocuklarınıza tertipli olarak harçlık vererek, para yönetimini öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Harçlıkları ile hedefleri için biriktirmeyi, sevdikleri için paylaşmayı ve akılcı bir halde harcamayı öğrenmeliler. Harçlıklarla iyi mi ilgilenirseniz ilgilenin, biriktirmenin ve paylaşmanın da zekice harcama yapmak kadar mühim ve keyifli bir fiil bulunduğunu vurgulamalısınız. 
3. Çocuklarınıza Fiyat Karşılaştırmasını Iyi mi Yapacağını Gösterin
Çocuğunuzu market alışverişinde yanınıza alın ve mevcud paranızın daha çok şey satın almasını sağlamak için markaları fiyatlarına bakılırsa iyi mi karşılaştırdığınızı gösterin. Evladınız biriktirdiği harçlığıyla yada parasıyla bir şey satın almak istediğinde, parasının karşılığını en iyi şekilde alabilmesi için iyi mi fiyat araştırması yapması icap ettiğini öğrenecektir.
4. Çocuklarınıza Paylaşmanın Önemini Öğretin
Kazanmak, biriktirmek ve zekice harcamak mühim. Fakat yardım etmek de mühim. Çocuklarınıza niçin paylaşmasını icap ettiğini açıklayın ve harçlıklarının bir kısmını yada öteki kazançlarını daha azca talihli olanlara vermeye teşvik edin. Çocuğunuzun neler hissettiğini öğrenin ve ona yardım etmenin yollarını gösterin. Mesela hayvanları seviyorsa, bir hayvan barınağı için para toplamasına yardım edin. 

Kendine güvenli çocuklar yetiştirmek için bu cümlelerden uzak durun!Çocuğa söylenilen her kelimenin bir anlam yaratabileceğini ve düşünmeden kurulan cümlelerin negatif ruhsal sonuçlar doğurabileceğini ihmal etmeyin.
 
 

0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir