cocuk ve muze 5fff3ae307cda

Bu yazım dedeler için torunları ister iki ister on iki yaşlarında olsun, yanlarında kimse olmadan, beraber gezmelerinin, paylaşacakları dönemin doyumsuz lezzetini kucak dolusu yaşamalarını düşleyerekten yazdım. Malumunuz çocuk duyduğunu değil, gördüğünü aklında meblağ. O halde en akılcı gezmeler, kucak dolusu sorulara muhatap olacağınız müzeler olmalı, parklar ve mesire bölgeleri haricinde.   
Çocuklarıyla müze gezmeyi düşünen anne babalar vardır normal olarak, hele dostlarıyla tablet başlangıcında sanal oyunlara dalmışsa olanaksız gibidir onları ikna etmek.
Görmüş, gezmişsinizdir, çocuğum da görsün, bir şeyler kapsın, etken şekilde öğrensin, yaratıcı becerileri gelişsin, daha bir toplumsal olsun istersiniz. Sabırla müze gezmeyi sevdirmek için bayağı uğraşmak lazım. Fakat her uğraşa kıymet olduğu bilincindeyseniz, her nerede yaşarsanız yaşayın müzeleri dolaştırmak gerekir.
Çocuk bu, oyun sever, dost sever, hareketlilik ister, o halde iyi bir planlama ile adım atmak lazım gezilecek müze seçimlerine. İskoçya’nın Edinburgh kentinde bir müzeyi ( İskoçya Ulusal Müzesi ) gezerken aklımdan torunlarımı geçirdim. Süper ötesi zeka oyunları, keyifli aktiviteler vardı ki, sabah bırak, akşama gel zorlanırsın müzeden çıkarmak için evlatları, öylesine etkili bir tecrübe alanı.
Torunlarım büyürken, nereden iyi mi başlasam emek harcaması ile ilk ikiyi yakalamıştım bile. Biri Sunay Akın’ın yarattığı Göztepe’deki “İstanbul Oyuncak Müzesi, diğeri Hasköy’deki “Rahmi M. Koç Müzesi.’’ Her ikisi de biz büyükleri bile büyülerken, küçüklere da mükemmel ilgi odağı oluyor. 
Yaşları ilerledikçe değişik konulardaki öteki müzeleri de gezdirmeye çalışsam da fazla muvaffak olmuş sayamam kendimi. Mamafih torunlarımla beraber gezdiğimiz müzelerden örnekler verebilirim, bir ihtimal ilginizi çekebilir.
Bazı müzeler pandemi sebebi ile geçici bir süre kapalı olabilir. Gitmeden ilkin araştırılması önerilir.
İstanbul Oyuncak Müzesi
https://istanbuloyuncakmuzesi.com/
Devletimizde türünün tek örneği olan ve şair-yazar Sunay Akın’ın 2005 senesinde kurduğu Oyuncak Müzesini gezmiştik birkaç kez..
İşte o günden enstantaneler  
Son gidişimizde mükemmel saatler geçirdik, hele sonrasında müzenin kafesinde, o ara kimsecikler yoktu cafede, torunlar çılgınca eğlendiler, oynadılar.
Nisan 2013

Rahmi M.Koç Müzesi
http://www.rmk-museum.org.tr

Antika otomobilleri gözlemlerken… 06.09.2012

Müze içinde hareket eden trende var fakat hafta sonları çalıştırıyorlarmış. 30.01.2009

Uçaklar… İşte müzenin en cezbedici olanları!  Müze içinde bir yerden bir yere koşuştururken uçakları görmüş olduğu anda vakit sanki durmuştu torunum için. İlk sordurulmuş olduğu “bunların merdiveni var mı?’’ olmuştu. Birden aklıma beraber gittiğimiz Yeşilköy’deki Tayyare Müzesi gelmişti. Oradaki uçaklara tırmanmak için hep merdiven vardı.  
Tekneleri izlerken, daha doğrusu ne var ise kurcalarken.

Deniz Müzesi
https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/tr
Deniz müzesinin içine girince hepimizin gözleri görkemli Osmanlı saltanat kayıklarına takılıyor, aslına bakarsak iki kattan oluşan müzenin neredeyse tamamı kayıklar, bir ek birim yazın açılacaktı. 31.01.2017  

Gezimiz ortalama bir saat sürdü, ara ara kayboldular, koştular, saklandılar, eğlendiler.
Deniz Müzesi gezisi devamında oldukca istediğim bir yere, Mustafa Kemal Atatürk Kütüphanesi’ne gittik. Bir kütüphane havasını iyi mi yaşayacaklarına dair merakımı giderdim. Uzun saatler içeride kaldılar.

Mustafa Kemal Atatürk Kitaplığı
Gümüşsuyu, Miralay Şefik Bey Sok. No:6, 34437 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 249 0945
Uzun kuyruk vardı kapıda, görevliler içerisinin tam dolu bulunduğunu, çıkan olursa içeriye o denli sayıda şahıs kabul ettiklerini söylemiş oldu. Eyvah dedim içimden bir şeyler yapmalıyım. Bekleyen kuyruğun sonundaydık ve birazdan ‘’hadi dede gidelim, sıkıldık.’’ diyeceklerdi…
Gittim, yetkili ile görüştüm. Torunlar isteyince akan sular durdu ve derhal içeriye alınmamızı sağladım.
Aklıma Sunay Akın geldi. “Kitap sevgimi babamın beni sekiz yaşlarında iken bir kütüphaneye götürmesi ile başlamıştı.’’ demişti.
Mimar Sinan güzel sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire
https://www.sabancivakfi.org/tr/diger/istanbul/tophane-i-amire-kultur-ve-sanat-merkezi
Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No:2 Tophane – Beyoğlu İstanbul

Sadberk Hanım Müzesi
https://www.sadberkhanimmuzesi.org.tr/

Fotoğraf: Erol Aksoy 
Bugün okulların ara tatilde olduğu bigün. Hava da güzel, hem doğup büyüdüğüm Sarıyer’de deniz kenarında yürüyüş yapar hem de Sadberk Hanım Müzesi’ni beraber gezeriz diye düşünüp torunlarımı almaya gittim.
Ufak torun arkadaşıyla tablet başlangıcında dijital oyunlara o denli dalmış ki koparmak mümkün olmadı.
O vakit on iki yaşlarında olan büyük torunumu ikna etmeye uğraşırken verdiği cevapları unutamam;

Tatilimi harcayamam
Niye gideyim ki, bilgisayardan izlerim iyi mi olsa.  

Israrım karşısında pes etti ve beraber hem müzede hem Sarıyer’de tadına doyulmaz mükemmel bir vakit paylaştık.  Bugün gidelim teklifinde bulunsam derhal olur gidelim dede diyeceğine inanıyorum.

Fotoğraf: Erol Aksoy

Sadberk Hanım Müzesi Manzarası- Sarıyer’de Boğazın güzelliği
Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi 14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer-Büyükdere’de Azaryan Yalısı olarak adlandırılan yapıda, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına, O’nun kişisel koleksiyonunu sergilemek suretiyle açılmış, Türkiye’nin ilk hususi müzesidir.
Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonunda yer edinen geleneksel giyim, işleme, tuğralı gümüş ve porselen şeklinde eserlerden oluşan müze koleksiyonu vakit içinde bağışlama ve satın alma yöntemiyle zenginleşmiştir. Türkiye’nin mühim koleksiyonerleri içinde yer edinen Hüseyin Kocabaş’ın vefatından sonrasında, koleksiyonu Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonuna iştirak etmiştir.
Sadberk Hanım Müzesi kuruluşunda ortalama 3 bin esere sahipken bugün 20 bine yakın eseri bünyesinde toplamaktadır. MÖ 6. bin yıllarından Bizans periyodu sonuna kadar Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını yansıtan arkeolojik eserler Sevgi Gönül Binası’nda, Osmanlı ağırlıklı İslam eserleri, Osmanlılar için yapılmış Avrupa, Uzak ve Yakın Doğu eserleri ile Osmanlı periyodu dokumaları, giysileri ve işlemeleri Azaryan Yalısı’nda sergilenmektedir.

Osmanlı’da sünnet odası

Havacılık Müzesi
https://istanbulhavamuze.hvkk.tsk.tr/
Üç yaşlarında iken ufak torun ile gittik. Çevre geniş açık alana yayılmış uçaklarla doluydu. Böylesine luk asla görmedim, uçakların sergilendiği arazi oldukca geniş olduğundan torunumu özgür bıraktım. Mutluluğun, özgürlüğün ve uçaklara dokunabilmenin verdiği doyumsuz keyifle uçuyordu adeta…  

Hava Harp Okulu K.lığı Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı 34149 Yeşilköy – İSTANBUL Buluşma: +90 212 663 24 90 – 2268 E-posta: [email protected]
Bu fotoğrafta görünen müzenin kapalı alan girişi, içinde beyaz perde salonu, uçaklar, tayyare parçaları, silahlar vesaire mevcut. Biz ilkin açık alandaki uçakları gezdik.

29 Temmuz 2011

Hisart Canlı Tarih Müzesi
http://www.hisartmuseum.com/tr/
Osmanlı dönemine ilişkin (1453-1923) askeri tarih ve kültürel miras eserlerinin sergilendiği seçkin müze.
1 Mart 2021 e kadar kapalı olduğu bilgisi var sitesinde.
Özgürlük Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403 Çağlayan / İstanbul / Türkiye T.+90 212 296 98 04 F.+90 212 224 20 36
Burada mevzu ettiğim müzeler her ne kadar evlatların ilgisini çekecek olanlarsa da büyükler içinde keyifli saatler geçireceği, ilgi ile izleyeceği gidilesi müzelerdir. Normal olarak binlerce senelik zamanı barındıran devletimizde bir ihtimal bir ömrün yetmeyeceği müzeler, ören bölgeleri, zamanı alanlar bulunmaktadır.
İstanbul da ise Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarayı başta olmak suretiyle onlarca mükemmel görülesi müzelerimiz bulunmuş olduğu hepimizin malumudur.
Her yerde her fırsatta kucak dolusu müze gezmeniz, küçüklere da bu alışkanlığı vermeniz dileği ile.

Kurtarılışı Denizmen
15 Kasım 2020
Heybeliada
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir