Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Desteği

2018 SGK Çeyiz Parası Ne Kadar, Kimlere Verilir, Nasıl Alınır?

Çeyiz parası anne veya babası ölmüş olup yetim aylığı almakta olan kız çocuklarına devlet tarafından verilen evlilik ödemesidir. Bu ödeme sadece resmi evlilik durumlarında devlete ibraz edilerek alınabilmektedir.

Bilindiği üzere kız çocukları evlendiğinde devletten baba yada annelerinin ölümü üzerine almış oldukları yetim aylığı kesilmektedir. Bu kesintinin yapılmasıyla beraber bir kereye mahsus olmak üzere yetim aylıklarının 2 yıllık tutarının tek seferde ödenmesi ile çeyiz desteği denilen ödenek alınmış olur.

Çeyiz Desteği Hangi Durumlarda Alınabilir?

Çeyiz desteği alınabilmesi için ilk şart evlenecek kızın yetim aylığı alıyor olmasıdır. Yani yetim olmayan kız çocukları yada yetim olduğu halde çalışıyor olmaları sebebiyle yetim maaşı almayan kız çocukları evlendiklerinde bu ödenekten faydalanamazlar. Ayrıca çeyiz desteği sadece 1 defaya mahsus alınmaktadır. Çeyiz parasının ilk evlilikte alınma zorunluluğu yoktur. Eğer evlenecek bayan daha önce evlenip boşandıysa ve boşandıktan sonra yetim aylığı almaya başlayıp yeniden evlenmek isterse evlendiğinde ötürü kesilecek yetim maaşına istinaden çeyiz desteği kullanabilir.

Sadece kız çocuklarına sunulan bu yardımdan erkek çocukları faydalanamamaktadır. Ayrıca evlilik sırasında çeyiz desteği alabilmek için evlenecek bayanın yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir.

Yetim Aylığı Alıyorum Evlenmem Halinde Alacağım Çeyiz Parası Ne kadar Olacak?

SGK tarafından yetim maaşı almakta olan kız çocuklarına evlenmeleri halinde verilen çeyiz parası son alınan aylık maaşın 24. Katıdır.Yani 2 yıla ait olan yetim maaşı evlenen kız çocuklarına toplu olarak verilir ve evlendikten sonra yetim maaşları kesilir.

Örneklendirmemiz gerekirse son aldığınız yetim maaşınız 800 TL ise alacağınız çeyiz parası 800×24 =19.200 TL olacaktır.

Çeyiz Parası Alarak Evlendim Ancak 2 yıl Bitmeden Boşandım.Yetim Aylığı Alabilir miyim?

Evlendikten sonra boşanan yetim kız çocuklarına anne ve babasının sigortasına bağlı olmak üzere yetim aylığı verilmeye devam edilmektedir. Ancak evlenen kız çocuğu çeyiz parası aldıysa ve 2 yıl dolmadan boşanır yada eşi vefat ederse aldığı çeyiz parasına istinaden 2 yılı doldurana kadar yetim aylığı ödenmeyecektir. 2 yıl dolduktan sonra boşanan bayan yeniden evlenmediyse yetim maaşı almaya devam edebilir.

1 Yıl Önce Evlendim Çeyiz Desteği Almadım , Yeniden Alabilir miyim?

Çeyiz desteği talep olmadığı takdirde otomatik olarak ödenen bir ödenek değildir. Eğer evlendiğinizde çeyiz desteği talep etmediyseniz tarafınıza ödeme yapılmayacaktır. Evlenen bayanlar evlenmeden önce yetim aylığı alıyorlarsa evlendikleri tarihin üzerinden 5 yıl geçene kadar çeyiz desteği talebinde bulunabilirler.

Hem Annemden Hem Babamdan Yetim Maaşı Alıyorum,Çift Çeyiz Parası mı Alacağım?

Annesi SGK’lı babası bağkurlu olan yetim bir kız çocuğu her iki ebeveynine istinaden çift yetim maaşı alıyor olabilir.Bu bayan evlendiği zaman her iki sigortadan da çeyiz desteği alamaz. SGK’lı bir bayana verilen çeyiz parası 24 aylık maaşa tekabül ederken bağkurlu bir bayana verilecek çeyiz desteği 12 aylık maaşa tekabül etmektedir. Çift maaş alan bir bayanın evlenmesi halinde kendisine verilecek çeyiz parası bağkur üzerinden gelen yetim maaşının 12 aylık toplu ödemesi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ada parsel, parsel sorgul ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*