Şimdi yükleniyor

CDS Nedir? Türkiye CDS 5 Yıllık USD 2020

CDS Nedir? Türkiye CDS 5 Yıllık USD 2020

CDS Nedir? Türkiye CDS 5 Yıllık USD 2020

CDS Nedir?

CDS nedir yada CDS Primi ne demek sorusuna İngilizcesi Credit Default Swap olan Türkçesi ise Kredi temerrüt riski anlamına gelen oldukça rahat anlamda bir sigorta satın alma işlemi diyebiliriz. Bir ülkenin hazinesinin yada hususi bir firmanın yurt dışına yapmış olduğu borçlanma senedine karşılık satın alacağınız sigortadır. Mesela Türkiye bir dış borçlanmaya gitti ve vadesi vardığında herhangi bir sebeple ödemedi ve bunu satın aldığınız şirket, yatırım bankası size Türkiye yatırım bankası ödemese de bunu ödemekle yükümlüdür. Credit Default Swap’ın yüksek olması yatırımcının o denli riske girmesi anlama gelir. Riskiniz ne kadar düşükse Credit Default Swap seviyesi o denli aşağıda ,riskinizin seviyesi yükseldiğinde Kredi Temerrüt Risk Primi yükseldiğini görürsünüz.

  • CDS sözleşmeleri, yatırımcıların başka bir yatırımcıyla kredi riskini takas etmelerini elde eden türev sözleşmelerdir.
  • Kredi Temerrüt Risk sözleşmeleri, kredi piyasalarında en oldukça kullanılan türev ürünlerdir. Çoğu zaman durağan(durgun) getiriye haiz ürünlerin risklerini azaltmak için kullanılır. en yaygın kullanılan kredi türevleridir ve çoğu zaman durağan(durgun) gelirli ürünlerdeki kredi riskini aktarmak için kullanılır
  • Kredi Temerrüt Risk sözleşmeleri tezgah üstü piyasalarda işlem görür.

CDS Ne demek ve Nasıl Fiyatlanır?

Sigorta kontratı eğer bu tahvili ihraç eden devlet yada kurum vadesinde söz verdiği şekilde kontratı ödemezse bankalardan bu kontratın sahibini tamamen tazmin etmeyi güvence ediyorum diyerek, sözleşme alırsın bunun içinde bir karşılık ödenir, buna ise Credit Default Swap primi yada fiyatı denir.

Mesela, Credit Default Swap primleri algıyla belirlenir ve kimi zaman de temel faktörlerden kopuk olarak da etkilenebilmektedir. Bilhassa kredi notlarından indirilmesinden sonrasında Kredi Temerrüt Risk Primi yükseldiğini gördük ve ikincisi ise ABD ile anlaşmazlık şundan dolayı ABD’nin bazı bankalarımıza yaptırım uygulama ihtimali var ve ABD’nın Rusya ve İran’a yaptıklarından sonrasında o ülkelerin para birimlerinde kıymet kaybı her insanın görmüş olduğu bir netice olmuştur. Üçüncü olarak ise ulusal gelirimizin 100 lirasından 6 lirasını borçlanmak zorundayız ve biz bu borçları ödeyemeyeceğimiz şeklinde bir ihtimalide doğurmuş oluyor ve bizlere karşı olan itimatı de azaltmış oluyoruz.

Buna bakarak da Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi yüksektir. Bu da ülkemiz için o denli iyi bir netice olmamaktadır. Credit Default Swap priminin oldukça yüksek olması demek yabancı yatırımcıların bizim ülkemizi değil Credit Default Swap primi aşağılarda olan ve daha güvenilir olan öteki kurum yada devletler de yatırım yapacaklardır.

Kredi Temerrüt Risk Sözleşmeleri Iyi mi Kullanılır?

Kredi temerrüt risk sözleşmeleri, 2010 senesinde başlamış olan Avrupa Devletleri Borç krizi esnasında yaygın olarak kullanıldı. Mesela 2011 yılının Eylül ayında Yunanistan devlet tahvillerinin temerrüte düşme ihtimali yüzde 94’e yükselmişti. Ellerinde Yunanistan DİBS ve Bonoları tutan yatırımcılar, beş yıl vadeli 10 milyon dolarlık devlet tahvili almak istediklerinde her yıl beş milyon dolar CDS bedeli ödemek zorunda kalmaktaydı. Bu açıdan bakıldığında kredi temerrüt risk sözleşmeleri ülkelerin batma ihtimalini anlamak için de oldukça kullanılan bir yöntemdir.

CDS Primi Nedir?

CDS primi, siyasal ve ekonomik risk yönetimine bakılırsa biçim almaktadır. Bu da Kredi Temerrüt Risk primlerin her saat değişiklik göstermektedir. Her ülkenin kredi notlarından sürükleyici bir kaynak olarak görmekteyiz. Vatanımızda tesirini gördüğümüz 2008 küresel krizin devamında kredi derecelendiren kuruluşlar ile Credit Default Swap endeksleri daha çok markaj altına alınarak oldukça yakından incelemeye alınmıştır.

CDS Turkey – Türkiye CDS’i Kaç?

Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk oranlarına iki-üç değişik kanaldan yetişebilmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi Güvence Bankası yatırım departmanının sunmuş olduğu CDS verisidir. Diğeri ise Investing.com verisidir.

CDS, Borsa ve Faiz İlişkisi Nedir?

CDS priminde ki farklı olan şeylerle doğru orantılı olarak İstanbul Borsasındaki endeks farklılıkları yol açmaktadır. Kredi Temerrüt Risk primlerinin düşmesi durumunda tüm endeksler buna bağlı olaraktan yükselişe geçiyor ve bunların içinde borsa İstanbul endeksleri de yer almıştır.

Ülkemiz de CDS priminin yükselmesi durumunda borsa ve faiz oranları etkileniyor. Bu durumda borsa İstanbul düşüşüyle birlikte faiz oranlarında da bir yükseliş gözükmektedir. Kredi Temerrüt Risk primleriyle ilgili olarak borsa İstanbul ile ters bir ilişki oluşurken Faiz oranlarıyla ilgili olarak da doğru orantılı bir ilişki bulunduğunu söyleyebiliriz. Kredi Temerrüt Risk primlerinin yükselmesi durumunda ülke hazinesi hem yurt haricinde hem de yurt içinde oldukça daha çok faizle borçlanmak durumunda kalacaktır. Tüm ülkelerin risk durumuna bakılırsa değişimler görmek mümkündür.

Bir kurumun yada ülkenin Kredi Temerrüt Risk Primi yüksek olması onların o denli yüksek seviyede borç alacaklarına işarettir. Kredi Temerrüt Risk Primi bu doğrultu da faize yansır. Gelişmekte olan ülkeler arasın da para birimi olarak dolara karşı en oldukça kıymet kaybeden ülkelerden birinci olan ARJANTİN ve de üzülerek söylüyorum ki ikinci sırada i ülkemiz yer almıştır. Bunlara sebep olanların içinde da siyasal iktidarsızlık yanlış politikalar ve devlet içindeki düşünce çatışmaları yatırım meydana getirecek şirketleri kararsız bırakarak bizim vatanımızda yatırımlarını sürmek yerine daha güvenilir ve CDS primi düşük olan ülkeleri tercih sıralamalarının önlerinde yer almıştır.

CDS Faizleri ve Siyaset Faizi İlişkisi

Yabancı yatırımcılar bir ülkeye yatırım yaparken, o ülkenin bir tek tahvil faizini değil rasyonel olarak o borcu geri ödeyip ödeyemeyeceğini de hesaba katar. Yabancı yatırımcıların bu yüzden bir gözü de merkez bankaların siyaset faizi üzerindedir. Siyaset faizi yabancı yatırımcılar için işaret, para politikası için mühim bir göstergedir. Bu yüzden yabancı portföy yatırımcıları bir ülkenin yatırım yapılabilir faizini hesaplarken şu şekilde hesap yapar.

  • Ülkenin tahvil faizi
  • Ülkenin kredi temerrüt risk sigorta primi
  • Gelişmekte olan ülkeler için de yüzde 1 kadar (100 baz puan) belirsizlik bedeli

Hesabı şu şekilde yapabiliriz 3 Eylül 2019 tarihinde ülkede enflasyon oranı yüzde 17 olsun. Buna 390 Kredi Temerrüt Risk Primi rakamını eklersek (3.9) ve 100 baz puan belirsizlik puanı (1) 17 artı 3.9 art 1 puan şu demek oluyor ki 21.9 siyaset faizi belirlenmiş olmalıdır.

Türkiye’nin CDS Primi Kaç?

CDS primi ile ilgili grafikler bilhassa Bloomberg terminalleri üstünde yayınlandığından devamlı değişkenlik göstermektedir. Buna karşın kısa sürede Güvence Bankası bünyesinde yatırım sayfasında bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kredi Temerrüt Risk Sigortası Riski Sıfırlar mı?

Kredi Temerrüt Risk Primi olan CDS, aldığınız bir ürün için riski tamamen sıfırlamaz. Bu aslen bir uç durum olmakla birlikte 2008 senesinde maalesef kredilerini sigorta ettirmelerine karşın birçok kredi batmıştır. Bunun en büyük sebebi size CDS satan firmanın da kredinin de aynı anda batmasından dolayıdır. 2008 Dünya Finans Krizi’nde Lehman Brother’stan kredi ve sigorta alanlar, bankanın batmasından dolayı yatırımlarını sıfırlamıştır. Bu yüzden hem kredileri hem de sigortaları aynı bankada tutmamak gerekmektedir.

Share this content:

Yorum gönder