Cardano’nun (ADA) Yaratıcısı XRP Hakkında Konuştu

cardanonun ada yaraticisi xrp hakkinda konustu 5fea23c78612b Cardano’nun (ADA) Yaratıcısı XRP Hakkında Konuştu

Cardano‘nun yaratıcısı Charles Hoskinson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple davasına ve ajansın XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla ilgili konuştu.
Hoskinson, bir ekip AMA videosunda, kripto para varlıklarını düzenlemedeki probleminin bir kısmının token’ların dinamik ve kategorize edilmesinin zor olması bulunduğunu söylüyor.

“Kripto para birimleriyle ilgili sorun, her şeyi yapmış olup hiçbir şey yapmamalarıdır. Ve bazı günler menkul kıymet şeklinde görünüyorlar, bazı günler emtia şeklinde görünüyorlar, bazı günler para birimine benziyorlar ve bazı günler tamamen başka bir şeye benziyorlar. Birçok yönden kripto para birimleri finansın kök hücreleridir. Bir kök hücre bir süper hücre gibidir ve temelde bir kalp hücresi yada bir beyin hücresi yada benzeri olabilir. Ve düzenleme birazcık zor olsa gerek.”
XRP’nin sekiz senelik tarihinin bu noktasında Hoskinson, ilk günlerinde durumu değişik olsa da, bir menkul kıymet olduğuna inanmadığını söylemiş oldu:
“Önceki ifadelerimde, XRP’nin bir menkul kıymet bulunduğunu düşünmediğimi söyledim ve bence şu anki hali, mevcut kullanımı ve ekosistemin haiz olduğu merkeziyetsizlik seviyesi kesinlikle doğru. Ripple, kullanım ömrü süresince bir noktada bir menkul kıymet miydi? Adil bir münakaşa yapılabileceğinden inanırım.”
Dağıtımını Sorguladı
Hoskinson, esasında dijital varlığın dağıtılma şeklinin bir sorun olup olmadığını sorguladığını söylemiş oldu: “XRP’nin en azından genel olarak bir menkul kıymet olmadığına inanıyorum ve bu kök hücre argümanına geri dönüyorum. Kesinlikle menkul kıymet benzeri bir davranış var ve bu benim için derinden kafa karıştırıcı, sözgelişi akıllı sözleşmeler çağlarında niçin gerçek bir firmanın bir token dağıtımından görevli olacağı. Şimdi bu asla mantıklı değil. Aslına bakarsan mevcud, işleyen bir ağınız varken bunu yapmak zorunda değilsiniz.”
Hoskinson, bu davanın, SEC’in EOS kripto para biriminin yaratıcısı Block.one’a karşı gerçekleştirdiği eylemlerden temelde değişik bulunduğunu söylemiş oldu. Ona bakılırsa SEC’in almış olduğu pozisyon, XRP’nin 2012’de bir menkul kıymet olduğu ve sekiz yıl sonrasında bugün bir menkul kıymet olmaya devam etmiş olduğu yönünde. Peki sonunda bu ne anlama geliyor? Hoskinson, “Bu, yaptıkları tüm davranışların, menkul kıymetler yasalarına ve açıklamalarına, içeriden informasyon ticareti düzenlemelerine, tüm bu tür şeylere organik olarak olacağı anlamına gelir. Ve bu noktaları buna bakılırsa birleştirecekler” ifadelerini kullanıyor.
Netice ne olursa olsun Hoskinson, XRP’nin sonunda bir menkul kıymet duyuru etmesi durumunda kripto para endüstrisi üstünde bir domino tesiri olacağına inanmadığını söylüyor:
“Sözgelişi Ripple düşerse ve XRP alevler içinde yanarsa, bir halde tüm sektörün parçalanacağına inanmıyorum. Yalnız olmayacak. Buna asla inanmıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir