Bütçe Hazırlamanın En Kolay Yöntemi

butce hazirlamanin en kolay yontemi 6029393b9525d Bütçe Hazırlamanın En Kolay Yöntemi

Ilk olarak lügat anlamı ile başlamış olalım: Devletin, bir kuruluşun, bir aile yada bir kimsenin gelecekteki belirli bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerinin tümüne bütçe deniyor.
Bütçe hem aile, hem firmalar hem de devletler için tertipli ekonominin yapı taşıdır. Gelir-gider seviyesinin dengede kalabilmesi için ne olursa olsun bütçe planlaması yapılması gerekiyor… Bütçe planlaması yapmamış bir devlet, kurum, aile yada kişinin ekonomik açıdan sorun çekmesi ne yazık ki kaçınılmaz. Bütçe yapanlar için ise hem ekonomik hem de toplumsal yaşam fazlaca daha rahat yönetilebilir olur.
İyi bir bütçe planlaması yapmak, bununla beraber satın aldığınız ürünlerin gereksinim mı talep mi bulunduğunu kavramanızı sağlar. Ben bu parayı nereye harcadım, demenin önüne geçer.
Bütçe iyi mi yapılır?
1.Temelleri sağlam olan bir bütçenin kolay kolay yıkılması zor olsa gerek. Bunun için de en iyi yöntem geçmişe bakarak çözümleme etmektir. Geçtiğimiz aylarda en fazlaca nelere para harcadığınızı düşünün. Bu şekil şeyleri rapor edin. Ek harcamalarınız ve bunlara sebep olan durumları tespit edin. Bunun için kredi kartı ekstrelerinizi de denetim edebilirsiniz.
2.Gelir kaynaklarınızı belirleyin.
Maaşınızı, ek işlerinizi belirleyin ve gelir tablosu oluşturun. Fakat prim, bahşiş şeklinde devamlı değişen gelirleri, aslolan geliriniz olarak düşünmeyin.
3.Giderlerinizi belirleyin.
Bütçe oluşturmanın püf noktası, alınanların mecburi olup olmadığıdır. İstek ve gereksinim noktasında bir tablo oluşturmalısınız. Ilkin giderlerinizi yazın sonrasında da bunların hangilerinden vazgeçebileceğinizi düşünün. Bütçe yapmak için Moneye uygulamasını kullanabilrisiniz. 
4.Gelir-gider dengesini kurun.
Gelir-giderlerimizi tespit ettik. Şimdi sırada iki tabloyu birleştirmekte. Ilkin bir denge oluşturmalı, sonrasında da birikime ve yatırıma para artırmalıyız.
 5.Yoksa tablonuz kırmızı alarm mı veriyor?
Gelirleriniz giderlerinizden fazlaysa her şey yolunda anlamına gelir. Bu parayı birikim ve yatırıma ayırabilirsiniz. Peki ya giderleriniz fazlaysa? Bu durumda yapabileceğiniz şey; 3.maddeye tekrardan dönmeniz olacaktır. Gider tablosundan kısmaya çalışın. Bahsettiğimiz şeklinde, kim bilir sizin gereksinim sandığınız şey aslına bakarsak gereksinim değildir.
6. İşin içinden çıkamıyorsanız gelir kaynağınızı artıracak yollar arayın.
Madem giderleriniz gelirlerinizden fazlaca, gelirleri artırmanın yollarını bulun. Bu aşamada ek işler imdadınıza yetişecektir.
7.Gelecek ay için iyi bir bütçe halletmeye hazırsınız.
İlk ayınız birazcık zor geçebilir. Hatta bütçenizi tekrardan gözden geçirmeniz de gerekebilir. Bunlar sizin gideceğiniz yoldaki yalnız küçücük işler. Siz sabırlı ve planlı olursanız yol sizi paranızı ve hayatınızı yönetmeye götürecek. Böylece finansal özgürlüğü yakalayacaksınız.

HAYIR Demeyi Öğrenin!Hayır demeyi biliyor musunuz? Aslına bakarsak “Affedersiniz, yapamam” görkemli bir yanıt ve vermeniz gereksinim duyulan tek cevaptır.
 

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir