Borsa İstanbul’da Hisse Devri Tamamlandı Mı?

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) içinde, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devrini içeren işlem QIA’nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlanırken, söz mevzusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam ana para kıymeti üstünden belirlendi.
Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) içinde, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devrini içeren işlem tamamlandı. Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam ana para kıymeti üstünden belirlendi.
TVF’den meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran, 26 Kasım’da TVF ve QIA içinde imzalanan mutabakat anlaşması kapsamındaki işlem, QIA’nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlandı. Söz mevzusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam ana para kıymeti üstünden belirlendi.
Açıklamaya nazaran, hisse devrinin tamamlanmasının arkasından TVF, haiz olduğu yüzde 80,6’lık payla Borsa İstanbul’un en büyük hisse sahibi pozisyonunu koruyacak. QIA yüzde 10’luk hisse ile Borsa İstanbul’un yatırımcısı olurken, önde gelen ulusal ana para piyasaları aktörlerinden oluşan öteki hissedarlar payların kalan kısmını tutmaya devam edecek.
“YABANCI SERMAYE ÇEKME AÇISINDAN AYRI BİR ÖNEMİ VAR”
Açıklamada mevzuya ilişkin görüşlerine yer verilen TVF Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Sönmez, “Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hisse devri, iki ülkenin varlık fonları içinde uzun soluklu olmasını hedeflediğimiz iş birliğinin başlangıcıdır” ifadesini kullandı.
Sönmez, “Bu yatırımın, Borsa İstanbul’un orta vadede planladığımız halka arzı öncesinde kıymet yaratımına ve kurumsal yönetim ilkelerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Küresel olarak ekonomik zorlukların yaşandığı Kovid döneminde ülkemize yabancı ana para çekme açısından da bu yatırımın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Borsa İstanbul, 2022’de faaliyete başlaması planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin mühim aktörlerinden biri olacak; bu açıdan QIA, yapmış olduğu yatırımla hem Borsa İstanbul’a hem de Türkiye’nin vizyonuna duyduğu itimatı kanıtlamaktadır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Borsada Iyi mi Yatırım Yapılır?Nedir bu borsa? Borsada iyi mi yatırım yapabilirim? Şeklinde sorularınız var ise Borsa İstanbul’un hazırladığı Borsa İstanbul yatırımcı rehberini ne olursa olsun izlemelisiniz.
 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir