borclarinizi azaltmanizi saglayacak 5 davranis degisikligi 60912e01ebf33 Borçlarınızı Azaltmanızı Sağlayacak 5 Davranış Değişikliği

 ‘Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamazsın’ demişler. Eğer borçlarınızı azaltmak ve yeni borçlar eklemek istemiyorsanız, bazı davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyor:
1 – Borçları Takip Altına Almaya Başlayın
Öncelikle borçlarınızın bir listesini yapın. Nereye ne kadar borcunuz var, toplam borcunuz ne kadar ve öncelikli olarak hangisini ödemelisiniz bunları belirleyin. Diyelim kredi kartı borcunuz var; ekstrelerinizi mutlaka inceleyin. Nereye, ne harcamışsınız, borç neden olmuş gibi sorular borcu eritmenize yardımcı olacaktır.
2 – Harcama Alışkanlıklarınızı Değiştirin
 İsteklerin sonu yok ama borçla yaşamaktansa, isteklere bir süre ara vererek ya da sınırlayarak, temel ihtiyaçlarınıza odaklanarak harcama yapın.
3 – Gelirinizi Artırmanın Yolları Arayın
Birçok kişi, özellikle bir yerde çalışırken, farklı yollardan da para kazanmayı düşünmez.  Oysa, “nasıl daha fazla gelir elde edebilirim” düşüncesini benimsemeliyiz. Eğer çalıştığınız yer sizin ek iş yapmanıza ya da mesai saatleri dışında çeşitli hobilerden para kazanmanıza izin veriyorsa bunu değerlendirin. Bunun için bilgi ve becerileriniz çerçevesinde ek gelir yöntemlerini araştırın. Ne kadar zaman ayırabilirsiniz, neler yapabilirsiniz, planlayın. 
4- Hedef Belirlemeyi Alışkanlık Edinin
Borçlarınızı öderken hedefler belirleyin. Örneğin “bu ay borcumun şu kadarını ödeyeceğim” diye bir plan yapın. Yaptığınız plana sadık kalmaya çalışın. Listeye bakarak ilerleyin ve düzenli şekilde borçlarınızı ödemeye çalışın.
5- Utanmak, Kaçmak Yerine Konuşun
Borçlarınızı ödemek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bankanızı arayın, müşteri temsilcinize durumunuzu samimiyetle anlatıp, ödemeler konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Birlikte bir yol haritası çizin. 
Unutmayın ki bunda utanacak, sıkılacak bir durum yok…

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin?
Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play

App Store

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir