BM Uyardı! Çekirge İstilası Tekrardan Başlıyor ve Sürati Saatte 150 Km

bm uyardi cekirge istilasi yeniden basliyor ve surati saatte 150 km 5fcca61b9c27b

Abone Ol:

Hindistan’da ilk olarak görülen ve Türkiye’ye de teğet geçen hatta yer yer Hatay’ın bazı bölgelerinde görülen çekirge istilasına karşılık olarak Birleşmiş Milletler yeni bir uyarı da bulunmuş oldu. Buna nazaran çekirge istilası tekrardan başlıyor ve bir haftaya kadar tehlikeli netice seviyeye gelebilir. Peki istiladan Türkiye etkilenecek mi, hangi ülkeler risk altında.

Listede Türkiye Yok

Çekirgeler sıcak iklim bölgelerinde ki ülkelere doğru giderken Birleşmiş Milletler tarafınca meydana getirilen uyarı da Türkiye’ye değinilmedi. Meydana getirilen açıklama da çekirgelerin Somali ve Etiyopya’ya yumurtladığını ve birkaç gün içinde Kenya’ya istilanın başlamış olacağı açıklandı.

Bilhassa Doğu Afrika ülkelerinin tamamının dikkatli olması gerektiği belirtilirken önümüzdeki süreçte yumurtaların bırakıldığı Somali ile Etiyopya’da çekirge istilasının tekrardan olacağı açıklandı. Bilinmiş olduğu suretiyle çekirgelerin sayıları ve büyüklükleri o denli fazla ki bir kilometre karelik alanda toplam 60 milyondan fazla çekirge bulunuyor. Tüm çekirgelerin tarlaları ve ekin alanlarını salgın etmesinin vereceği zarar ise devasa büyüklükte.

Çekirgeler uğradıkları alanda bir saatte 35 bin kişinin yiyeceği gıdayı tüketiyor. Yumurtalarını bıraktıktan sonrasında yola devam eden çekirgelerin sürati saatte 150 km olarak açıklandı. Süratli bir halde ilerleyen çekirgelerin Ocak ayına kadar Doğu Afrika devletlerinde etkili olmaya devam edeceği belirtilirken Birleşmiş Milletler mevzuyu takip ediyor ve süre içinde dikkat etmesi gereksinim duyulan ülkelerin listesini açıklamaya devam edecek.

YORUM EKLE

Yorumunuz Onaylanmak Suretiyle Gönderildi

Adınız Soyadınız

Yorum

Gönder

Yanıt : @name

×

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir