Bluetooth 4.2 Neler Sunuyor?

Yeni Bluetooth standardı olan Bluetooth v4.2, bilhassa Nesnelerin İnterneti için yeni olanaklar sunuyor.Bluetooth,artık her cihazda karşımıza çıkan ve işlerimizi kolaylaştıran bir özellik olarak görünmektedir.Dada evvelinde bir tek cep telefonlarında ve laptoplardan kullanılan bu özellik artık otomobillerde,fotoğraf makinalarında kullanılmaktadır.Türkçe’ye Nesnelerin İnterneti olarak kazandırılan Web of Things (IoT) cihazlar da Bluetooth teknolojisinin nimetlerinden faydalanıyor. 2020’ye kadar 28 milyar “nesneyi” internete kazandırması beklenen IoT, Bluetooth 4.2 ile beraber nesneleri daha kolay bir halde internete bağlayabilecek.

Geçtiğimiz aralık ayında ise Bluetooth Special Interest Group (SIG) tarafınca bu standart için yeni bir özellik duyuruldu ve Bluetooth 4.2 çıktı ve bununla beraber IPv6 bağlantısı sunan Web Protocol Support Profile (IPSP) desteğini de geldi.Bluetooth 4.2 ile daha azca güç tüketimiz ve artan aktarma hızı bulunuyor.Yeni Bluetooth sürümü artık 2.5 kat daha süratli bir halde veri transferi yapılabilecek.Paket kapasitesi de Bluetooth 4.2 beraber 10 kat artmış durumda.

Bluetooth 4.2 ile en dikkat çeken özelliği ise gizlilik ve güvenlik üstüne olduğu görülüyor.Gizlilik protokolleri yardımıyla Bluetooth Smart cihazların üçüncü şahıslar tarafınca takip edilmesi engelleniyorBluetooth 4.1’in sunmuş olduğu AES şifreleme yardımıyla BR/EDR bağlantıları koruma altına alınmıştı. 4.2 ile beraber FIPS algoritmaları devreye giriyor ve geniş çapta bir koruma sağlıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top