Birikim Yapmanın Püf Noktaları

birikim yapmanin puf noktalari 6029394ad7661 Birikim Yapmanın Püf Noktaları

Birikime adım atmak önemli. Pek oldukça kimse, birikim yapmak için oldukça kazanmak gerektiği yanılgısına düşüyor. 3-5 lira ile ne kadar birikir ki, diyenlerin sayısı azca değil. Oysa, daha ilkin dediğimiz benzer şekilde, ‘her oldukça, azdan olur!’
Birikim yapmanın birkaç püf noktası var. Gelin hep birlikte göz atalım.
1.Her şeyin başı bütçe planlaması
Plansız programsız biriktirmek zor. Yapmanız gereksinim duyulan ilk şey gelir-giderlerinizi belirlemek, bütçe yapmak.
Bu sayede gerekseme sandığınız birçok şeyin aslen talep bulunduğunu anlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz gelir-gider tablosunda harcamalarınızı görüp, ya harcamalarınızı azaltır ya da ek gelir sağlayacak şeylere yönelirsiniz.
2.Biriktirmek için mini hayaller kurun
Sözgelişi “Bu ayın sonunda kendime yeni bir kazak alacağım.” deyin. Birikim teriminin kafanızda yer etmesi için başlangıçta kendinizi ödüllendirin.
3.Kurduğunuz hayalleri geliştirerek hedef haline getirin
‘Hayal ile hedef arasındaki fark eylemdir’ demişler. Hayalinizi, hedefe dönüştürün bunun için plan yapın ve sizi hedefinize götürecek birikime başlayın. Bir hedef için biriktirenler, daha başarı göstermiş olurlar.
4.Hedefinizi kendinize hatırlatın
Ne için biriktireceksiniz buna karar verdikten sonrasında kesinlikle belli aralıklarla görebileceğiniz bölgelere asın hedefinizin fotoğrafını. Bir telefon bir bilgisayar kim bilir bir yurt dışı tatili…
5.Kumbara alışkanlığı edinin
Birikim halletmeye alışmanın yollarından birisi de kumbaradır. Her gün kumbaraya 5 Türk Lirası atsanız 1 ayın sonunda 150 Türk Lirası eder ve bu başlangıç için oldukça ideal bir meblağ.
6.Birikim hesabı açın
Maaş hesabınızın olduğu bankadan bir birikim hesabı açın. Biriktirdiğiniz paranın düzgüsel hesabınızda olması onu harcamanıza sebep olabilir. Bu yüzden birikiminizi başka bir hesapta saklamanız daha yararlı olacaktır. 
7. Para harcamaya iten kötü alışkanlığınız var ise bırakın
Averaj 1 paket sigaranın 12 Türk Lirası bulunduğunu ve günde 1 paket içtiğinizi düşünürsek ayda tamı tamına 360 Türk Lirası ediyor. Ve dikkatsizlik etmeyin bu değerler bağımlılık durumunuza ve sigaranın fiyatına nazaran değişecektir. Hem sağlınız hem de cebiniz için mutluluğun anahtarı bu alışkanlığı bırakmaktan geçiyor.
8.Gelirinizi yükseltin
Azca para kazanıyor olabilirsiniz fakat bu demek değildir ki ek gelir elde edemezsiniz. Yeteneklerinizi tekrardan keşfedebilir, boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Ek gelirinizin tamamını birikim yaptığınızı düşünürsek kısa zamanda hedeflerinize de ulaşabilirsiniz.
9.Dost seçiminize dikkat
Üzüm üzüme baka baka kararır malum. Harcayan arkadaşlarınızın yanında değil, birikimci arkadaşlarınızın yanında birikim daha kolay olur. Güvenli olun bu yöntem bile birikim yapmanızı kolaylaştıracaktır.
10.Hayır demeyi öğrenin
“Hayır ,ben birikim yapıyorum ve harcamalarımı kısmam gerekiyor” diyebilin.
Dikkatsizlik etmeyin; ileride “iyi ki birikim halletmeye başlamışım” diyeceksiniz.

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir