Bir İş Görüşmesinde Tutkulu Olduğunuzu Iyi mi Gösterirsiniz?

bir is gorusmesinde tutkulu oldugunuzu nasil gosterirsiniz 60c8e5faa91de Bir İş Görüşmesinde Tutkulu Olduğunuzu Iyi mi Gösterirsiniz?

Alex’in tesiri altına alan bir özgeçmişi vardı. Okulda görkemli notları, tanınan bir ekip teknik projesi ve ilk iki işinden somut neticeleri vardı. Gene de yeni bir yüksek teknoloji girişimiyle mülakata girdiğinde şirket onu geri çevirdi. Alex’in şansına, reddedilmesinin nedenini resmi olmayan bir kaynaktan, karara katılmayan bir meslektaşından öğrenebildi. Görüşmecilerin Alex’in tutkudan yoksun bulunduğunu düşündükleri ortaya çıktı. Sessizdi, özgeçmişindeki projelere iyi mi katkıda bulunduğunu belirtmedi ve güçlü adaylarda görmeye alışkın oldukları coşkunluğu göstermedi.
Alex, kendisine başarıları küçümsemenin ve neticelerle devam etmenin öğretildiği Hong Kong’da büyümüştü. Ne yazık ki, görüşme yapmış olduğu şirket ABD’deydi. Görüşmecilerin bir kör noktası vardı: Tutkulu adayların başarıları hakkında yüksek sesle ve uzun uzun konuşacaklarına inanıyorlardı. Alex’in, kişiliğini yada kültürel olarak kökleşmiş tavırlarını temelden değiştirmeden, mülakatlarda coşku ve bağlılığını iyi mi ileteceğini bulması gerekiyordu.
Tutku göstermek, görkemli bir iş adayının tek belirleyicisi değildir, yalnız işe alım yöneticileri, görüşme geri bildirimlerinde bu özelliğe tekrardan tekrardan atıfta bulunur. Bir sonraki iş görüşmenizde başarıya ulaşmış olmak için, sizin için en önemli olanı iyi mi ileteceğinizi bulmanız gerekir. İşte iyi mi olacağı:
Nedeninizle başlayın. Bir oldukca özgeçmiş ve mülakat yanıtı, birinin “niçin” sorusuna asla girmeden “ne” yaptığının uzun bir listesidir. İşe alım yöneticilerine ne yaptığınızı söylemek yerine, motivasyonunuzu, niçin bu aktiviteyi seçtiğinizi ve işinizin tesirini açıklayarak başlayın. Alex, hızla gelişen hızla gelişen değişen hızla gelişen teknolojinin tamamımız için erişimi eşitlediğine inanılmış olduğundan yazılım uygulamaları geliştirmeyi severdi. Ailesi onu seçkin bir okula göndermek için pahalı ders kitapları ve araç-gereç satın almak da dahil olmak suretiyle birçok fedakarlıkta bulunmuştu. Bunların maliyeti teknoloji yardımıyla düşürülebilirdi. Alex’in kodlamayı sürdürme motivasyonu son aşama kişiseldi ve bu da tutkusunu körükledi. 
Nereye fazladan süre ayırdığınızı açıklayın. Bir oldukca pozisyon için uygun bir adayın akıllı olması, oldukca emek harcanması ve netice alması beklenir. İstisnai bir aday, görüşmecilere ne süre bunun ne kadar ilerisine gittiğini söyler. Üniversitenin son senesinde Alex, bilgisayar laboratuvarı kapatıldığında masanın altına saklanırdı, böylece kapanış saatinden sonrasında kalıp kodlamaya devam edebilirdi. Sıkı emek harcanması ve fazladan saatleri karşılığını verdi. Alex’in yazdığı bir programdan, laboratuvarın daha verimli çalışmasını sağlamak için üniversitesindeki sistem yöneticisi tarafınca yararlanıldı.
Hobilerinizi paylaşın. Bir şey hakkında tutkulu olduğunuzda, bu hayatınızın diğeri yönlerine yayılma eğilimindedir. Alex bir şeyler inşa etmeyi severdi. Okulda, işte ve evde bilgisayar programları yarattı. Bu şekilde bir proje, bira getiren robotun yapımı ve programlanmasıydı. Bir sonraki mülakatı esnasında Alex, boş zamanlarında yapmış olduğu robotların videolarını gösterdi. Hevesini ve alanına olan derin bağlılığını gösteren projeler.
Ücret karşılığı olmadan çalıştığınız yerlerden bahsedin. Tutku ve inanç, işinizin yada hobinizin bir parçası olmadığında bile sizi bir şey üstünde çalışmaya yönlendirebilir. Bir sonraki mülakatında Alex, evsizlere barınma ve gıda yardımı yapmakla ilgili bir hikâye söylemiş oldu. Sınırı olan alan sebebiyle, sığınakta bir seferde yüz kişinin beslenme ihtiyacı karşılanabildi ve peşinden her akşam ikinci bir konuk grubu için oturma yerlerini oluşturuldu. Tahsis edilen süre süresince her insanoğlunun beslenebilmesi zordu. Alex, bir gecikmenin iki menü seçeneği için sipariş alıp bu biçim şeyleri doğru bir halde teslim etmekten kaynaklandığını fark etti. Oturma tablosunu ve seçilen menü öğesini görüntüleyen bir program kodladı. Program, servis verimliliğini 17 dakika hızlandırdı ve hataları ve hayal kırıklığını azalttı.
Görüşmeler esnasında bu teknikleri kullandıktan sonrasında Alex, kendisini geri çeviren firmanın bir rakibi tarafınca işe alındı. Yeni işinde oldukca çalıştı, beş patent kazanmıştır ve üretken bir kodlayıcıydı.
Bir sonraki iş görüşmeniz esnasında şirketlerin tutkuyla özdeşleştirdiği tam gaz, masaya vuran davranışlar sergilemediğiniz sebebiyle gözden kaçmayın. İşverenlerin, eylemlerinizin ve sözlerinizin altında yatan taahhüdü görmelerine destek olun. Onlara tutkunun değişik şekillerde geldiğini ve tesiri altına alan sonuçlar verdiğini gösterin.
Kaynak: https://hbr.org/2019/04/how-to-show-youre-passionate-in-a-job-interview?utm_medium=social&utm_campaign=hbr&utm_source=twitter&tpcc=orgsocial_edit

Friends Yıldızları Diziden Ne Kadar Kazanıyor? Friends’in tekrardan bir araya gelmesi 17 yıl sürdü. Peki dizinin yıldızlarının popüler sitcomdan ne kadar para kazandığını biliyor musunuz? Dizinin, onunla ilişkili tamamımız için iyi mi bir para basma makinesi haline geldiğini öğrenmek için yazıyı okuyun!
 
 

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir