Basur Ne Demek?

Basur Ne demek?
Her ne kadar rahatsız edici ve ciddi manada ruhsal bozukluklara niçin olabilecek bir hastalık olsa da, doktora başvurmakta gecikip, utanma sonucunda fena sonuçlara ve benzeri olmayan ağrılara yol açan basur hastalığı, makat bölgesinde yer şişkinlik, kanama, yanma ve kabızlık şeklinde hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Dünya üstündeki her 2 kişiden birisinde bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür. Bilhassa dikkat edilmesi gerekir ki; bağırsaklarda yer edinen lifli gıdalardan uzaklaşıp, baharatlı yiyeceklere yoğunlaştığınız süre, basur olma ihtimaliniz doğru orantılı olarak artacaktır. Şikayetlerin söylenmemesi, dile getirilmemesi ve utanarak saklanma durumu, bayağı ve kolay bir tedavisi olan basur hastalığının sonucu olarak bağırsak kanserine kadar gidecek bir rahatsızlıkla karşı karşıya gelebileceğiniz gerçeğini ortadan kaldırmıyor.
Bu iki hastalık içinde oldukça minik bir çizgi olmasıyla beraber, rahat diye dile getirmediğiniz basur yerine, bağırsak kanseri olmuş olmanız da gerçekleşmiş sayılacaktır. Erken tanı kanalıyla üstesinden gelinecek olan basur ve bağırsak kanseri, gizleme ve erteleme yüzünden, önü alınamayan büyük problemler şeklinde de gelişebilir. Bundan dolayı, uzman doktorunuza başvurmanız, en minik rahatsızlığınızda bile dirimsel ehemmiyet teşkil etmektedir.
Basur hastalığının en büyük emaresi kabızlık, makatta oluşan sızı ve kanamadır. Bu şeklinde şikayetleriniz çoğunlukla ve elle dokununca hissedilecek derecede gerçekleşmişse, basur olmuşsunuz anlamına gelir. Bilimsel adıyla hemoroid olarak malum bu hastalık, kolay şekilde sonlandırılacağı şeklinde, tedaviyi aksatmanız ciddi sorunlarla yüzleştirecektir.
Basur hastalığının 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; birincil basurlar, ikincil basurlar, iç basurlar ve dış basurlardır.

Birincil basurlar; oldukça sık görülmekle beraber, makat bölgesinde yer edinen toplardamar ağının gerçek adıdır. Anüs bölgesinde çoğunlukla rastlanır. Averaj olarak ele alınırsa, 25 ila 30 yaşlar içinde çoğunlukla görülür.
İkincil basurlar; Kapıtoplar damarı üstünde bulunan kan akışının engellenmesi sonucunda karşılaşılan rahatsızlıktır. Bazı hastalıklar sonucunda da, ikincil basur olmak mümkündür. Buna örnek verecek olursak; siroz hastalığı sonucunda ikincil basur hastalığına rastlanmaktadır.
Dış basur; Anüs bölgesinde yer edinen bölgenin kapanması sonucunda, kasın altında yer edinen toplardamarın genişlemesi sonucunda karşılaşılan basur çeşididir.
İç basur ise; Anüs bölgesinde yer edinen bölgenin kapanmasında rol oynayan kasın altında yer edinen toplardamarın kapanması sonucunda görülür. İç ve dış basur aynı anda gerçekleştiği şeklinde, yalnızca birisi var ise ki; bu çoğu zaman dış basur olarak gerçekleşmektedir.
Basur Hastalığı Emareleri Nedir?
Makat bölgesinden gelen kanamalar, basurun en büyük emareleri içinde yer alır. Genel olarak ilk emare bu yönde olacağı şeklinde, uzmana derhal başvurulması gerekecektir. Makat bölgesinde rastlanan iltihaplanma da, aynı şekilde emarelerinden bir diğeridir. İltihaplanmış basur memelerinin genişleyip şişmesi sonucunda hasta rahatsız olur. Dışkılama işleminde, kişide şiddetli ağrılar meydana geliyorsa, bu da bir emaredir. Düşük oranda kanama olsa dahi, her dışkılama sonrasında meydana gelmesiyle beraber, bir süre sonrasında hastada kansızlığa niçin olacaktır.
Basur tedavileri için, uzman hekime başvurmanız gerekir. Bazı yöntemler ve ilaçlarla tedavi mümkün olduğu şeklinde, cerrahi müdahale de söz mevzusu olacağından, kati bilgiyi uzmanınızdan almalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top