Ana Sayfa > ccv > Başkasının Instagram Hesabı Iyi mi Kapatılır?

Başkasının Instagram Hesabı Iyi mi Kapatılır?

Makalede Neler Var

Bir Kişinin Instagram Hesabı Iyi mi Kapatılır?Başka Bir Hesabı Yansılamak Eden Hesap Iyi mi Kapılır?Yasalara Aykırı Hareket Eden Hesap KapatmaNefret İçerikli Paylaşan Meydana getiren Hesabı KapatmaHacklenen İnstagram Hesabı Iyi mi KapatılırSözlü Tacizde Bulunan İnstagram Hesabını Kapatma13 Yaşından Ufak Kullanıcısı Olan İnstagram Hesabını KapatmaInstagram Topluluk Kurallarına Aykırı Davranan Hesap Kapatma
Başkasının Instagram Hesabı Iyi mi Kapatılır? Kurulduğu 2010 yılından bu yana dünya genelinde en beğenilen, favori toplumsal medya uygulamalarından olan Instagram’da hangimiz bazen bazı hesapları gereksiz ve sinir bozucu bulmuyoruz ki?

Bilhassa bizi rahatsız eden, bizlere devamlı bildiri atan, negatif yanıt vermemize karşın bizlere bildiri atmayı bir türlü bırakmayan kişileri yakınma etmek istesek de bir çok süre bu tür hesapları engellemeyi tercih ediyoruz.
Bazı hesapların kapatılmasını ve Instagram’da artık yer almamasını dilesek de ne yazık ki Instagram, bir çok süre bu hesapları kapatmıyor.

Yakınma ederek, dilediğimiz Instagram hesabını kapattırabilmemiz için bu hesapların bazı Instagram kurallarını ihlal etmeleri gerekiyor.
Mesela, terör, hakaret, nefret ve rahatsız etme içerikli tüm fotoğraf, video ve story paylaşımları, topluluk kurallarını ihlal ettiğinden bu biçim paylaşımlarda bulunan hesapları sizi rahatsız etmeseler dahi kapattırabiliyorsunuz.
Bu yazımızda özetlemek gerekirse başkasının Instagram hesabı iyi mi kapatılır 2021? sorusunu yanıtlamaya, mevzuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Bir Kişinin Instagram Hesabı Iyi mi Kapatılır?
Başka birinin Instagram hesabını kapattırabilmeniz için kapattırmak istediğiniz bu hesabın Instagram için uygun olmayan kısaca Instagram politikalarına aykırı bir halde hareket eden bir hesap olması gerekiyor.
Instagram’a yakınma yöntemiyle kapattırabileceğiniz bu hesapları Instagram kullanım koşullarına aykırı oldukları takdirde kapattırabiliyorsunuz.
Instagram kullanım koşullarına aykırı olan kısaca kapattırabileceğiniz hesapları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Başka Bir Hesabı Yansılamak Eden Hesap Iyi mi Kapılır?
Sizin hesabınızı ya da bir başkasının hesabını yansılamak eden kısaca kendine ilişik olmayan fotoğrafları kendisininmiş şeklinde paylaşan hesapları yakınma edebiliyorsunuz.
Mesela, sizin fotoğraflarınızı kullanıp, fake bir hesap oluşturan ve insanlara sizmiş şeklinde davranan bir hesabı fark ettiğinizde bu hesabı direk yakınma etmenizi, listenizdeki arkadaşlarınızı da bu hesabı yakınma etmeye çağrı etmenizi öneriyoruz.
Yasalara Aykırı Hareket Eden Hesap Kapatma
Yasalara aykırı bir halde hareket eden, mesela dolandırıcılık girişiminde bulunduğundan şüphelendiğiniz hesapları da kapattırabilme şansınız bulunuyor.
Nefret İçerikli Paylaşan Meydana getiren Hesabı Kapatma
Belirli bir kişiye, siyasal partiye, dine ya da topluluğa karşı kin dolu, aşağılayıcı ve minik düşürücü içerikler paylaşan hesapları da yakınma edebiliyorsunuz.
Hacklenen İnstagram Hesabı Iyi mi Kapatılır
Bir arkadaşınızın ya da sizin hesabınız hacklendiyse kısaca başka birinin eline geçtiyse bu hesabı da yakınma ederek, kapattırabiliyorsunuz.

Sözlü Tacizde Bulunan İnstagram Hesabını Kapatma
Size dm üstünden hakaret mesajları yağdıran, sözlü tacizde bulunan, içeriklerinize ve paylaşımlarınıza fena yorumlar icra eden hesapları da kapattırabiliyorsunuz.
13 Yaşından Ufak Kullanıcısı Olan İnstagram Hesabını Kapatma
13 yaşını hemen hemen doldurmamış kullanıcıları olan hesapları da kapattırabiliyorsunuz.
Instagram Topluluk Kurallarına Aykırı Davranan Hesap Kapatma
Çıplak hanım ya da adam fotoğrafları paylaşmak, Instagram takipçi, beğeni, yorum vb. hileleri kullanmak, terörü destekleyici içerikler paylaşmak, ırkçılık vb. topluluk kurallarına aykırı paylaşım ve hareketlerde bulunmak,  Instagram topluluk kurallarına aykırılık arz ediyor.
Instagram topluluk kurallarının tamamı Feysbuk uygulamasında açıklanıyor.
Topluluk kuralları listesinin tamamını görüntülemek için https://www.feysbuk.com/help/instagram/477434105621119 linkini tıklayabilirsiniz.

Kısacası sizi ya da insanları rahatsız eden, hakaret dolu içerikler paylaşan, insanların duygu ve düşüncelerini istismar eden, toplumsal terbiye kurallarını hiçe sayan hesaplar, Instagram kullanım koşullarına aykırı olarak kabul ediliyor diyebiliriz.
Yukarıda bahsi geçen durumlardan biri ile karşılaşmanız halinde bu hesapları yakınma edebilirsiniz.
Peki, başkasının Instagram hesabını kapattırmak için iyi mi bir yol izlemeniz gerekiyor?
 Sizi rahatsız eden hesabı yakınma etmek için adım adım ne yapmanız icap ettiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Instagram’da yakınma etmek istediğiniz hesabı açın.
Eğer bir gönderiyi yakınma etmek istiyorsanız, o süre bu gönderiyi büyütmeniz kısaca üzerine tıklamanız gerekiyor.
Profil ya da fotoğrafın derhal sağ üst köşesindeki 3 noktaya tıklayın (Iphone cihazlarda yan yana, Android cihazlarda ise üst üste üç nokta işaretine tıklamalısınız)
Karşınıza oluşturulan menüden ‘ Yakınma Et’ seçeneğine tıklayın.

Yakınma Et, seçeneğine tıkladığınızda Instagram, size bu hesabı niçin yakınma etmek istediğinize dair bazı sorular yöneltiyor.

‘Spam’ ya da ‘uygunsuz’ seçeneklerinden birine tıklamanız gerekiyor.
Spam seçeneğine tıkladığınızda başka hiçbir işlem yapmanız gerekmeden bu hesaba dair şikayetiniz oluşturulmuş oluyor.
Uygunsuz; seçeneğine tıkladığınızda ise ‘Hesabı Yakınma Et’ ya da ‘Gönderiyi, Mesajı ya da Yorumu Yakınma Et’ şeklinde iki seçenek sizi karşılıyor.
‘Hesabı Yakınma Et’ seçeneğine tıkladığınızda yakınma sebebinizi işaretlemeniz gerekiyor.
Mesela; Instagram’a uygun olmayan içerikler paylaşıyor, hesap kullanıcısı 13 yaşından minik, bir başkasını yansılamak ediyor vb. yakınma sebeplerinden birini seçebiliyorsunuz.

Bu yöntemle bir Instagram hesabını kapattırmak, oldukça uzun sürebiliyor.
Hatta aylar sonrasında bile oluşturduğunuz yakınma doğrultusunda yakınma ettiğiniz hesap kapattırılabiliyor.
Şikayetinizin daha kısa sürede netice vermesini ve daha etkili olmasını istiyorsanız; alternatif olarak aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz:

Sizi rahatsız etme eden, size hakaret dolu içerikler ya da mesajlar yollayan, sizi tehdit eden hesapları kapattırmak için https://help.instagram.com/contact/584460464982589 linkini tıklayabilirsiniz.
Sizi yansılamak eden ya da başkasının hesabını yansılamak eden, fake hesapları kapattırmak istediğinizde https://help.instagram.com/contact/636276399721841 linkini tıklayabilirsiniz.
Instagram kullanım koşullarını kısaca topluluk kurallarını ihlal eden öteki hesaplar içinse https://help.instagram.com/contact/383679321740945 linkini tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde Instagram Yardım Merkezi üstünden yakınma oluşturduğunuzda şikayetleriniz, daha kısa süre içinde Instagram ekibi tarafınca değerlendiriliyor.
Her iki yöntemde de yakınma ettiğiniz hesap, hiçbir şekilde o hesabı sizin yakınma ettiğinize dair bilgilendirilmiyor.

Kısaca bir hesabı yakınma etmekten hiçbir şekilde korkmamanız gerekiyor.
Instagram’da size sövgü ve hakaret eden, sizin fotoğraflarınızı izinsiz kullanan, sizi tehdit eden hesapları bununla birlikte savcılığa da verebiliyor kısaca hukuki anlamda bu biçim hesaplarla savaşabiliyorsunuz.
Bu yazımızda özetlemek gerekirse başkasının Instagram hesabı iyi mi kapatılır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.
Sizler de mevzuya dair her türlü sual ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir