Şimdi yükleniyor

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası

Yeni Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası

5464 no’lu yeni Banka Kartları ve Kredi Kartları yasası gereği, kart sahiplerinin aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekmektedir:

* Kart sözleşmesini imzalayıp, kartı teslim aldığınız (fizikî varlığı bulunmayan kart numarasının öğrenildiği) andan itibaren kartların kullanımından sorumlusunuz.

* Kartınızı teslim alır almaz arka yüzünde yer alan imza alanını imzalamayı unutmayın.

* İşyeri ödeme sırasında talep ederse, kimlik belgenizi göstermek zorundasınız.

* İndirim dönemleri dahil herhangi bir banka ile çalışan bir işyerinde tutardan bağımsız olarak kartla ödemek istemeniz durumunda ödemeniz kabul edilecektir. Bunun aksi şekilde davranan bir işyerini tespit etmeniz durumunda, bu işyerini çalıştığı bankaya şikayet edebilirsiniz.


* Kartlarınıza ait şifreleri güvenli bir şekilde koruyacak ve başkaları tarafından kullanılmasına engel olacak tedbirleri alınız. Kartınız tüm bu önlemlere rağmen kaybolmuş, çalınmış veya bilginiz dışında kullanılmış ise bu durumu derhal kartı çıkaran kuruluşa /bankaya bildiriniz. Bu tip durumlardaki sorumluluğunuz, bildirimden 24 saat öncesine kadarki sürede bilginiz dışında yapılmış olan harcamaların 150 YTL’siyle sınırlanmıştır. İsterseniz bu riski de bankanız ile görüşerek sigortalattırabilirsiniz.

* Kartlarınızı veya kart sözleşmenizi istedikleri zaman bankaya bildirerek iptal etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.

* Taşınma/ iş değiştirme gibi adres bilgilerinizde oluşan değişiklikleri iletişimde bir kopukluk yaşanmaması için 15 gün içinde kartı çıkaran kuruluşa bildirmeniz gerekmektedir.

* Hesap özetlerinizi dikkatlice inceleyin. Kredi kartınız ile yapılan işlemler size ait değilse ya da mükerrerlik varsa, son ödeme tarihinden itibaren 10 gün içinde, kartınızı çıkaran kuruluşa gerekçesi ile bildirerek itiraz edebilirsiniz. 10 gün içinde itiraz edilmeyen hesap özeti kesinleşse bile, dava hakkınız devam etmektedir.

* Ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmaya özen gösteriniz. Her ay borcunun en az %20’sini ödemek zorunda olduğunuzu hatırlayın. Bu tutarı ödememeniz durumda, ödenmeyen miktar için sözleşmede öngörülen gecikme faizi eklenen tutarı ödemeniz gerekecektir.

* Kart borcunuzun asgarî tutarını 3 ay üst üste ödemez iseniz, durum size bildirilecek ve bunu takip eden bir ay içinde hala ilgili tutarı ödemezseniz, bu kartı çıkaran kuruluşa ait tüm kartlarınız iptal edilecektir.

Share this content:

Yorum gönder