Bağlantınız gizli saklı değil çözümü ve çözümü

Bilgisayarınızda web bağlantısı mevzusunda çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Chrome, Opera, Firefox ve öteki tarayıcılarda yaşanmış olan “bağlantınız gizli saklı değil” çözümü da bunlardan biridir. Bu sorunla bir internet sayfasını ziyaret etmeye çalışırken karşılaşabilirsiniz. Yada herhangi bir internet sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda bağlantınız gizli saklı değil uyarısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
💡 Probleminin analiziyle ilgilenmiyorum. Bana derhal en ihtimaller içinde çözüm yöntemini göster
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Tarayıcı Hızlandırma Işlemleri {Nasıl} Yapılır?
Wifi Şifresi {Nasıl} Kırılır ? (En Iyi 20 Wifi Gizyazı Kırma Yazılımı)
Google Chrome Için 10 Adımda Güvelik Ve Hız Artışı

 

Chrome ve öteki tarayıcılarda karşılaşılan “bağlantınız gizli saklı değil” çözümü nedir?
Bilgisayarınızda herhangi bir internet sayfasını ziyaret etmek için kullandığınız tarayıcı yazılımı, web sitesiyle sizin cihazınız arasındaki iletişimi güvenli bulmazsa çeşitli sorunlarla yüz yüze gelirsiniz. Güvenlik sisteminiz, ziyaret etmeye çalıştığınız siteyi bir hırsız olarak görür ve kişisel bilgilerinizin çalınmaması için erişimi engeller. Bu yüzdende ekranda bağlantınız gizli saklı değil yazısı çıkar.
Kullandığınız tarayıcı programı bir siteyi ziyaret ederken gizliliğinizin korunacağından güvenilir olabilmek için web sitesinin sertifikasını doğrular. Eğer ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin sertifikaları uygun değilse, tarayıcınız o siteyi ziyaret etmenizi engeller. Bundan dolayı o site sizin güvenliğiniz için oldukça büyük riskler taşır.
Fakat kimi zaman ortada herhangi bir problem yokken bağlantınız gizli saklı değil uyarı mesajıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum kimi zaman cihazınızdaki tek bir tarayıcıda yaşanır. Kimi zaman tüm tarayıcı yazılımlarında bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yada tarayıcınız tek bir sitede bu sorunla karşılaşırken öteki tüm internet sayfalarına rahatça erişebilir. Sözgelişi tarayıcınız google.com internet sayfasını açamazken geriye kalan tüm sitelere erişim mevzusunda bir problem yaşamayabilir. İşte bu durumda problem web sitesinin sertifikasında değil, sizin cihazınızdadır.
Bir internet sayfasını ziyaret ederken sitenin adresi http yada https ekiyle adım atar. Burada https ekiyle süregelen sitelerin güvenli, http ile süregelen sitelerin güvenli olmadığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı https ile süregelen sitelerde SSL sertifikası vardır. Bu sertifika yardımıyla o siteyi ziyaret ettiğinizde girmiş olduğunuz tüm kişisel bilgiler şifrelenir ve dışarıdan bilginize erişmeye çalışan üçüncü bir kişinin bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanır. Sadece ziyaret edilen sitenin sertifikası doğrulanamazsa bu sefer siteye erişemezsiniz.
Eğer Google Chrome’dan yada tüm tarayıcı yazılımlarından herhangi bir internet sayfasını yada tüm siteleri ziyaret etmeye çalışırken bağlantınız gizli saklı değil çözümü yaşıyorsanız, bu problem fazlaca büyük bir ihtimalle aşağıdaki sebeplerden biri yüzünden kaynaklanıyordur. Bu yüzden aşağıdaki çözüm metotlarını sırasıyla uygulayınız. Probleminin sebepleri değişik olabileceğinden çözüm yolu da her bir aygıt için değişik olabilir.
 
Aşırı korumacı antivirüs programları
Her antivirüs yazılımı geliştiricisi kendi fena amaçlı yazılım çözümleme motorunu kullanır. Yada bazı antivirüs programları değişik bir markanın fena amaçlı yazılım çözümleme motorunu kullanır. Sadece bu çözümleme yazılımlarının daima yanlış idrak etme potansiyeli bulunmaktadır. Bu sebeple kimi zaman virüslü olmayan bir dosyayı silebilirler. Yada kimi zaman bu yazılımlar cihazınızın bazı fonksiyonlarına, sizi korumak maksadıyla negatif etkilere sebep olabilir.
Netice olarak tarayıcınızın web bağlantısıyla yaşamış olduğu sorun, antivirüs yazılımının kendisinden kaynaklanabilir. Probleminin çözüme ulaşması için antivirüs yazılımı tamamen bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Sonrasında tarayıcı geçmişini tamamen temizleyerek bilgisayarınızı tekrardan başlatabilirsiniz.
Tarayıcınızın geçmişini tamamen temizlemek için Ctrl + H tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Sonrasında Tarama verilerini temizle sekmesine tıklayarak Tüm zamanlar seçeneğine tıklayabilir ve tarayıcınızı temizleyebilirsiniz.

 
VPN uygulamaları
Cihazınızda VPN uygulaması kurduysanız bu uygulamada bağlantınız gizli saklı değil sorununa sebep olabilir. Yaptığımız araştırmalara bakılırsa internette yasal olmayan “crack” yöntemi ile cihaza kurulan VPN uygulamaları da bu soruna sebep olabilmektedir. Eğer bilgisayarınızda kurulu olan bir VPN uygulaması var ise uygulamayı kaldırın.
Sonrasında vazife çubuğundan Wi-Fi sembolüne tıklayın ve Ağ ve İnternet Ayarları sekmesine tıklayın. Oluşturulan pencerenin en alt kısmında bulunan Ağ problem Gidericisi hususi durumunu çalıştırın. Sonrasında ağ çözümü taraması yaptırarak tespit edilen problemler var ise bu tarz şeyleri düzeltin ve bilgisayarınızı tekrardan başlatın. Yaşadığınız problemin devam edip etmediğini deneyin.
 
Cihazınızın tarih ve saatini göstergesini deneyin
Eğer aletinin saati yada zamanı yanlışsa bu direkt tarayıcı yazılımının bağlantısını negatif etkisinde bırakır. Hatta bilgisayarınızın saati yada zamanı yanlışsa herhangi bir problem olmadan internet sayfalarına erişmeye devam edebilirsiniz. Sadece birçok fonksiyon çalışmaz. Sözgelişi Youtube videoları oynatılamayabilir.
Bu yüzden aletinin saati ve zamanı doğru olmak zorundadır. Tarih ve saat ayarını yapmak için vazife çubuğunun en sağında bulunan saate sağ tıklayın. Peşinden Tarih/saat ayarla seçeneğine tıklayın. Sonrasında tarih ve saat ayarlarının doğru ve otomatik bir halde alındığından güvenilir olun.
 
✔ Bir sonraki yöntemin birçok cihazda işe yaradığı ve yaşanmış olan çözümü çözüme kavuşturduğu tespit edildi.
 
Kayıt defteri onarımı
Bilgisayarınızdaki bazı problemler kayıt defterindeki düzeni etikler. Buradaki seviye bozulduğunda bilgisayarınızın bazı fonksiyonları muntazam bir halde çalışmaz. Bundan dolayı cihazınıza ilişik tüm yapılandırma ayarları ve uygulama ayarları burada belirlenir. Bu yüzden web bağlantısı sorunlarınızı gidermek için kimi zaman kayıt defterinde işlem yapmak gerekebilir.
1.ADIM: Windows arana kutusuna “çalıştır” yazarak yada Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak ufak çalıştır penceresini açın.
2.ADIM: Peşinden çalıştır penceresine “inetcpl.cpl” yazın ve Tamam butonuna tıklayın.

3.ADIM: Oluşturulan pencerenin İçerik sekmesine gidin.
4.ADIM: SSL Durumunu Sil butonuna tıklayın. Sonrasında bu pencereyi kapatın.
5.ADIM: Yine Çalıştır penceresine gidin. Sonrasında “regedit” yazıp Tamam butonuna tıklayın. Oluşturulan kayıt defteri penceresinin sol tarafında klasörler görünecektir. Burada aşağıdaki benzer biçimde;
HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Policies > Microsoft > Windows > Current Version > Web Settings
klasörüne ulaşın.

6.ADIM: InternetSettings klasörünün içinde mevcud ProxySettingsPerUser ismindeki ikili kıymeti silin.

7.ADIM: Sonrasında aşağıdaki görselde de yapıldığı benzer biçimde boş alana sağ tıklayın. Derhal peşinden  İkili Kıymet seçeneğine tıklayın.

8.ADIM: Yeni oluşan ikili değere 5. adımda sildiğiniz ikili değerin adını verin. Şu demek oluyor ki yeni oluşturduğunuz iki değerin adını ProxySettingsPerUser ile değiştirin.

9.ADIM: Adını ProxySettingsPerUser ile değiştirdiğiniz ikili kıymeti açın. Aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde satırın bir sağına “10” yazın ve Tamam butonuna tıklayın.
10.ADIM: Bağlantınız gizli saklı değil problemininin çözülüp çözülmediğini deneyin. Sonunda her şeyin yolunda gitmesi için bilgisayarınızı tekrardan başlatın.

Post Views:
857

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.