Ana Sayfa > ccv > Ay Başından Ay Sonunda Duracak Parayı Bilmenin Formülü

Ay Başından Ay Sonunda Duracak Parayı Bilmenin Formülü

Tasarruflu bir hayata geçip ekonomik özgürlüğü yakalamanın ilk aşamalarından birisi; bütçe yapmaktan geçiyor. Peki iyi mi bütçe yapılır?
Bütçe yapmanın en iyi şekillerinden birisi yazmak. Ne demişler söz uçar yazı kalır. İsterseniz bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda bir dosya oluşturun isterseniz de bir defteri önünüze alın, ikiye ayırın. Birisinin üzerine GELİR ötekinin üst tarafına da GİDER yazın. Şimdi bu defteri kullanmadan ilkin gelirinizin %10’unu birikime ayırın. Bu sebeple en başta biriktireceğiniz parayı ayırmazsanız sonrasında birikime ayrılacak paranız olmadığını düşünebiliyorsunuz. Bundan dolayı para gelir gelmez %10 birikime.
Sıra geldi yazmaya:
Gelir ve giderlerinizi denetlemek, harcamalarınızın ne işe yaradığını görmek için kalem kalem tüm harcamalarınızı ve gelir kaynaklarınızdan gelen parayı yazın.
Bu aşamada sizin için en mühim noktalardan biri bunu bütçe kalemlerine dağıtmak. Şu demek oluyor ki giderlerinizi yazarken yanlarına bu giderlerin ne için bulunduğunu yazın. Mesela; alışveriş, kira, satmaca ve giyim benzer biçimde notlar düşün. Bütçe kalemleri yardımıyla en oldukca nelere para harcadığınızı görmüş olacaksınız.
Bütçenizi Iyi mi Düzenlerseniz Ay Sonunda Da Paranız Olur?
–             Bütçenizi oluşturdunuz…
–             Sıra geldi gelir gider karşılaştırmasına. İhtiyaç dışı yaptığınız harcamaları belirleyin.
–             İhtiyaç dışı harcamalarınızı azaltın. İstek harcamalarınız doğrusu zaaf harcamalarınız en rahat tutum edebileceğiniz yer. Tutum etmeye oradan başlayabilirsiniz.
–             Alışveriş stratejisi oluşturun. Alışveriş yapmadan ilkin bir sıralama yapın ve mecburi olmadıkça listenin dışına çıkmayın. Unutmadan izah edelim; satın alacağınız ürünler için fiyat karşılaştırması hayata geçirmeye da itina gösterin.
–             Bir plan yapın! Mesela bir kredi kartı borcunuz var diyelim. Bu ay onun asgari ödeme tutarını ödediyseniz, o kredi kartından harcama yaparken daha dikkatli olun. Sonraki ay da asgari miktardan daha fazlasını ödeyeceğinizi düşünerek plan yapın ve bu plana uyun.
–             En önemlisi de sabırlı olun.
Paramı Yönetebiliyorum websitesini ziyaret etmek için tıklayınız

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama talep miydi yoksa gerekseme mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “otomobil” hedefinde yolun neresindesin?
Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play

App Store

0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir