Anti Enflasyonist Bir Para: Bitcoin

anti enflasyonist bir para bitcoin 5fe8d10c0b44f Anti Enflasyonist Bir Para: Bitcoin

Parayı iki şekilde tanımlayabiliriz: kıymet gizleme aracı ve değiş tokuş aracı. Bitcoin’de kıymet gizleme doğrusu depolamanın şuan daha baskın bir amaç bulunduğunu görüyoruz. Bundan dolayı talep geldikçe fiyat yükseliyor, bu durumda birçok insan Bitcoin’i yatırım opsiyonu şeklinde değerlendiriyor. Bu bakış açısıyla Bitcoin için Altın 2.0 desek {{hiç de}} yanlış olmaz. 
Bitcoin ne zamana kadar çıkarılmaya devam edecek, sürekli yenisi geldikçe Bitcoine’e haiz olmanın bir anlamı var mı diye düşünüyorsanız, size başlığı hatırlatmak isterim. Anti enflasyonist bir para demiştik, bu Bitcoin’in bir sınırı olduğu anlamına geliyor. Günümüze kadar averaj 18 milyonu çıkarıldı, bu sayı 21 milyona ulaştığında Bitcoin’in tamamına ulaşmış olacağız. Bu da tahmini olarak 2140 yılına denk geliyor. 
Bitcoin’in sınırlılığı ve anti enflasyonist oluşu niçin önemli? Ilk olarak her koşula uyum sağlayabilecek bir enflasyon oranı belirlemek olanaksız. İkinci olarak da bu sınırlılık görkemli yayılan bir döngüye sebep oluyor. Talep arttığında Bitcoin üretimi artmıyor. Doğrusu arz yönlü bir tepki yok. Bitcoin üretimi durağan(durgun) kaldığından yükseliş-düşüş döngüleri ortaya çıkıyor. Bu sayede değişik alıcı grupları Bitcoin’e çekiliyor. Örneğin 70.470 Bitcoin alımıyla oldukça büyük bir yatırım icra eden, NASDAQ sıralamasında de bulunan iş zekası şirketi MicroStrategy. Ek olarak averaj 50 milyon dolara karşılık gelen 4709 Bitcoin alımıyla Twitter CEO’su Jack Dorsey’e ilişkin olan finansal hizmet ve mobil ödeme şirketi Square de bu yatırımıyla kendinden söz ettirdi geçtiğimiz aylarda. Bu yatırımlara ek olarak, Bitcoin ve bazı seçilmiş kripto paraları ödeme araçları arasına ekleyeceğini duyuran çevrimiçi ödeme sistemi PayPal da unutulmamalı. Bunlar benzer şekilde Bitcoin ve kripto paralara kurumsal cepheden gelen yatırımlar ve gelişmeler yardımıyla Bitcoin’in kıymeti her geçen gün artıyor.
Haftaya görüşmek suretiyle.
Melis Aydemir
Kaynak:

https://squareup.com/us/en/press/2020-bitcoin-investment

MicroStrategy’nin 650 milyon dolarlık daha BTC alımı Bitcoin’de alım fırsatı mı?


https://www.ntv.com.tr/ekonomi/paypal-bitcoin-ve-bazi-kripto-paralari-odeme-araci-olarak-kabul-edecek,ak4tt8fcxkKrXp1G3lwg6w

Bitcoin’e Giriş Ilk olarak Blockchain konusunu olabildiğince rahat bir halde ele aldım. Arkasından kendi yazı konum olan kripto paraların atası Bitcoin nedir, iyi mi, ne süre ortaya çıktı anlattım.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir