Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Deneyim etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

“Amazon’dan iyi mi satış yapabilirim?” sorusunu senelerdir yüzlerce kişiden alıyorum. Sanırım tecrübelerimi bir rehber halinde anlatmanın vakti geldi.
2008 senesinde üniversite öğrencisiyken Amazon’da satış hayata geçirmeye başladım. Eylül 2013’te tam zamanlı işimden ayrılıp Amazon’dan satış yaparak daha fazlaca kazanmaya başladım. O zamandan beri de tüm vaktimi Amazon’a ayırıyorum.

Bu süre içine Amazon’da satış yapmakla ilgili epey informasyon edindim. Hatta 2018 ve 2019’da Amazon’dan 1 milyon doların üstünde satış yaptım.
Bu yazıda size Amazon’da satış yaparak para kazanmnın püf noktalarını aktaracağım. Bir oldukça yerde parayla satılan Amazon eğitimini size parasız bir halde sunacağım. Aklınıza takılan mevzuları ve merak ettiklerinizi yorum olarak bırakırsanız en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.
 
Başlangıç
Ilk olarak Amazon’da satış yapmak için yapılması gerekenleri ve bunun iyi mi bir süreç bulunduğunu anlatayım.
Amazon dünyanın en büyük e-ticaret ve perakende sitesi. Apple’ın arkasından 1 trilyon dolar kıymetini aşan ikinci şirket konumunda ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos ise dünyanın en zengin insanı.
Amazon’a belli bir ücret karşılığında koyduğunuz ürünleri milyonlarca kişi görüntüleyebilir.
Örneğin şu ekran görüntüsünü inceleyerek başlamış olalım.

1. Burada Amazon üstünde ROLANDA adlı bir firmanın satış yapmış olduğu belirtiliyor. Amazon’da satış yaparken üçüncü taraf satıcı (third party seller) olarak adlandırılırsınız. Alan şahıs ürünü sipariş edince satıcı ROLANDA olarak gözükür.
2. Fulfilled by Amazon ifadesi de ürünü size Amazon’un paketleyip kargolayacağı anlamına gelir.
3. Sağ tarafta “Other Sellers on Amazon” (Amazon’daki diğeri satıcılar) ifadesi de aynı ürünü satan diğeri satıcıları işaret eder.
4. Satıcılar içinde Amazon.com’un olmadığı fark etmişsinizdir. Pek fazlaca üründe esas satıcı olarak Amazon gözükür. Genel konuşacak olursak bir ürünün satıcıları içinde Amazon yoksa, ROLANDA ya da herhangi bir satıcı daha iyi satış yapar. Zira insanoğlu bir şirketle muhatap olmak yerine direkt Amazon’dan alışveriş yapmayı tercih eder.
Amazon’da satış yapacağınız süre ürününüz ya satın alma kutusu (buy box) ya da sağdaki diğeri satıcılar bölümünde yer alır.
Genel olarak diğeri satıcılar bölümünde 3 satıcı adı listelenir. 3’ten fazla satıcı var ise alan şahıs bu bağlantıya tıklayıp aynı ürünü satan diğeri satıcıları da görebilir.
Yukarıda Catan adlı oyunu ele alırsak aynı ürünü satan tam 81 değişik satıcı bulunuyor.
Bir tek Amazon’da satış yapmanın temel kuralı, müşterinin sizin sunduğunuz ürün linkine tıklamasıdır. Buradaki algoritma tam olarak bilinemese de fiyatınız, feedback oranınız ve gönderi türünüz (fulfillment) en etkili 3 faktördür.
Gönderi yöntemi (fulfillment method) Amazon’dan maksimum verim almak için en önemli unsurların önderlik yapar. Fulfillment by Amazon olduğu süre, doğrusu Amazon güvencesini arkanıza aldığınız süre satış yapma oranınız oldukça artacaktır.
 
Fulfillment by Amazon (FBA) ile ABD’da Iyi mi Satış Yapabilirsiniz?

Fulfillment by Amazon (FBA), Amazon’da satış yapmanın en ideal yoludur demiştik. Şimdi FBA nedir, onu birazcık çözümleme edelim.
1. Amazon’da satmak istediğiniz bir ürün buluyorsunuz.
2. Bu ürünü Amazon’a ekliyor ve sitede listeliyorsunuz. Ürüne fiyat belirliyorsunuz.
3. Ürünü Amazon’un devasa depolarında kargolanmak suretiyle hazırlıyorsunuz.
4. Derhal sonrasında bu ürünleri Amazon’un depolarına kargoluyorsunuz. Bir pakette birden değişik ürün kargolayabilirsiniz. Sizin tek sorumluluğunuz ürünleri Amazon depolarına sağ salim ulaştırmak… Paketlemeye de aşırı özenmek zorunda değilsiniz. Zira Amazon sizin adınıza paketleme meydana getirecek. Eğer 20 tane ürün satmak istiyorsanız aynı kutuya tüm ürünleri koyup size belirtilen Amazon deposuna gönderiyorsunuz.

Bu aşamada sizin işiniz bitti sayılır. Şimdi de ürünleriniz Amazon depolarına ulaşınca iyi mi bir süreç izlendiğine bakalım.
1. Yolladığınız ürünleri doğrular, ürünlerin kargodayken zarar görüp görmediğine bakar.
2. Ürünleri doğruladıktan sonrasında Amazon’a verdiğiniz ürün ilanını aktive eder. Bu da artık sizin verdiğiniz ürün ilanının sitede görüntülenebileceği anlamına gelir.
3. Ürünleriniz sipariş edilene kadar Amazon’un depolarında muhafaza edilir.
4. Bir alan şahıs sizin ürününüzü sipariş edince Amazon çalışanı sizin adınıza ürünü bu kişiye kargolar.
5. Ürün kargolandıktan sonrasında ürünün fiyatı sizin satıcı hesabınıza aktarılır. Burada Amazon kendi kesintisini yapar. Ürünleriniz satıldıkça size satış haberi veren e-mail gelir.
6. Her 2 haftada bir paranız banka hesabınıza yatar.
Özetle sizin yapmanız gereksinim duyulan tek şey Amazon’da satılacak ürünler bulmak ve bu biçim şeyleri Amazon’a ulaştırmaktır. Geri kalan tüm süreçle Amazon bizzat ilgilenir.
 
Ürün Bulmak İçin Hangi Programı Kullanmalı?

Ürün bulmak için halihazırda kullanılan bazı programlar bulunmakta. Örneğin IO Scout adlı program, Amazon’da satış yapmak isteyenlerin yüksek kar etmesine destek olan ve bünyesinde birçok özelliği barındıran bir program. Üstelik fiyatı rakiplerine nazaran oldukça makul. Ayda bir tek 25 $’a  10’dan fazla araca haiz olabiliyorsunuz. Üstelik ürünü beğenmezseniz 5 gün içinde koşulsuz para iadesi de mümkün.
Program yardımıyla yüksek kar marjlı ürünleri bulmak oldukça kolaylaşıyor. İncelediğiniz ürünlerin FBA ücretlerini ve net geliri hesaplayabiliyor ve anahtar kelime aracı ile de hangi ürün nekadar aranmış görebiliyorsunuz. Program ek olarak aranma hacmi en fazlaca artan ürünlerin istatistiklerini sunarak trend ürünleri belirlemenizi sağlıyor.
İncelemelerimize gore verileri de oldukça isabetli(Amazon’da 450 milyondan fazla ürün) sunuyor.
IO Scout hizmeti şunları içeriyor:

450 milyon ürün veritabanı erişimi
Sınırsız araştırma
Sınırsız geçmiş veriler
24/7 destek
IO Scout öğrenim materyallerine erişim
Amazon Ürün Araştırma Aracı
Amazon Ürün Takip Aracı
Amazon Anahtar Kelime Aracı
Amazon Listeleme Optimizasyon Hizmeti
FBA Hesaplayıcı
Amazon Satış Tahmincisi
Satış Analitiği Aracı
Envanter Yönetim Aracı

IO Scout; Jungle Scout, Helium 10 ve Viral Launch benzer halde rakipleri arasından yukarıdaki özellikleri ile sıyrılabilmektedir. Aşağıdaki kuponu kullanarak üye olduğunuzda %25 indirim daha kazanabileceksiniz.

LINK: https://ioscout.io Kupon: YENIISFIKIRLERI
 
 
FBA Programını Kullanmanın Yararları Nedir?
Fulfillment by Amazon (FBA) programını kullanmanın belli avantajları vardır.
Bunların başlangıcında müşteriye parasız kargo imkanı sunulması yatar.

Yukarıdaki ekran görüntüsüne Amazon Prime programına üye olan müşterilere sağlanan avantajlardan bahsedilmiş. Amazon’un aynı gün teslim, 2 saat içinde teslim benzer halde çeşitli hizmetleri var.
Amazon’da FBA programı ile satış yaptığınızda ürünleriniz Amazon Prime kargo hizmetlerine tabidir. Bu da müşterilerin sizin sattığınız şeyi aynı gün ya da bigün sonrasında elinde bulması anlamına gelir. Müşteriler sipariş ettikleri şeylere kısa süre içinde parasız bir halde kavuşma fikrini fazlaca severler. Amazon Prime’a dahil olmayan ürünler yerine, Amazon Prime’ın elde etmiş olduğu süratli kargo hizmetine haiz ürünleri tercih etmelerini sağlar.

Süratli kargoya ek olarak müşteriler, Amazon Prime vesilesiyle satılan ürünlerdeki iade politikasının bizzat Amazon’un sattığı ürünlerin iade politikasıyla aynı bulunduğunu bilirler. Şu demek oluyor ki müşteriler Amazon tarafınca değil de ROLANDA adındaki bir şirketten ürün aldıklarında bile kendilerini güvende hissederler. Zira ROLANDA’nın arkasında Amazon güvencesi vardır. Negatif herhangi bir durumda Amazon alan şahıs hizmetleri devreye girerek problemi kısa süre içinde çözer. Esasen Amazon’un alan şahıs hizmetleri mevzusunda ne kadar aşmış bir şirket bulunduğunu anlatmaya gerek yok.
Müşteriler, Amazon güvencesi yardımıyla sizin ürünlerinizi almaya daha eğilimli olurlar. Buna ek olarak siz Amazon’a 20 ürün gönderdiğinizde bu ürünler 20 değişik kişiye tek tek ulaştırılır. Şu demek oluyor ki siz 1 kez kargo tutarı ödeyerek 20 kez kargo harcamasından kurtulursunuz.
 
Fulfillment by Amazon (FBA) Haricinde Başka Opsiyonlar Var Mı?
FBA programı haricinde başka opsiyonlarınız da var naturel. Örneğin “merchant fulfill” (satıcı güvencesi) opsiyonu da var. Bu opsiyon da satış yaptığınızda ürünü siz kargolarsınız. Kimi süre bu daha mantıklı benzer halde gözükse de FBA programı %99 daha iyi bir seçenektir.
Şu demek oluyor ki aklınızda bu şekilde bir opsiyonun bulunmasında yarar var fakat bu yazıda FBA programına odaklanacağız.
Şimdi adım adım satış sürecine bakalım.
 
Amazon’da Satış Hayata geçirmeye Iyi mi Başlanır?
Ilk olarak Amazon’da satıcı hesabı açmanız gerekiyor.

sellercentral.amazon.com adresine giderek hesap açarak başlayabilirsiniz.
Register now (Kaydol) linkine tıkladıktan sonrasında birkaç dakika içinde satıcı hesabına haiz olabilirsiniz.
 
Amazon Ne Kadar Kesinti Yapar?
Satıcı hesabını açtıktan sonrasında Amazon Seller App adlı uygulamayı indirmelisiniz. Parasız olan bu uygulama size satış süreci hakkında pek fazlaca informasyon sunar. Bu uygulama yardımıyla telefonunuzda herhangi bir ürünün barkodunu tarayarak ürünün Amazon üstündeki fiyatını öğrenebilirsiniz.

Fulfillment by Amazon Revenue hesap cetveline girdiğinizde satmayı düşündüğünüz ürünleri araştırabilirsiniz. Derhal sonrasında ürünü fiyatlandırır (kırmızı ok) ve ürünü Amazon’a iyi mi kargolayacağınızı (siyah ok) öğrenirsiniz. Buna ek olarak Amazon’un satış için sizden yapacağı kesintiyi ve bu üründen ne kadar kazanç elde edeceğinizi de öğrenebilirsiniz.
Bu tür bir cetvel yardımıyla Amazon’da satacağınız ürünlerden ne kadar kar edeceğinizi net bir halde öğrenebilirsiniz.
 
Amazon’da Ne Satabilirim?
Amazon’da ne satacağınıza karar vermek için ilk olarak evinizden başlayabilirsiniz. Evinizde ne tür eşyaları çoğunlukla kullanıyorsunuz? Evinizde asla kullanmadığınız ne benzer halde ürünler var?
Diğeri bir opsiyon ise bir toptancıdan düşük fiyatta toplu alım yapmış olup bunu Amazon üstünde satmak. Buradaki temel hedefiniz bir ürünü Amazon’daki satış fiyatından daha ucuza almak ve üstüne kar marjınızı koyup Amazon’da satmak olmalıdır. Buna en temel anlamda perakende arbitrajı adı verilir.
Amazon’da satış hayata geçirmeye adım atmak için en ideal yollardan kabul edilen perakende arbitrajında ilk yatırımınız düşük olur, ki bu sizin yararınızadır. Süreci daha iyi öğrendikten, Amazon’u daha iyi anladıktan sonrasında başka yöntemlere de girişebilirsiniz.
Perakende arbitrajını öğrenmek için satıcı hesabı açıp Amazon Seller App uygulamasına giriş yapmalısınız. Burada ürünün satılmaya kıymet olup olmadığını belirten ek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Derhal sonrasında büyük bir markete ve AVM’ye giderek mevsim sonu, tasfiye ürünlerinin bulunmuş olduğu kısmı detaylıca gezmelisiniz. Örneğin bu örnekte Walmart’ın sürem sonu reyonu görünüyor. Burada Amazon Seller App’i açarak ürünlerin barkodunu okutabilirsiniz.

Barkodu okutunca bu şekilde bir görüntü gelir telefonunuza.
Burada iki şeye dikkat etmeniz gerekir. Ilk olarak bu ürünü Amazon güvencesinde satabilir olduğunuzdan güvenli olmalısınız. Ek olarak bu ürünün Amazon oyuncak kategorisinde iyi mi bir sıralamaya haiz olduğunuz öğrenmelisiniz. (Sol üstte #60)
Bu ürün oyuncak kategorisinde 60. sırada yer ediniyor ki bu fazlaca fazlaca iyi bir sıra. Bu sıra ürünün ne kadar acil satılabileceği mevzusunda oldukça önemli bir informasyon sunuyor.
Bir tek sürekli bu kadar popüler bir ürünü bulmanız mümkün olmayabilir. Bundan dolayı ilk satışınızda 250.000’den düşük bir sıralamaya haiz ürün satmaya çalışmalısınız. Edinim kazandıkça bu mevzuda daha başarı göstermiş ürünler seçebilmeniz de mümkün olacaktır.
Uygulama bu ürünü satabileceğinizi söylüyorsa ve sıralama 250.000’den düşük ise bu ürünü sattığınız süre iyi mi bir kazanç elde edeceğinizi denetim etmeniz gerek.
Bunun için de uygulamanın sağ üst tarafındaki “gross proceeds” kısmına girdiğinizde şöyleki bir ekranla karşı karşıya gelirsiniz.

Bu ekranda ürünü satış fiyatınızı belirledikten sonrasında 500 gramlık kargo için ödeyeceğiniz tutarı, bu üründen ne kadar kazanç elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz.
Bu aşamada denetim etmeniz gereksinim duyulan 2 şey var. Ilk olarak net kazancınızın sizin belirlediğiniz kazanç eşiğinden yüksek olup olmadığı. Genel olarak ürün başına 3 dolardan daha yukarı kazanabiliyor olmanızı tavsiye ederiz. Bu da şu anlama gelir: 3 dolardan daha azca kar edeceğiniz ürünleri satmanızın pek de anlamı yoktur.
Eğer ürün sizin kazanç eşiğinizin üstünde bir getiri sağlıyorsa; doğrusu 10 dolara satın alacağınız ürün size 7.13 dolar kazanç sağlayacaksa bu işlemden %73 kazanç elde edeceksiniz anlamına gelir.
Amazon’da satış hayata geçirmeye başladığınızda bu oranın %50’nin üstünde olması sürekli iyi olur.
Bu örnekte CATAN adlı oyun Amazon’da satış yapmak için ideal bir ürün. Şu demek oluyor ki Walmart’tan bu ürünü satın alıp Amazon’da pazarlayabilirsiniz. Reyonda bu üründen 6 tane olduğu görülüyor. Tanesine 10 dolar vererek 6 oyunu 60 dolara satın alabilirsiniz.

Bu süreci pek fazlaca üründe tekrarlamanız önem taşır. Bu kıyaslamayı ve araştırmayı ne kadar fazlaca yapmış olursanız, o denli deneyim kazanır; neyin Amazon’da daha iyi gittiğini, neyin ne kadar kar bıraktığını daha iyi idrak edersiniz. Bazı ürünlerin Amazon’da tekrardan satılmaya uygun bulunmadığı da Amazon Seller App ile öğrenebilirsiniz.
 
Amazon’da Satılacak Ürün Seçiminde Dikkat Edilecekler

Amazon’da satmak için ürün ararken dikkat etmeniz gereksinim duyulan pek fazlaca husus bulunuyor. Şimdi gelin bu mevzuya birazcık daha detaylı bakalım.
 
1. Yalnız Talep/Satış Oranına Odaklanmayın

Bir ayda binlerce satılan spesifik bir ürün bulduysanız heyecanlanmanız düzgüsel. Bir tek talep/satış oranı büyük resmin bir tek bir parçası. Buna ek olarak rekabet, maliyet, dönemsellik, kar marjı benzer halde mevzulara da dikkat etmeniz gerekir.
Bunun için incelediğiniz ürünün fırsat skoruna da bakmanız gerekir. Amazon’da satmak için ürün ararken Google Chrome’a yükleyeceğiniz Jungle Scout eklentisi, ürünün fırsat skorunu gösterir. 7’den yüksek skora haiz olan ürünler, satmak için idealdir.

Gene benzer bir program olan İO Scout yardımıyla bir tek birkaç tıkla karlı ürün bulmak kolaylaşmaktadır.
 
2. Ürün Kategori Şartlarını İyi Okuyun

Şahane bir ürün buldunuz. Amazon’da bu ürünü satıp feci para kırmak istiyorsunuz. Muhteşem!
Fakat bu ürünün naturel olarak olduğu kategoride bazı engellemeler olabilir.
Örneğin; tehlikeli ürün kategorisi Amazon’un önem verdiği bir kategori. Zira burada satılan ürünler sebebiyle Amazon’a binlerce dava açılıyor. Bundan dolayı bu kategoride ürün satmak için Amazon’dan izin/kabul almanız gerekiyor. Kozmetik, gıda ve hatta oyuncaklar bu kategoriye girebiliyor.
Bundan dolayı satmak istediğiniz ürünü tedarik etmeden ve Amazon deposuna göndermeden ilkin bu ürünü Amazon’da listeleyin. Amazon’da satmanıza izin verilmemiş bir ürüne yatırım yapmak, para kaybetmenizle sonuçlanabilir maalesef.
 
3. Dönemselliğe Dikkat Edin

Satmak için bir ürün incelerken bir tek satış rakamına odaklanmayın. Ek olarak yaz mevsimi ya da kış mevsimine özgü ürünlerin bu mevsimlerde daha fazlaca satılacağını da dikkatsizlik etmeyin. Örneğin Haziran’ın 15’inde kar lastiği satışı yapmış olursanız minimum Ekim ayına kadar pek bir şey satamazsınız.
Belli mevsimlerde daha fazlaca satan ürünleri Amazon’da pazarlayabilirsiniz, yalnız 4 mevsim talep gören ürünlerden satmanız, kazancınızın dengeli olması bakımından daha iyi olur.
 
4. Tek Bir Ürünle Yetinmeyin

Amazon’da belli bir marka adıyla satış yapacağınız süre bir anlamda marka kuruyorsunuz anlamına gelir. Şu demek oluyor ki Çin’den aldığınız ürünlere logo ve marka adı bastırmak kafi olmayabilir. Buna ek olarak markanıza belli bir alan şahıs kitlesi kazandırmalı, onlara çeşitli ürünler sunmalısınız.
Bu işe yeni başladığınızda küçük bir ihtimal tek bir ürün kafi olacaktır, yalnız süre içinde işinizi ve kazancınızı büyütmek için ürün gamınızı artırmaya çalışmalı, insanlara değişik opsiyonlar sunmalısınız.
 
5. Rakiplerinizi ve Genel Manzarayı Takip Edin

Amazon’da satış yaparken en sık meydana getirilen hataların başlangıcında akla yatan bir ürün bulup Amazon’da listeledikten sonrasında bu ürünle ilgilenmeyi bırakmak ve başka ürünlere odaklanmaktır. Bir tek Amazon sürekli değişen bir organizmadır. Sizin Amazon’a gönderdiğiniz ürünlere 30-60 gün içinde neler olabileceğini kati bir halde bilemezsiniz. Bundan dolayı sürekli olarak ürünlerinizin durumu takip etmeniz gerekir.
Karpuz doğrayıcı satmaya karar vermiştim. Bir plastik atölyesinde bu ürünü yaptırdım. Bir tek yapım aşamasında bu ürünün benzerinden satan 200 satıcı türedi Amazon’da. Fakat ben o ürünün Amazon’a girip girmediğini denetim ettiğim için gereksinim duyulan önlemleri almayı başardım. Bu ürünleri Amazon’da değil de yöresel bir markette satmaya karar verdim. Eğer bu karpuz doğrayıcıları Amazon deposuna gönderseydim ve 200 satıcının içinden sıyrılmam pek de mümkün olmazdı.
Şu demek oluyor ki bir ürünün Amazon’da iyi mi bir performans izlediğini, kaç satıcının bu üründen sattığını yakinen takip etmeniz büyük önem taşır. Aksi halde boş yere harcama yapabilir, satması fazlaca zor ürünlere binlerce lira yatırım yapma tehlikesi yaşayabilirsiniz.
 
6. Örneksiz ve Dikkat Çekici Olun

Birkaç yıl ilkin spesifik ve niş ürün bulmak epey kolaydı. Başarı göstermiş satıcıların sattıkları ürünleri satmak oldukça iyi bir yöntemdi. Bu ürünleri tedarik edip kendi markanızın adıyla satmak oldukça karlı bir işti. Bundan dolayı ilk sayfada birbirinin kopyası pek fazlaca duyuru vardı. Naturel bu durum Amazon’un işine gelmediği için algoritmasını değiştirdi.
Amazon’un yeni A9 algoritması ürünleri sıralarken farkları gözetiyor ve birbirinin aynısı ilanları sıralamada geriye itiyor.
Amazon’da ürün araştırması yaparken satacağınızın şeyi fark edilebilir olmasına itina gösterin. Bu aşamada Seth Godin’in “mor inek” örneği size fikir verebilir.
Şehirler arası bir yolda otomobil sürüyorsunuz diyelim. Yolda siyah bir inek gördünüz ve “Aaaa inek” dediniz. Bir tek yol süresince birden fazla inek görünce ineklere karşı algıda seçiciliğiniz yavaş yavaş ortadan kalkar.
Bir tek siyah ineklerin içinde mor bir inek gördünüz! Hayatınızda daha ilkin bu biçim bir vaka görmemiştiniz! Bu şekilde bir durumda muhtemelen arabayı sağa çeker, mor ineğin fotoğrafını çeker ve hatta bu mor inekle selfie çekip Instagram’a yüklersiniz.
İşte Amazon’da bu tür ürünler satmalısınız. İnsanlar görmüş olduğu süre heyecanlanmalı ve arkadaşlarına bu ürünün linkini göndermeli…
 
7. Doğru Ürünü Gören Tek Siz Değilsiniz

Kimi süre dünyanın en şahane ürününü bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Bir tek bu fikre yatırım yapmadan ilkin birkaç hafta bekleyin. Genel manzarayı seyredin ve ürünün Amazon’daki durumunu tertipli olarak takip edin.
Gene karpuz doğrayıcı örneğini vereceğim kusura bakmazsanız…
Ürünün takibini yapmasaydım ve birkaç hafta beklemeseydim o zamanlar Amazon’un ve dünyanın en havalı-en viral ürünü bulunduğunu düşündüğüm karpuz doğrayıcısının benden başka 200 kişi tarafınca da satıldığını görmüş olacaktım. Şu demek oluyor ki amiyane tabirle elimde patlayacaktı her şey.
Amazon’un işini bilen kişilere sağlam paralar kazandırdığını kabul ediyorum, yalnız bir gecede, tek bir ürünle zengin olmanız mümkün değil. Amazon’da ve iş yaşamının genelinde acil edenler değil; sabırlı olanlar başarı göstermiş olur…
 
8. Amazon’da Satış Yapmak Karlı mı? Yatırım/Kazanç Oranı Iyi mi Takip Edilir?
Amazon’da bir günde 100 ürün satıyor olun. Bir tek kar marjınız fazlaca düşükse yatırımınızın karşılığını almanız fazlaca uzun sürer.
12 dolarlık elma doğrayıcı ve 50 dolarlık bambu salata tahtasını karşılaştıralım.
İlk bakışta elma doğrayıcı daha iyi gözüküyor değil mi? Aylık 1000 elma doğrayıcı satınca 12000 dolar kazanırsınız. Aylık 50 tane bambu tahta satınca da 2500 dolar kazanırsınız.

Elma Doğrayıcı

Bir ayda averaj 1000 elma doğrayıcı satılıyor.
Bir tanesinin size maliyeti 3 dolar.
3 aylık satış için averaj 3000 tane elma doğrayıcı almanız lazım. Bu da size 9000 dolar maliyet çıkarır.
Amazon’da bir elma kesici averaj 12 dolardan satılır.
Amazon %15 kesinti yapar ve 3 dolar da kargoya keser.
12 ay sonunda elma kesiciden 14400 dolar para kazanırsınız.
Amazon kesintisi, maliyet vs. derken elinize toplam 7200 dolar para geçer.
Şu demek oluyor ki yatırım karlılığı %80‘dir. Fena değil…

Bambu Salata Tahtası

Bu üründen aylık averaj 50 tane satılıyor.
Birim maliyeti 10 dolar.
3 ay satış için 150 tane bambu tahtaya gerek var. Bunun maliyeti de 1500 dolar. Bir tek bu üründen minimum 200 tane gönderebiliyorsunuz. Bundan dolayı 200 ürün için 2000 dolar harcama yapmanız lazım.
Amazon’da satış fiyatı averaj 50 dolar.
Reklam için satış fiyatının %20’si benzer halde bir sayı harcamanız gerekiyor.
Amazon %15 kesiyor ve 7 dolar da kargo tutuyor.
12 ay süresince bu üründen 30.000 dolar elde edersiniz.
Amazon kesintisi, kargo, üretim maliyeti benzer halde şeyler çıkınca elinize net 9330 dolar geçer.
Yatırımın karlılık oranı ise tam %465!

Şimdi siz açıklayın %80 kar mı? %465 kar mı?
Naturel ki bambu kesme tahtası açık ara tercih edilmesi gereksinim duyulan bir ürün. Hem daha fazlaca kazanırsınız hem de daha azca yatırım yapmış olmuş olmuş olursunuz. Diğeri bir ifadeyle daha azca para bağlar, daha fazlaca para kazanırsınız.
Size bir tavsiye: Başlangıçta yaptığınız yatırımın minimum 4-5 katı kazanç sağlayacak ürünler satmaya çalışın…
 
9. Peşinen Bir Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Amazon’da yapacağınız satışlarda pazarlama fazlaca büyük bir faktördür. Satış yapmak için ürün araştırması esnasında bir taraftan da pazarlama meselesine odaklanın.
Amazon’un tıklama başı maliyet bazlı reklam uygulaması oldukça iyidir. Sadedir, şıktır ve ucuzdur. Amazon’da yapacağınız reklamın geri dönüşünü düşününce bedavadır adeta. Bir tek tüm elmaları aynı sepete koymak da doğru olmaz..
Eğer Amazon’da başarı göstermiş olmak istiyorsanız Amazon haricinde da pazarlama yapmanız gerekir. Bunun için başarı göstermiş stratejilerden bazıları;

Kickstarter ve kitle fonlaması siteleri üstünden ürününüzün tanıtımını yapmak,
Toplumsal medya ve bilhassa Instagram’ı verimli ve etkili kullanmak,
Meşhur vlogger, Youtuber ve fenomenlere ürünlerinizi gönderip onların da takipçileriyle paylaşmasını sağlamak,
Kimi zaman kendi takipçilerinize parasız bir halde bu üründen armağan etmek…

 
10. Bir An Evvel Harekete Geçin

Sonuncu ve en önemli madde: Eyleme geçin! Amazon deryasında bir damla olduğunuz için bu sizin gözünüzü korkutabilir. Fakat eyleme geçmeden de hiçbir şey elde edemezsiniz.
Amazon ürün araştırması yaparken çanta satın aldığım yapımcı, benim istediğim deri türünün bittiğini söylemiş oldu ve başka bir deri türüyle değiştirdi. Bu olay o süre benim için büyük bir şok yaratmıştı.
Bir tek devam etmeye, pes etmemeye karar verdim. Çantalar elime ulaştı, ben de onları Amazon deposuna gönderdim. Tam 5 gün içinde imalatçıya ödediğim parayı amorti ettim ve kar etmeye başladım. Küçük bir ihtimal en kazançlı satışım olmadı, yalnız gene de Amazon’da tutunmamı elde eden bir örnek olması açısından önemliydi.
Bundan dolayı ilk ürünüzü satana kadar sebat edin. Derhal sonrasında bu işten keyif alacak ve para kazanacaksınız!
 
Amazon’da Satacağınız Ürünleri Iyi mi Fiyatlandırabilirsiniz?
Satmaya karar verdiğiniz ürünleri iyi mi fiyatlandıracağınıza da karar vermeniz gerekir.  Fulfillment by Amazon (FBA) programıyla satış yaparken gene bu programı kullanan satıcıların fiyatlarına benzer fiyatlar belirlemek daha iyi olacaktır.
Aşağıdaki örneği inceleyelim. (Fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayınız.)

Bu ekran görüntüsüne ulaşmak için aynı ürün için diğeri satış ilanlarını görüntülemelisiniz. Bunun için “used & new” kısmına tıklamanız kafi olacaktır. # ifadesi de aynı ürünü kaç satıcının sattığını gösterir.
Bu örnekte Amazon Prime’a uygun ve sıfır ürünleri listeledik. Satmayı düşündüğünüz ürünü durumuna ve gönderi koşuluna uygun bir filtreleme yapmanızı tavsiye ederiz. Şu demek oluyor ki ikinci el bir ürün satacaksanız aynı ürünün ikinci el fiyatlarına bakmalısınız.
Yukarıdaki örnekte acil satış yapmak istiyorsanız 41 dolar ila 41.41 dolar içinde bir fiyatlandırma yapmalısınız.
Ürünleri fiyatlandırırken rakiplerinizden daha düşük bir fiyat belirlemeyi pek tavsiye etmiyoruz. Zira bu durum rakiplerin de fiyat düşürmesine niçin olur ki bu durum bu ürün için kar marjını acil bir halde düşürür. Şu demek oluyor ki bindiğiniz dalı kesmiş olmuş olmuş olursunuz…
Agresif bir yöntem seyretmek istiyorsanız aynı ürün için belirlenen en düşük fiyatı tercih edebilirsiniz.
Eğer agresif bir yöntem seyretmek istemiyorsanız belirlenen ürün için en düşük fiyattan %1 daha yüksek bir fiyat belirleyebilirsiniz.
Bu örnekte ürününü acilen satılması gerekmiyorsa 46.52 ila 49.95 arası bir fiyat belirleyebilirsiniz.  Satacağınız üründe değişik fiyat aralıkları var ise bu farkın üst bandına doğru bir fiyat belirlemek daha iyi olur.
Amazon üstünde deneyim kazandıkça fiyatlandırma mevzusunda da daha uzmanlaşırsınız, yalnız bu bilgiler sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.
 
Satacağınız Ürünleri Amazon Deposuna Iyi mi Gönderebilirsiniz?

Satacağınız ürünleri buldunuz, Amazon satıcı hesabıaçtınız…
Şimdi bu ürünleri Amazon depolarına göndermeye geldi.
Amazon FBA, tam anlamıyla bir lojistik devidir. Dünyanın pek fazlaca noktasındaki depolarında milyarlarca ürünü muhafaza edilir ve bu ürünler satılınca paket, kargolar ve faturalandırır.
Amazon FBA’nın satıcılara iki türlü maliyeti olabilir. Bunlar gönderinin büyüklüğü ve depoda tutulma süresi olmak suretiyle ikiye ayrılır. Birincisinde ürünün türü, boyutu, ağırlığı rol oynar. İkincisinde ise ürünün Amazon raflarında kalma süresi etkilidir. Standart tutara ek olarak Amazon depolarında 6 aydan fazla kalan ürünlere ek ücretlendirme olabilir.
Peki bu süreç iyi mi işler?
Ilk olarak Amazon satıcı hesabınıza girmeli ve aşağıdaki adımları izlemelisiniz?

Inventory kısmından “Manage FBA Inventory” ifadesine tıklıyorsunuz.
Derhal sonrasında “Action on 1 selected” ifadesine tıklıyorsunuz.
Sonrasında ise send/replenish’e (gönder/ikmal et) tıklıyorsunuz.

 Eğer ürününüz Amazon’da listeleniyorsa yapmanız gereksinim duyulan tek şey “Send Inventory”e tıklamak. Böylece ürünü Amazon depolarına gönderme süreci resmen adım atar.

Bu ekrana ulaştığınızda “Create a new shipping plan” seçeneğinini seçili olmasına itina gösterin. Ek olarak “Case-packet products” ifadesi de seçili olursa aynı pakette birden fazla aynı üründen göndermeniz mümkün olur.
Continue to shipping plan ifadesine tıklayarak kargolama sürecine devam edin.

Bir sonraki ekranda Amazon deposuna göndereceğiniz ürün miktarını girmeniz istenir. Bir kutuda 10 tane telefon kılıfı gönderecekseniz “Units per case” ifadesine 10, number of cases ifadesine de 1 yazmalısınız. Şu demek oluyor ki 1 kutu içinde 10 ürün…

Şimdi sıra ürünleri hayata geçirmeye geldi. Ürünleri polietilen poşetin içine koymalısınız. Bunun iyi mi yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz

Ürünü doğru halde hazırladıktan sonrasında devam edebilirsiniz. Şimdi sıra ürünü etiketlemeye geldi. Bunu evde yapabileceğiniz benzer halde Amazon’a da bırakabilirsiniz, yalnız bunun için size bir ücret çıkaracaklardır. Eğer bunu Amazon’un yapmasını istiyorsanız “Who labels?” ifadesini “Apply to All” olarak işaretleyin. Bunun iyi mi yapılacağını da aşağıdan seyredebilirsiniz.

Basılan etiketleri ürünlere yapıştırın. Derhal sonrasında bu barkodları, barkod okuyucuyla okuyup doğru çalıştıklarından güvenli olun.
Gönderinize bir ad verdikten sonrasında “Approve shipment” diyerek kargoyu onaylayabilirsiniz. Gönderiniz oluşturulmuş durumdadır. Bir sonraki sayfada “Work on shipment” ifadesine tıklayarak detayları düzenleyebilirsiniz. Burada UPS ya da Fedex seçenekleri çıkar. Tüm ürünün tek bir pakette mi yoksa her ürünün kendi paketinde mi olduğu benzer halde sorulara yanıt vermeniz istenir. Ürünün kaç kilo geldiğini ve boyutlarını yazmanız gerekir. Bu bilgileri girdikten sonrasında “Confirm” diyerek tüm süreci tamamlayabilirsiniz.

Derhal sonrasında kargo ücretini girdiğiniz bilgiler doğrultusunda hesaplamanız gerekir. Koşulları kabul ettiğinizi bildirerek “I agree to the terms and conditions” ürün için sizden kesilecek kargo parasını ödersiniz. 24 saat içinde bu ödemeyi iptal etme opsiyonunuz vardır.

Derhal sonrasında kutuların üstüne etiket yapıştırmanız gerekir. Göndereceğiniz paket şöyleki görünmelidir. Siyah bölgelerde etiketler olmalıdır doğrusu.

Bu aşamada ürünü size belirtilen Amazon deposuna göndermekten başka bir işlem kalmamıştır.
 
Netice

Bu yazıda Amazon’da satış yapmak için bilmenizde yarar olan en temel mevzuları ele aldık.
Eğer bu fikir aklınıza yattıysa denememeniz için hiçbir sebep yok. Perakende arbitrajı stratejilerini deneyebilir, değişik ürünleri satışa çıkarabilirsiniz.
Fakat her şeyden ilkin gerçekçi beklentilere haiz olmanız gerekiyor. Bir gecede zengin olma düşsel kurmadan, sistemi anlamaya çalışmalı ve deneyim elde etmelisiniz.
Eğer bu işe ciddi mesai harcar, yavaş hareket eder ve Amazon’un sistemi hakkında ne kadar fazlaca şey bilirseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla almanız oldukça mümkün…
 
Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Üstünden Ödemeleri Iyi mi Alabilirim?

Türkiye’de yaşayıp Amazon’dan ödeme alabilmek için 2 seçeneğiniz bulunuyor: Payooner ve Hyperwallet. Bu ödeme sistemlerinden birine üye olarak ödemelerinizi Türkiye’deki bir banka hesabınıza kolaylıkla alabilirsiniz.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Şirket Oluşturmak Lüzumlu mi?

İlk başta şirket kurma gerekliliği bulunmaktadır. Bireysel hesap açarak satış hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

Amazon’da Satış Yapmak, Vergi Açısından Sorun Yaratır mı?

Türkiye’de yaşıyor ve ABD Amazon’da satış yapıyorsanız kazandığınız gelirler vatanımızda vergiye naturel olacaktır.

 
İlginizi çekebilir
Amazon’da Satış Yapmanın Riskleri
Amazo’un Algoritmasını Anlayarak Daha Fazlaca Satış Yapmanın Yolları
E-Tecim Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?
İhracat Yapmak İsteyenlere 15 Şahane Tavsiye
 
Amazon’da Satış Yapma Rehberi
Amazon’da satış hayata geçirmeye ve en kısa sürede para kazanmaya adım atmak isterseniz Amazon’da Satış Yapma Rehberi’miz tam size gore. Üstelik bir tek 219 TL! Derhal ön sipariş vermek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.
Adınız ve Soyadınız *FirstLastEmail *Telefon *NameÖn Sipariş Ver
 

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir