Alışveriş Dürtüsünü Iyi mi Denetim Altına Alabiliriz?

aliscca7veris ducc88rtucc88succ88nucc88 nasil kontrol altina alabiliriz 6029391b40f3a Alışveriş Dürtüsünü Iyi mi Denetim Altına Alabiliriz?

Kredi kartıyla alışveriş yaparken unutmamamız gereksinim duyulan en mühim gerçek, kredi kartları bizlere sınırsız para sunan esrarengiz plastikler değil. Doğru kullanıldığında bir oldukca faydası olan kartlarımız, yanlış kullanıldığında finansal huzursuzluğa yol açıyor.
Peki ben alışveriş dürtümü iyi mi denetim altına alacağım mı diyorsunuz? İnanın {{{hiç de}}} kolay olsa gerek.
En büyük sırrımız farkındalık. Kazandığımız parayı harcarken de kazanırken olduğu şeklinde bir dikkatle hareket etsek aslına bakarsak bu bile kafi olur. İşin püf noktası ise bütçe yapmak. Yazın gelirinizi, karşısına da giderlerinizi, hangi kaleme ne kadar harcama limitiniz var görün. Harcamalarınızı bütçeniz dahilinde yapın.

2
7
10 Saniye Kuralını uygulayın.

–               . Bir şey satın almadan ilkin durun ve 10 saniye süresince satın almayı planladığınız eşya ile konuşun. Ona; “sen benim için talep misin gereksinim mı, seni almak için bütçem var mı, evde sana benzer başka şeylerim var mı, seni almazsam hayatımdan ne eksilir, seni almak yerine bir arkadaşımdan ödünç alamaz mıyım…” diye problem. Sorularınız bitti, bütçenizde yer var ve hala almak istiyorsanız alın naturel olarak.

3
7
Duygusal satın alımlara dikkat.

–               Harcamalarınızı anlık duygu tatmininiz için değil sizi hakkaten doygunluk etmiş olduğundan yapın. Üzgünken, mutsuzken, oldukca mutluyken ya da endişeliyken yapacağınız harcamalar sizi daha sonrasında pişmanlığa itecektir. O nedenle duygusal anlarınızda alışveriş yapmak yerine bu zamanlarınızı sevdiğiniz dostlarınızla süre geçirerek, hobinizle meşgul olarak ya da açık havada birazcık yürüyüş yaparak değerlendirebilirsiniz.

4
7
Dürüst olun.

Organik ki kendinize. Evde 3 tane siyah kazağınız var ise 4.’yü almak size extra harcamadan başka bir şey katmayacaktır. Sırf almış olmak için almak yerine hakkaten ihtiyacınız olan ve sizi mutlu edecek olanı alın.

5
7
Açken yiyecek alışverişi yapmayın.

Aç doymam, tok acıkmam sanırmış. Açken yapacağınız yiyecek alışverişinin averaj yarısı gereksinim dışı, abur cubur diyeceğimiz gıdalardan oluşuyor. İhtiyaç listesindeki ürünleri ise ihtiyacınızdan fazla almaya eğilimli oluyorsunuz. O nedenle kesinlikle bir şeyler yedikten sonrasında alışverişe çıkın.

6
7
Değerlerinize gore harcayın.

İnsanlar değerleri ile uyumlu harcama yaptıklarında hem mutlu oluyor hem de duygusal açıdan doygunluk oluyorlar. Siz de harcama yapmadan ilkin durun ve bu satın alım değerlerinize uyuyor mu düşünün.

7
7
Sıralama ile gezin.

İhtiyaçlarınızı ve bütçeniz dahilinde almayı planladığınız isteklerinizi listeleyin ve bunu ya cep telefonunuzda ya da cüzdanınızda taşıyın.

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir