aile butcesi nasil olusturulur 5ff4ae9a2a4bb

Hane halkı bütçesini yönetmek, tüm talepleri dinlemek ve bir aile bütçesi yapmak için vakit bulmak zor olsa gerek. Bilhassa de ayın sonunda size kalan para miktarı istediğinizden azsa. Hane halkı finansmanını kontrolünü ele almak, bu işin tek yolu budur; aksi takdirde o sizi denetim eder.
Bir ev bütçesinin iyi mi oluşturulacağını öğrenmek vakit alır, bu yüzden birazcık kahve alın ve minimum birkaç saatinizi ayırın.
Para yönetiminin sizi strese sokmasına izin vermeyin. Finansal bir hedefle başlayın. Finansal hedeflerinizi hiç kimseye gerekçelendirmek zorunda değilsiniz, sadece bunu öngörmek doğru yolda kalmanıza destek olabilir.
Dünyanın yükünün omuzlarınızda bulunduğunu hissediyorsanız, derin bir nefes alın. Size adım adım bir aile bütçesi yapmayı tam olarak öğretmek için buradayız. Böylece daha azca stres, daha çok tutum ederek ve daha iyi uyuyabilirsiniz!
 
Adım #1) Bütçe Oluşturma Araçlarınızı Seçin: Kağıt mı Elektronik mi?
Kafanız karışıyor ve kendinize “Bir aile bütçesini iyi mi yaparım?” diye soruyorsanız, kalem ve kağıtla bir bütçe emek verme sayfası kullanmak, elektronik bütçeleme araçları kadar doğru olabilir. Sadece finansal yazılım kesinlikle işi oldukca daha kolaylaştırır. Ek olarak hataları da azaltır.
 
Moneye uygulaması ile bir bütçe planlaması yapmak; gelir, gider dengenizi koruyarak ekonomik hayatınızı düzene sokmanızı sağlar. Derhal Moneye ile bir ev bütçesi meydana getirmeye başlayabilirsiniz. Her bir işlemi tertipli olarak manuel olarak yazmak ve muhasebeleştirmek yerine yazılım ile durağan(durgun) giderler izlenir, isteğe bağlı harcamaları vurgular, önerilerde bulunur.
 
Adım #2) Banka Ekstrelerinizi Gözden Geçirin
Gelir kaynakları, makbuzlar, faturalar ve kredi kartı ekstreleri şeklinde gelen ve giden parayı gösteren her şeyin bütçe tablosunda bir yeri vardır. Birincisi, bu tarz şeyleri gelen ve giden için iki kategoriye ayırın. Aile bütçenizde her iki kategori için de bir toplama ihtiyacınız olacak. Gelen miktar, giden miktardan daha ufak olabilir, sadece kolay bir aile bütçesi bunu denetim etmenize destek olacaktır.
 
Adım #3) Durağan(durgun) ve Değişken Giderlerinizi Bulun
Genel bir toplam elde ettikten sonrasında giden kategoriye daha çok dikkat edilmesi gerekir. Bir sonraki adım, borçları alt kategorilere bölmektir.
 
Adım #4) Bütçe Yazılımını Kurun
Artık aileniz için iyi mi bir bütçe planlayacağınızı öğrendiğinize bakılırsa, ilk toplamlarınızı ve hazırlanan kategorileri alın ve arkasından her şeyi bir elektronik tabloya yada bir deftere ilave edin. İşte bütçenin şekillenmeye başladığı yer burasıdır.
 
Adım #5) İsteğe Bağlı Harcamalarınızı Denetim Edin
Siyah beyaz rakamlarla aylık bütçeye daha gerçekçi yaklaşabilirsiniz. İsteğe bağlı harcama, parayı bulup borcunuzu ödemeye ve tutum meydana getirmeye yönlendirebileceğiniz tek kategori olabilir. 
İsteğe bağlı harcamaları yönetmenin denenmiş ve gerçek bir yolu, zarf yöntemidir. Günlük harcamalar için ayırdığınız para her ay bir zarfa gider. Bu güzel bir yöntemdir. Kontrolü ele almak, gönül rahatlığı için ilk adımdır.

Adım #6) Borcun Ödenmesi
Borç ödemeleri birçok ailenin temel sorunudur ve hane halkı bütçesi yapmayı araştırmanızın sebebi de olabilir. Oraya ulaşmanın tek yolu, her ay en azından minimum ödeme yapmaktır. Minimumdan fazla ödeme açıkça borcu daha süratli azaltır.
 
Para yönetimi hem kolay hem de karmaşıktır. Sadece adım adım bir aile bütçesini iyi mi hazırlayacağınızı öğrendiğinizde, finansal durumunuzun kontrolünü ele geçirmek parkta bir yürüyüşe dönüşecektir. Sorun yalnız ne kazandığınızı, neye borçlu olduğunuzu ve paranızı nereye harcadığınızı bilmenizdir. Bunu karmaşık icra eden şey, nereden kesinti yapılacağına ve daha çok paranın nereye yönlendirileceğine karar vermektir.
Fakat ümit var.
Gerçekçi bir bütçe, aileniz için finansal hedeflerinize ulaşmanıza destek olabilir. Bütçeleme araçlarından olan Moneye ile işe başlayabilirsiniz.
 
Kaynak: https://mint.intuit.com/blog/budgeting/how-to-create-a-family-budget-easy-step-by-step/

Geçinemiyorum diyenlere ideal bütçe örneği’Aslına bakarsan gelen gidiyor niye bütçe yapayım?’ demeyin. Bütçe ile bugününüzü anlarsınız, yarınınızı planlarsınız. Para biriktirmek için ilkin bütçe yapmak gerekir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir